ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbal by mal ľudí baviť a spájať, nie im hádzať polená pod nohy
zdroj: TASR

Futbal by mal ľudí baviť a spájať, nie im hádzať polená pod nohy

Tretinu lístkov slovanisti nedostali, tretinu fanúšikov nakoniec zadržali a nepustili ani na štadión. Sektor hostí bol vo štvrtok na štadióne Rapidu Viedeň zaplnený len z menšej časti, napriek tomu bol dobre počuť. Slovenský klub musel okrem toho futbalového boju súperiť aj „s vyššou mocou“.

Tak aspoň pomenoval hlavný problém viceprezident klubu Ivan Kmotrík mladší, ktorý bol pohoršený z faktu, že sa belasí museli na viedenskom štadióne s kapacitou bezmála 29-tisíc miest uspokojiť len s tisíckou vstupeniek. Napriek tomu, že podľa stanov Medzinárodnej futbalovej únie (UEFA) má patriť hosťujúcemu tímu aspoň päť percent z kapacity stánku, čo podľa bratislavského klubu nebolo splnené. Očakávali totiž minimálne 1400, respektíve podľa prvotného prísľubu od rakúskeho klubu až 1500 lístkov. To však na poslednú chvíľu rakúska polícia zatrhla, Bratislavčania so svojimi žiadosťami neuspeli. „Sme rozčarovaní a pohoršení rozhodnutím rakúskej strany. Určite to nenecháme tak, už pripravujeme oficiálnu sťažnosť na UEFA. Urobili sme maximum, aby sme vybojovali ďalšie vstupenky, žiaľ, vyššia moc rozhodla,“ citoval Kmotríka pred zápasom oficiálny web Slovana.

Tisícka do sektora hostí sa vypredala, už niekoľko dní pred zápasom až po samotný výkop však museli fanúšikovia čeliť zvláštnym rozhodnutiam rakúskej polície. Tá najprv tri dni pred zápasom zrušila špeciálny vlak, ktorý mal priaznivcov vysadiť priamo pri štadióne, klub s ním pritom rátal v tom čase už desať dní. V deň stretnutia strávil nemalý čas na hraničnom priechode aj portál ProFutbal.sk, niekoľko priaznivcov sa už odtiaľ vrátilo so zákazom vstupu do krajiny. Tí, čo sa napokon dostali pri výjazde až do Viedne, museli absolvovať jazdu metrom, ktoré zastavilo niekoľko kilometrov od štadióna a ľudia napokon duel nestihli. Podľa našich informácií mal niekto zatiahnuť záchrannú brzdu, o zápas prišli stovky ľudí. „Mali sme informácie o tom, čo sa dialo, vnímala to celá kabína. Ďakujeme im, že napriek všetkým patáliám, ktorými si museli prejsť, či na hraniciach, či v metre, či ešte doma, napokon prišli a bolo ich počuť,“ reagoval pre portál ProFutbal.sk brankár Dominik Greif.

Rapid Viedeň - Slovan Bratislava: hranice auto kontrola
Policajné kontroly na slovensko-rakúskych hraniciach. (foto: TASR)

Na tlačovej konferencii po zápase odbočil od diania na ihrisku aj tréner Martin Ševela: „Stali sa určité veci, s ktorými sa nestotožňujeme. Mali by sme si uvedomiť, že futbal sa hrá pre ľudí. Pred týždňom sme s radosťou privítali fanúšikov Rapidu, ktorí prišli podporiť svoj tím a napriek prehre v slušnosti odišli domov. To isté sme teraz očakávali z rakúskej strany. Dva týždne vopred vedeli o špeciálnom vlaku, ktorý mal ľudí vysadiť tristo metrov od ich sektoru. Je nemysliteľné, aby ľuďom, ktorí si zakúpili vstupenky, povedali tri dni pred zápasom, aby sa dopravili autobusmi alebo iným spôsobom. Tiež mám informácie, že na hraniciach i pred štadiónom boli až prehnané kontroly. Vzťahy by mali byť iné. Mali by sme si obojstranne pomáhať a priať, nie si robiť naprieky. Futbal má ľudí spájať, prinášať radosť, emócie, vášeň, nie im hádzať polená pod nohy. Dnes Slovanu nebolo dopriate, fanúšikom ani hráčom, pretože podpora okolo 1400 ľudí by bola natoľko silná, že by sme možno dokázali zvíťaziť tak ako doma pred týždňom. Chcel by som vyjadriť veľkú vďaku fanúšikom, ktorí nás podporili počas zápasu a aj tým, ktorí sa na štadión nezmestili alebo im bolo znemožnené prísť.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk