ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Spišiaci zvládli neľahké obdobie, začínajú novú etapu
zdroj: fksnv.sk

Spišiaci zvládli neľahké obdobie, začínajú novú etapu

Pred rokom odštartovali futbalisti Spišskej Novej Vsi priam nezabudnuteľnú futbalovú jeseň. V lete však aj napriek tomuto skvelému obdobiu druholigovú spoločnosť opustili.

Počas uplynulého víkendu v košickom Čermeli podľahlo mladé, novotvoriace sa mužstvo Spišiakov pod taktovkou nového trénera Ľuboša Ontka vysokým päťgólovým rozdielom novovzniknutému FC Košice, ktoré je najväčším ašpirantom na postup do druhej ligy

„Nielen mňa určite teší, že sa v Košiciach podarilo postaviť na nohy takýto klub. Verím, že sa mu podarí časom vrátiť futbal v metropole východu tam, kam jednoznačne patrí. My sme si prešli v poslednom období niečím podobným, čím nedávno náš posledný súper. Ešte pred dvoma týždňami to s nami nevyzeralo vôbec dobre. Nepanikárili sme, ale s pribúdajúcim časom začínal byť náš štart v treťoligovej spoločnosti naozaj ohrozený. Po vypadnutí z 2. ligy prišlo prirodzene nejasné obdobie, ktoré asi zažili po páde o súťaž nižšie viaceré kluby,”
povzdychol si manažér klubu Patrik Brezovaj pri spomienke na nedávne týždne, keď si v klube neboli istý ďalším finančným či funkcionárskym zabezpečením, kvôli čomu sa „rozsypal” celý A-tím. 

„Absolútne sme nevedeli čo bude, chlapci si, samozrejme, hľadali nové pôsobiská. To sa im nedá v danej situácii absolútne vyčítať, práve naopak, treba im ešte poďakovať, že sme dôstojne dohrali druhú ligu a neurobili klubu a následne aj nášmu mestu možno ešte väčšiu hanbu pred futbalovým Slovenskom,“
skonštatoval Brezovaj.  

Ľuboš Ontko
Branislava Ondáša týždeň pred štartom sezóny nahradil vo funkcii tréner Ľuboš Ontko (foto: jäzva)

Nedávnu futbalovú eufóriu tak na Spiši vystriedal strach o budúcnosť a najmä pôsobenie dospelých. „Nemôžem si pomôcť, ale ak by sa nejaká pomoc našla trochu skôr, tak aj keby sme nezachránili dnes naozaj vážnu druhú ligu, na ktorú sme asi ekonomicky naozaj nemali, tak by nás určite neopustilo viacero kvalitných futbalistov. Nemuseli  by sme dnes skladať pod tlakom všetko odznova. Našťastie, v hodine dvanástej nezostal byť nakoniec osud futbalu ľahostajný predstaviteľom mesta, to nás zachránilo pred najhorším,“ priblížil čelný funkcionár modro-bielych.

Ako spomenul, obrovské penzum práce odviedol v tomto období vo futbalovom prostredí dobre známy  bývalý dlhoročný aj medzinárodný rozhodca a delegát  Jozef Kačenga. Ten  má v meste pod najvyššou kostolnou vežou na Slovensku na starosti práve šport. „Dokázal presvedčiť kompetentných, aby futbalu schválili mimoriadnu finančnú dotáciu, ktorá by zabezpečila štart v novom ročníku a dohratie momentálne aspoň jesennej časti,“ dodal už spokojnejším hlasom dlhoročný manažér FK Noves. 

Karol Sedláček
Opory mužstvo opustili, v tíme zostal len kapitán Karol Sedláček (foto: jäzva)

Po úspešnom, takmer päťročnom období sú dnes Spišiaci úplne inde, ale to, že sa k nim mesto neobrátilo chrbtom, ako tomu bolo možno niekde inde, naštartovalo fungovanie klubu. „Pánom poslancom, nášmu primátorovi a pánovi Kačengovi je potrebné sa  jednoznačne poďakovať. Klub nečaká jednoduché obdobie, ale tešíme sa, že sa podarilo na poslednú chvíľu vyskladať realizačný tím a mužstvo na tretiu ligu, kreuje sa aj nová Správna rada klubu. Okrem toho nás veľmi teší, že sa výrazne pokročilo s búracími prácami na našom štadióne, čo dodáva vieru, že čoskoro vyrastie v metropole Spiša nový, pre dnešnú dobu dôstojnejší futbalový stánok. Našou treťoligovou ambíciou v žiadnom prípade nebude tak skoro myslieť na návrat, skôr sa držať momentálne čo najďalej odo dna tabuľky. Bolo to hektické a vyčerpávajúce obdobie. Psychicky všetkým ale pomohlo, že sa nám podarilo zvíťaziť v úvodnom stretnutí nového ročníka nad Mariou Hutou,” uzavrel Brezovaj.      

V Spišskej Novej Vsi to ani v ťažkom období nezabalili, to by bolo zbabelé a aj s ohľadom na históriu futbalu v regióne neospravedlniteľné. Najhoršie už majú, zdá sa, za sebou, samozrejme, je škoda že nedávne príjemné futbalové obdobie, ktoré neprišlo len tak z ničoho nič, je už dnes len minulosťou. Ale zároveň je potešiteľné, že futbal bude mať  v meste na rieke Hornád svoje dôstojné pokračovanie.

Najnovšie z klubu: Futbalový klub NOVES Spišská Nová Ves

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk