ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Van Bronckhorst sa pýtal hráčov: Ako môžete takto hrať?
zdroj: TASR/AP

Van Bronckhorst sa pýtal hráčov: Ako môžete takto hrať?

Jednu z najvnevďačnejších úloh vo futbale má po vysokých prehrách tréner porazeného tímu. Musí odpovedať na to, kde sa stala chyba, prečo jeho tím urobil to a tamto zle a väčšinou si odnesie najväčšiu dávku zodpovednosti za to, že ním koučovaný tím dostal výprask. Vo štvrtok večer bol v tejto pozícii kouč Feyenoordu Rotterdam Giovanni Van Bronckhorst.

Jedna z významných postáv holandského i svetového futbalu sa musela postaviť tvárou v tvár faktu, že jeho tím utrpel v Žiline zdrvujúcu porážku 0:4 a už po prvom dueli v pohárovej Európe v sezóne je z nej jednou nohou vonku.

Trenčín si výhru zaslúžil


„Bolo to veľmi zlé vystúpenie z našej strany. Vôbec sme nehrali hru, ktorú vieme hrať a mali sme hrať. Trenčín hral od prvej minúty veľmi dobre, veľmi agresívne na lopte. My sme sa mu v tom nedokázali vyrovnať. Dostali sme niekoľko lacných gólov. Bolo veľmi ťažké potom hrať proti rozbehnutému súperovi. Bolo to niečo, čo som skutočne nechcel. V pohároch máte dva zápasy na to, aby ste prešli do ďalšieho kola. Ak však už v tom prvom prehrávate po polčase o tri góly, tak je to podľa môjho názoru niečo neuveriteľné a nemysliteľné. Myslím si, že určite máme na viac. V druhom polčaase sme sa snažili skórovať a dať potrebný gól na ihrisku súpera. Dva alebo trikrát sme boli k tomu veľmi blízko, ale nepodarilo sa nám to a dostali sme štvrtý gól. Je to pre nás krutá porážka a Trenčín si víťazstvo zaslúžil. Musíme sa pozbierať, pripraviť sa na nedeľný duel v lige a potom na odvetu, v ktorej sa budeme snažiť niečo na súpera vymyslieť,“
zhodnotil na úvod po zápase bývalý 107-násobný reprezentant Holandska.

Trenčín sa dostával do šancí v prvom polčase stredom obrany a Feyenoord na to nedokázal vôbec reagovať. „Pravdupovediac, ťažko mi je to vysvetliť. V prvom polčase sme doslova darovali niektoré góly súperovi. Pýtal som sa sám, ako môžeme hrať taký zlý futbal ako sme hrali v prvom polčase? My predsa vieme, ako treba hrať pohárové zápasy, v minulej sezóne sme hrali v Lige majstrov, lenže teraz sme hrali, akoby to bol iba priateľský zápas. Prístup mojich zverencov v tomto zápase je pre mňa veľmi znepokojujúci a aj som sa ich pýtal, ako môžu takto hrať? Budem sa snažiť nájsť na to odpoveď,“ sklamane a rozčarovane konštatoval Van Bronckhorst, ktorý pred ôsmimi rokmi viedol Holanďanov vo finále svetového šampionátu ako kapitán.

Musia zmeniť prístup


Na lavičke Feyenoordu pôsobí jeho odchovanec a bývalý hráč veľkoklubov ako Glasgow Rangers, FC Barcelona, Arsenal Londýn od roku 2015 ako hlavný tréner, ale porážka od Trenčína bola jednou z najhorších prehier v jeho doterajšej trénerskej kariére. Šance svojho tímu na postup do posledného predkola Európskej ligy vidí veľmi skepticky. 

„Neviem to vyjadriť percentuálne, ale po tom, čo predviedol Trenčín v prvom zápase, je v oveľa lepšej postupovej pozícii. Vyhrať 4:0 doma je dokonalý výsledok. My musíme na to zareagovať a podať na ihrisku v odvete úplne odlišný výkon ako v Žiline, najmä prístup hráčov musí byť oveľa lepší,“
povedal tréner pätnásťnásobného holandského šampióna.

Trenčín - Feyenoord (Mance, Biljow)
Justin Bijlow (Rotterdam) mal čo robiť proti dobiedzajúcemu Antoniovi Mancemu. Zo siete lovil loptu po jeho strele až trikrát. (foto: TASR)

Domáci viac túžili po výhre

Trenčania pritom svojím dobrým výkonom 43-ročného bývalého holandského internacionála až tak neprekvapili. „Očakával som, že domáci môžu zahrať takto dobre. Vedeli sme o kvalitách ich tímu, videli sme ich hrať a upozorňovali sme na to hráčov. Myslím si, že prístup Trenčanov v zápase bol veľmi dobrý, snaživý a bojovný. Prejavili oveľa väčšiu vôľu po víťazstve ako moji hráči. Vo futbale je to vždy najmä o prístupe. Povedal som to aj svojim hráčom, že budú hrať proti dobrému tímu. Ak by pristúpili k zápasu tak, ako majú a hrali tak, ako vedia a na čo majú, nebol by konečný výsledok zápasu 4:0 pre Trenčín,“ uzavrel Giovanni Van Bronckhorst.

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk