ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vystúpil z Messiho tieňa, no padol do ďalšieho. Prečo Neymarov prestup nefunguje?
zdroj: Messi a Neymar. (twitter)

Vystúpil z Messiho tieňa, no padol do ďalšieho. Prečo Neymarov prestup nefunguje?

Marec 2017, osemfinálová odveta Ligy majstrov na Camp Nou. Barcelona v súčte dvoch zápasov prehráva s Parížom Saint-Germain 3:5, kvôli inkasovaného gólu na domácej pôde potrebuje na postup tri zásahy. Stav platí aj dve minúty pred koncom, keď si loptu na priamy kop postaví Neymar. Brazílčan strieľa kontaktný gól, načína najlepších sedem minút doterajšej kariéry. V prvej nadstavenej z penalty vyrovnáva, v piatej centruje na postupový gól Sergiho Roberta. Stáva sa katalánskym hrdinom. Avšak, z tituliek na druhý deň kričí nad fanúšikmi oslavujúci Lionel Messi. Neymar si uvedomuje, že v Barcelone nikdy nebude najlepší. Nie, pokiaľ tam bude fenomenálny Argentínčan.

Namiesto Messiho ho zatienil Mbappé

Obrázok emotívnej Messiho oslavy z onoho večera sa zanedlho objavil na bilboarde pred štadiónom s nápisom: „Tu sa odohráva história.“ Neymar nechal po reprezentačných spoluhráčoch Marquinhosovi a Thiagovi Silvovi odkázať majiteľovi PSG: „Povedzte šejkovi, že som k dispozícii.“ Brazílčan v lete odišiel za rekordných 222 miliónov eur do Francúzska, všetko dávalo zmysel. Úvod pôsobenia v „parku princov“ mu vyšiel, z Ligue 1 si spravil one man show, čo by sa mu v Španielsku nepodarilo. Nie v tíme Lionela Messiho.

Fotografia, ktorá po Neymarom režírovanom obrate Barcelony obletela celý svet. (twitter)

Neymarovou ambíciou je Zlatá lopta. Tú nemal šancu získať ako Messiho posluhovač. Jeseň v PSG mu vyšla, klub z hlavného mesta nemal v Ligue 1 konkurenciu, s prehľadom postúpil do osemfinále Ligy majstrov. Tu mal Neymar nachystané javisko, tu mal prezentovať kvalitu. V úvodnom osemfinále proti Realu Madrid však vyhorel. PSG prehral celkovo 2:5, Brazílčan v odvete pre zranenie nehral. Odchovanec Santosu premaródil zvyšok sezóny, chuť si chcel spraviť na majstrovstvách sveta v Rusku. Viac ako strelenými gólmi proti Kostarike a Mexiku zaujal štrnástimi preležanými minútami, keď s grimasou predstieral zranenia. „Kanárici“ opustili šampionát po štvrťfinále, Neymar snažiaci sa predbehnúť Ronalda s Messim padol v pomyselnom rebríčku pod hviezdy turnaja Modriča, Mbappého či Griezmanna.

Rivaldo: Neymar spravil chybu

Neymar údajne nie je vo Francúzsku spokojný. „PSG je silný, no nemá tradíciu v Lige majstrov, nie je najsilnejší tím v Európe. To je problém, keď chcete byť najlepší na svete,“ poodhalil pre anglický Sport krajan Rivaldo: „Francúzska liga nie je ako anglická, španielska či nemecká. Z tohto hľadiska spravil chybu, no finančne je pre neho angažmán v PSG dobrý.“ Pre Neymara by mohlo prísť vykúpenie v podobe prestupu do Realu Madrid, ktorý hľadá náhradu za Cristiana Ronalda. Pokiaľ si však španielsky klub bude môcť vybrať, možno uprednostní tímového spoluhráča Mbappého - najlepšieho mladého hráča MS 2018. Je o sedem rokov mladší, nemá nálepku simulanta a individualistu.

Neymar sa nevyhýba konfliktom, krátko po príchode do PSG bavil internet prekáračkami s Cavanim, s ktorým sa naťahoval, kto bude zahrávať štandardné situácie. To v Reale Madrid nepotrebujú a faktom zostáva, že Neymar momentálne potrebuje španielskeho giganta viac než on jeho. Návrat do jednej z dvoch najlepších súťaží sveta môže Brazílčana vrátiť na hranicu výkonnostných možností. Opäť potrebuje hrať pre tím, opäť sa potrebuje správať ako zrelý hráč a muž. Príkladov predčasne vyhasnutých brazílskych talentov totiž nájdeme v minulosti neúrekom...

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk