ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Grendel oslávil postup so ženou, Jirka s technickým benzínom
zdroj: Lukáš Grinaj - fb

Grendel oslávil postup so ženou, Jirka s technickým benzínom

Po 45 rokoch ligový titul, pri premiére v Lige majstrov vďaka víťazstvu vonku 2:0 postup cez favorizovanú Legiu Varšava do 3. predkola. Trnava sa vezie na vlne, čakajú ju ešte minimálne štyri veľké európske konfrontácie. V prípade zvládnutia aspoň jedného dvojzápasu si jesennú časť automaticky rozšíri o šesť večerov v skupinovej fáze. Spartak sa teší napriek tomu, že doma s poľským majstrom v presile o dvoch hráčov prehral 0:1.

Namiesto hry sme sa báli

„Radujeme sa cez slzy, keďže Legia bola lepšia a trápila nás do konca,“ uznal trnavský stredopoliar Erik Grendel. Poľský šampión prešustroval na Štadióne Antona Malatinského celý prvý polčas. Na bránku Martina Chudého vystrelil len raz, nevedel sa vysporiadať s dobrý pressingom ofenzívneho tria červeno-čiernych. Keď ho už prekonal, problémy mu robil na úzkom priestore flexibilne operujúci dvojčlenný val zálohy a obrany. Aby nebolo ofenzívnej nemohúcnosti Varšavčanov málo, Čiernohorec Marko Vešovič ich stupídnym faulom po druhej žltej karte oslabil. Hodinu dohrávali v oslabovke, ktorá im však akoby pomohla.

Hostia po zmene strán začali hrať aktívnejšie. Púšťali sa do stále väčšieho rizika. Keď v 63. minúte Astiz znížil stav dvojzápasu na 1:2, Legia lietala vysoko. „Keby v závere skórovala, mohli sme ľutovať, že sme boli pasívni a nie dostatočne silní na lopte. Mali sme si to s nimi viac rozdať a nie iba brániť. Všetko bolo v hlavách. Namiesto toho, aby sme útočili a hrali futbal, báli sme sa o výsledok. Mali sme v hlavách neinkasovať, než aby sme chceli streliť druhý gól,“ spytoval svedomie „andelov“ Erik Grendel. Domácich v druhom polčase podržal brankár Chudý, Legii dvakrát chýbali centimetre. Hralo sa hore-dole, do otvorenej obrany prenikali trnavské protiútoky. Domáci však boli pri ich realizácií nervózni, najviac ich zakončil Vlasko. „Janko si sám trochu spytuje svedomie, dostal sa do troch výborných situácií. Nabudúce to vyrieši lepšie. Avšak, jeho gól rozhodol o postupe, môžeme mu poďakovať,“ utešil spoluhráča Grendel.

Jirka: „Mám to na rukách, na nohách, musím to dať dole s technickým benzínom.“ (Lukáš Grinaj-fb)

Vraj dostaneme šestku

Trávnik v Trnave podľa brankára Chudého postihla pleseň, správca sa ju pokúsil prekryť zelenou farbou. Hráči ju po stretnutí mali doslova aj za ušami. „Mám to na rukách, na nohách, musím to dať dole s technickým benzínom,“ smial sa Erik Jirka. Odchovanec Spartaka si užíva, keď môžu so spoluhráčmi vyvracať papierové predpoklady: „Vstup do ligy v Senici nám nevyšiel (0:1). Všetci nás odpisovali, vraj načo ideme do Varšavy, že dostaneme šestku. Vzchopili sme sa, ukázali sme veľmi dobrú hru a kolektívnosť. Rovnako dnes sme ťahali za jeden povraz a postúpili sme do ďalšieho kola.“ V čom drieme tajomstvo úspechu silnej partie bývalého trénera Nestora El Maestra dnes už vedenej Radoslavom Látalom? „Nejdeme do zápasov s veľkými očami a tak sa nám to darí. Futbal je nevyspytateľný, v každom kvalifikačnom kole máme šancu. Vyradili sme veľkú Legiu Varšava, Červená hviezda bude ďalší kvalitný súper,“ preskočil Jirka už k belehradskej prekážke v 3. predkole.

zdroj: Silencio Spartaka Trnava pred duelom proti Legii Varšava. Jirka: „Nepochybujem, že takáto atmosféra bude aj na ďalší zápas. Trnavčania opäť potvrdili, že sú najlepší fanúšikovia na Slovensku."

Trnava v prípade postupu cez srbského majstra bude hrať o skupinu Ligy majstrov, kde keď neuspeje, automaticky sa kvalifikuje do základnej časti Európskej ligy. O ambícii hrať skupinovú fázu jednej z troch vlajkových súťaží UEFA hovoril strelec úvodného gólu dvojzápasu s Legiou Erik Grendel pokorne: „V kútiku duše snívať môžeme, no poďme potichúčky. Videli sme, kde sa nachádza európsky futbal, Legia tu predviedla veľkú kvalitu. Stretneme sa s ňou aj proti Belehradu, vidíme, na čom máme ešte pracovať.“ Bývalý hráč Dubnice, Slovana Bratislava a Górniku Zabrze si skupinovú fázu zahral už dvakrát a rád by aj do tretice: „Prajem ten pocit aj chalanom, ktorí si ho za minuloročnú robotu zaslúžia.“ Ešte, než sa pokúsi o ďalší úspech pre „malý Rím“, čaká Spartak víkendový duel Fortuna ligy v Podbrezovej. A, samozrejme, krátka oslava postupu cez Legiu. Ako nám v utorok neskoro večer s úsmevom prezradil Erik Grendel, na orosené pivko sa nechystal: „To si môžete dať vy - novinári, mne to na regeneráciu príliš nepomôže. Mám tu ženu, povenujem sa jej - ak budem mať silu.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk