ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z klubovej šestky hrdina Slovana: Takúto atmosféru som zažil len ako podávač
zdroj: Vukan Savičevič po stretnutí bozkáva hrdinu Dominika Greifa. (tasr)

Z klubovej šestky hrdina Slovana: Takúto atmosféru som zažil len ako podávač

Pred víkendovým víťazným duelom v Michalovciach chytal za Slovan Bratislava v lige naposledy v decembri minulého roka. Odvtedy bol 21-ročný slovenský brankár v azyle v treťoligovej rezerve. Futbal je hra vrtkavá, do nedele tretí brankár belasých Dominik Greif vo štvrtkovom 3. predkole Európskej ligy proti Rapidu Viedeň chytil penaltu a pomohol k víťazstvu 2:1. „Tretí brankár? Prípravu som začínal asi ako šiesty,“ smial sa po stretnutí mládežnícky reprezentant Slovenska.

Prvý polčas som nebol vo svojej koži

„V Európe nechcete doma inkasovať, vyčítal som si tú situáciu, pretože som ju mohol chytiť,“ vrátil sa Greif k zásahu Rakúšanov z 12. minúty: „Prvý polčas som sa necítil vo svojej koži, mesiace som nechytal dôležitý zápas. Vzhľadom na priebeh výsledok berieme. Mohli sme vyhrať vyšším rozdielom, no dali si vlastný gól, nepremenili penaltu, mohlo to byť i horšie.“ Rapid na belasých vybehol, po štvrťhodine viedol v štatistike streleckých pokusov 6:1. „Rapid sa v prvých minútach zdal byť extrémne silný, nevyzeralo to dobre. Gól im však akoby uškodil, druhý polčas sme hrali veľmi dobre, čo je paradox - keď som chytal pravidelne, druhé polčasy bývali ešte horšie. Chlapci zapracovali za ten čas, čo som tu nebol,“ pochválil Greif kolektív trénera Martina Ševelu.

zdroj: Zostrih úvodného stretnutia 3. predkola Európskej ligy Slovan Bratislava - Rapid Viedeň 2:1:

Greif ešte v prvom polčase takmer inkasoval zo zhruba 40 metrov, keď ho súper šikovne preloboval a loptu zastavilo brvno: „Vzhľadom na moju pozíciu a ako to kopol, už som šiel po loptu, že skončí v bráne. Nemal by som ju ani náhodou. Mali sme dnes viackrát i šťastie.“ Slovan po góle Božikova a vlastnom zásahu Barača otočil skóre, kľúčový moment prišiel v 84. minúte. Savičevič v šestnástke vypichol loptu Alarovi, poľský rozhodca Raczkowski nariadil kontroverznú penaltu. „Vukan šiel do šmýkačky podrážkou hore, bolo to na rozhodcovi. Na penaltu sa dlhšie čakalo, listoval som v pamäti, kto a ako to kope. Pred zápasom som pozeral video a exekútor to kopol podľa neho, nikdy predtým som penaltu nechytil, keď som sa hodil podľa videa. Je to zmes prípravy, intuície, zle zahraného kopu a šťastia,“ priblížil Dominik Greif.

Dominik Greif šesť minút pred koncom chytá pokutový kop. (tasr)

Pri hráčovi vtedy zostanú len najbližší

Chytenou penaltou problémy neskončili, z následného závaru hlavičkoval do odkrytej bránky neúspešný exekútor Alar, Apau vykopol diskutabilne z bránkovej čiary. „Mitch mi pred penaltou hovoril, že ju určite chytím, preto hneď bežal do brány,“ prezradil Greif, no nerozlúštil hlavolam, či lopta celým objemom preťala bránkovú čiaru: „Loptu som vyrazil divne nohou, potom som nezmyselne letel z brány. Vrtel som sa a točil ako ringišpír (nárečovo kolotoč), dosť zmätený, dobre som to nevidel. Zástavka postranného zostala dole, to je podstatné.“ Odchovanec Slovana a bez troch centimetrov dvojmetrový gólman dostal po stretnutí najväčší potlesk od vyše deväťtisícovej návštevy na Pasienkoch: „Takúto atmosféru som videl naposledy počas pôsobenia v skupine Európskej ligy, keď som bol podávač lôpt. Človek by to možno ,len´ v 3. predkole EL nečakal, no prišiel plný štadión, úžasná atmosféra, ľuďom to už asi chýbalo.“

skslovan.com

„Pred odvetou je to úplne vyrovnané,“ verí Greif, ktorý sa deň pred zápasom dozvedel, že pôjde do brány na úkor Ružinského a nedoliečeného Šullu: „Prechod na takýto zápas po mesiacoch v tretej lige je náročný. Tempo v nižšej súťaži je žiadne, určité veci ako odhady na lopty, vybiehanie mimo šestnástky odchádzajú, brankár sa do nich dostáva postupne praxou.“ Greif po Michalovciach opäť oslavoval víťazstvo 2:1, v oboch prípadoch ho tréner Martin Ševela za výkony pochválil. Poskytne mu v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch viac priestoru? „Nebral som zle, že nechytám. Keď človek nie je dosť dobrý niekde, môže byť inde,“ zamyslel sa Greif, ktorý si po zápase našiel skupinku na štadióne: „Mal som tu rodinu, najbližších priateľov, ktorí so mnou prechádzali ťažkým obdobím, keď som cestoval po zápasoch v tretej bratislavskej lige. Keď je hráč tak dlho mimo diania, zostane pri ňom len najbližší okruh ľudí. Keď som sa o sebe dozvedal veci z iných strán, ktoré neboli pravdivé, bolo ťažké to uniesť. Som rád, ako to momentálne je.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk