ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Cesta Valenciu z dažďových pralesov k páske v United
zdroj: Antonio Valencia. (twitter)

Cesta Valenciu z dažďových pralesov k páske v United

Do Manchestru United ho pred deviatimi rokmi priviedol legendárny tréner Sir Alex Ferguson. Antonio Valencia (33) začínal na Old Trafford na pravom krídle, dnes pôsobí na rovnakom kraji obrany. Po konci kariéry Michaela Carricka je od leta kapitán 20-násobného anglického majstra. Nasledovník ikonických lídrov Bobbyho Charltona, Bryana Robsona či Roya Keana sa narodil v amazonskom dažďovom pralese, ako dieťa pomáhal otcovi so zberom fliaš, s matkou cez víkendy predávali ovocný džús pred miestnym futbalovým štadiónom.

Luis Antonio Valencia vyrastal v ekvádorskej dedinke, žil v bungalove s rodičmi, piatimi bratmi a sestrou. Cez ulicu mal ihrisko, kde pravidelne hrával bosý. Keď mal jedenásť, všimol si ho skaut Pedro Perlaza a vzal ho do športovej akadémie. V šestnástich dostal ponuku od úspešného armádneho klubu El Nacional z hlavného mesta Quita. Valencia ju prijal, o rozhodnutí vedela len matka a starší brat, ktorý financoval jeho cestu autobusom. Antonio začal hrať v mladom veku stredného záložníka, dostával 50 dolárov mesačne.

zdroj: Antonio Valencia (vľavo hore) s časťou svojej početnej rodiny.

Už ako sedemnásťročný hral najvyššiu súťaž za El Nacional, v národnom tíme debutoval o rok neskôr. Do Villarrealu si ho vybral známy čilský tréner Manuel Pellegrini. Antonio nastúpil v žltom drese len na dva ligové zápasy, dva roky strávil na hosťovaniach v Huelve, respektíve Wigane, kam v januári 2008 prestúpil natrvalo. Anglická liga Ekvádorčanovi sprvu nevyhovovala: „V čase príchodu som bol ľahká váha. Nebol som zvyknutý na fyzický tréning, musel som upraviť stravu. Veci sa rýchlo začali zlepšovať.“ Pri prenosoch zápasov Wiganu v Premier League sa schádzala celá juhoamerická krajina. Valencia sa etabloval, zanedlho prišiel záujem Realu Madrid. Pravonohý rýchlik odmietol, no keď Ferguson hľadal náhradu za Cristiana Ronalda, nešlo odolať.

zdroj: Dokument o ceste Valenciu z dažďových pralesov do Manchestru United.

„Bol som na dovolenke, keď ma o záujme United informoval agent. Ihneď som volal s rodičmi, je to jeden z momentov, na ktorý nezabudnem. Bol som mladý, nepozeral som na osobnosti v tíme United, chcel som skrátka navliecť ten červený dres,“ spomína v dokumente MUTV Antonio Valencia. Na Old Trafford začal s číslom 25, po odchode Michaela Owena prevzal magickú sedmičku. S ňou spojený tlak neuniesol, nedarilo sa mu. Vrátil sa k pôvodnému číslu, pod Louisom van Gaalom začal hrať na pravom kraji päťčlennej zálohy, neskôr na pozícii pravého obrancu. S United získal dva ligové tituly, FA Cup, triumfoval aj v Európskej lige. Hráči ho predvlani zvolili za hráča sezóny, už v minulom ročníku nastupoval pri Carrickovej neúčasti s kapitánskou páskou. Zberač fliaš z amazonského pralesa je od novej sezóny permanentný kapitán Manchestru United.

Najnovšie z klubu: Nacional

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk