ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED EL: Uspeje holandská škola so slovenským srdcom?
zdroj: uefa.com, koláž: ProFutbal.sk

PRED EL: Uspeje holandská škola so slovenským srdcom?

Víťaz historicky prvého play off Fortuna ligy o miestenku v európskych pohároch odohrá vo štvrtok odvetné stretnutie tretieho kvalifikačného kola Európskej ligy proti holandskému Feyenoordu Rotterdam. Prvý duel vyhral Trenčín ako domáci tím v Žiline jednoznačne 4:0.

Zatiaľčo Holanďania vstúpil do kvalifikácie Európskej ligy až v treťom kole, Trenčania už predtým museli čeliť čiernohorskému tímu Budućnost Podgorica a poľskému Gorniku Zabrze. Feyenoord odštartoval ligovú súťaž len v priebehu tohto víkendu, Fortuna liga už má za sebou štyri hracie kolá. Slovenský zástupca sa zviezol na pozitívnej vlne aj proti holandskému favoritovi, fantastickou efektivitou si napokon vytvoril štvorgólový náskok. „Pred zápasom sme si prízvukovali najmä to, aby sme udržali vzadu nulu. Ak by dal súper gól, už by sme to mali potom náročné. Aj 0:0 by bol skvelý výsledok, pred zápasom by ho každý z nás bral všetkými desiatimi. No vidíte, teraz je to všetko ešte oveľa krajšie, než sme si na začiatku vôbec dokázali predstaviť,“ hovoril obranca Trenčína Martin Šulek.

Rotterdam nechal pred úvodným zápasom odpočívať viacerých kľúčových futbalistov, po príchode na Slovensko neabsolvoval ani predzápasový tréning či tradičnú tlačovú konferenciu. Aj vzhľadom na tieto fakty mnohí hovorili o podcenení situácie či súpera. „Samozrejme, bol som z ich konania prekvapený. Vždy musíte spoznať nové podmienky, skontrolovať ihrisko. Či to má byť na desať, alebo čo i len päť minút. Musíte poznať všetky nástrahy, oni ich nepoznali,“ komentoval to v exkluzívnom rozhovore pre portál ProFutbal.sk hlavný kormidelník AS Trenčín Ricardo Moniz, no duel podľa neho rozhodlo niečo iné. „Dlhoročná filozofia Trenčína. Tú sme na ihrisku demonštrovali.“

Špecifický zápas čaká predovšetkým práve Moniza, rodák z Rotterdamu pred dvadsiatimi rokmi pracoval ako šéftréner mládeže Feyenoordu, medzi jeho zverencov v tom čase patril aj ešte mládežník Robin van Persie. Okrem trénera však figuruje v Trenčíne viacero Holanďanov, od hráčov ako Ashraf El Mahdioui, Joey Sleegers, Desley Ubbink, Philippe van Arnhem či Imran Omar Oulad, až po majiteľa klubu Tscheua La Linga. „City pôjdu stranou, plne stojím na slovenskej strane. Rovnako to vnímajú aj ostatní Holanďania v tíme, hráme za Trenčín. Bude to prestížny zápas pre celú krajinu,“ dôrazne povedal Moniz.

Zverenci trénera Giovanniho van Bronckhorsta odohrali v úvodnom stretnutí podľa slov samotného kormidelníka prístupom priateľský zápas, nie pohárový. „Pýtal som sa sám, ako môžeme hrať taký zlý futbal ako sme hrali v prvom polčase? My predsa vieme, ako treba hrať pohárové zápasy, v minulej sezóne sme hrali v Lige majstrov, lenže teraz sme hrali, akoby to bol iba priateľský zápas. Prístup mojich zverencov v tomto zápase je pre mňa veľmi znepokojujúci a aj som sa ich pýtal, ako môžu takto hrať? Budem sa snažiť nájsť na to odpoveď,“ hovoril sklamane po zápase van Bronckhorst. Vo štvrtok je stále otázny štart obrancov Ridgeciana Hapsa a Renata Tapiu, tiež útočníka Nicolaia Jorgensena. Nenastúpi ani krídelník Jean-Paul Boetius, ktorého tréner po ligovej prehre (0:2) vyradil z mužstva.

Narozdiel od prvého zápasu v Žiline, verejnoprávna inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) získala vysielacie práva aspoň na odvetu z Holandska. Duel však odvysiela iba na svojej webstránke a Facebooku, za tieto vysielacie práva zaplatila 4000 eur. Stretnutie sa odohrá vo štvrtok 16. augusta o 20.30 hod. na De Kuip - Stadion Feijenoord. Povedú ho rozhodcovia z Dánska, hlavným arbitrom bude Jakob Kehlet. Postupujúci sa následne v play off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy stretne s víťazom dvojzápasu Sturm Graz (Rakúsko) - AEK Larnaca (Cyprus), úvodné meranie síl skončilo 0:2.

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk