ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Šok na úkor Messiho, FIFA urazila futbal
zdroj: TASR

Šok na úkor Messiho, FIFA urazila futbal

FIFA v pondelok zverejnila mená troch futbalistov, z ktorých jeden získa ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny. Medzi trojicu sa dostali dvaja hráči Realu Madrid Luka Modrič, Cristiano Ronaldo (v lete prestúpil do Juventusu) a Mohamed Salah z FC Liverpool. Chýba tam však Lionel Messi, čo vyvolalo medzi mnohými futbalovými odborníkmi obrovské prekvapenie. Pri pohľade na štatistiky Argentínčana za uplynulú sezónu, je nezaradenie tohto futbalového génia medzi trojicu najlepších futbalistov sveta urážkou nielen pre Messiho samotného, ale aj pre futbal.

Lionel Messi chýba medzi troma kandidátmi na ocenenie Najlepší futbalista roka prvýkrát od roku 2006. Je pravda, že tento Argentínčan mal v minulosti aj lepšie sezóny ako bola tá predchádzajúca (91 gólov v roku 2012 je len ťažko prekonateľná méta), avšak pri porovnaní štatistík medzi ním Ronaldom, Modričom a Salahom neexistuje asi žiadne logické vysvetlenie, prečo by mal medzi vyvolenými troma chýbať.

Štatistiky hovoria jasnou rečou


Začnime tým najdôležitejším, gólmi. V sezóne 2017/2018 dal Messi 45 gólov, čo je o jeden viac ako Salah a Ronaldo. Samozrejme, Modrič je stredopoliar, preto má iné úlohy, ako strieľať góly (dal iba dva). Argentínčan nielenže dal najviac gólov, ale má aj najviac gólových prihrávok (18), zatiaľ čo Salah vytvoril 14 a Ronaldo s Modričom po desať gólov. 

Pokiaľ ide o dribling, Messi vynikal ešte výraznejšie. Z 399 pokusov bolo úspešných neuveriteľných 253, kým štatistiky ostatných troch futbalistov sú podstatne horšie: Modrič (73 zo 105), Ronaldo (55 z 96) a Salah (114 zo 194).

zdroj: twitter.com

Čo sa týka úspešnosti prihrávok, tam dominoval Luka Modrič (90,12 percenta), ale hneď druhý bol práve Messi (81,83). Naopak, Messi výrazne predčil všetkých troch v štatistike vytvorenia gólových príležitostí. Svojím spoluhráčom pripravil na skórovanie 120 šancí, kým napríklad Ronaldo iba 54, Modrič 61 a Salah 97. Všetky štatistiky jednoznačne hovoria o tom, že Messi nespochybniteľne patrí medzi troch najlepších futbalistov planéty aj za sezónu 2017/2018. 

Neúspechy na medzinárodnej scéne


Kritici však 31-ročnému Messimu vyčítajú neúspechy v Lige majstrov a na majstrovstvách sveta. Áno, Barcelona šokujúco vypadla s AS Rím, avšak Messi napriek tomu získal až šesť ocenení najlepšieho hráča zápasu, zatiaľ čo napríklad Ronaldo len štyri, hoci Real Madrid celú súťaž vyhral, a teda odohral viac zápasov. Už dlhodobo je Messi kritizovaný za to, že v drese argentínskej reprezentácie nepodáva také výkony, ako v drese Barcelony. Katastrofálna hra Argentíny na MS len posilnila tieto hlasy. Treba však dodať, že kým sa Messi nevrátil do reprezentácie, Argentíne reálne hrozilo, že sa do Ruska ani nekvalifikuje. Každý, kto videl MS v Rusku, musí uznať, že v argentínskom tíme boli problémy od trénera, cez organizáciu hry, jednoducho všade. Je pravda, že Messi nebol takým ťahúňom tímu, ako sa predpokladalo, ale na mieste je otázke, o čo bol lepší Salah, ktorý na MS neukázal takmer nič.  

Lionel Messi
Sklamaný Argentínčan Lionel Messi opúšťa trávnik po osemfinálovej prehre s Francúzskom na MS 2018 (foto: TASR)

Barcelona získala 25. španielsky ligový titul a zvíťazila aj v národnom pohári, na čom všetkom mal Messi leví podiel. Real Madrid zvíťazil tretíkrát za sebou v Lige majstrov a Modrič s Ronaldom boli esenciálnymi hráčmi, navyše Modrič potiahol Chorvátov na MS až do finále a sám sa stal najlepším hráčom šampionátu. Egypťan Salah mal v Liverpoole životnú sezónu, o tom niet pochýb, avšak aj v klubových a aj v národných štatistikách zaostal za Messim, navyše Liverpool a teda ani Salah nevyhral žiadnu trofej. Aj preto je vynechanie argentínskeho futbalového klenotu urážkou futbalu, ale aj ako pre portál sportskeeda.com povedal obranca Atletica Madrid Filipe Luiz, FIFA týmto rozhodnutím stratila dôveryhodnosť.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk