ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PROGNÓZA: Trnava titul neobháji, Sereď si vybojuje záchranu
zdroj: facebook/FC Spartak Trnava, facebook/ŠKF Sereď

PROGNÓZA: Trnava titul neobháji, Sereď si vybojuje záchranu

Už len 48 hodín delí väčšinu fortunaligových tímov od začiatku novej sezóny 2018/2019. Hoci je prestupové obdobie iba na začiatku a predovšetkým v zime môže prísť v niektorých kádroch k početným zmenám, už dnes sa vedú polemiky, či dokáže Trnava obhájiť titul, či Slovan naplní úlohu favorita, či sa dokáže Žilina opäť prebojovať do Európy, prípadne či sa nováčik zo Serede dokáže udržať v najvyššej súťaži.

Redakcia portálu ProFutbal.sk sa odhodlala krátko pred úvodnými výkopmi tipnúť si konečné poradie v tabuľke. Urobte tak aj vy a napíšte svoje názory a postrehy do komentáru pod článkom alebo na Facebooku.

1. miesto: ŠK Slovan Bratislava

Vicemajster z uplynulej sezóny vstupuje do jubilejnej piatej sezóny súťaže pod hlavičkou Fortuna liga s cieľom prvýkrát zdvihnúť nad hlavu majstrovskú trofej. Po turbulentných zmenách na pozíciách trénerských či hráčskych sú teraz belasí odhodlaní so stabilizovaným kádrom a bohatým rozpočtom naplno prezentovať svoju silu a nič iné ako double a skupinovú fázu Európskej ligy neprijímajú. Storočnicu existencie klubu v roku 2019 chcú navyše osláviť návratom na Tehelné pole. Tréner Ševela sa bude môcť v defenzíve oprieť o kapitána Božikova, v strede poľa o špílmachra Holmana a v útoku o aktívnych krídelníkov Mohu či Čavriča.

Tip na oporu: Dávid Holman

2. miesto: FC DAC 1904 Dunajská Streda

Bronzové prekvapenie minulého ročníka zažije vďaka koncepčnej práci ďalšie stúpanie vo fortunaligovej tabuľke. Napriek ponukám aj naďalej figurujú v kádri kľúčové postavy ako Ľubomír Šatka, Eric Davis či Erik Pačinda, v útoku zase vyniká mladý talent Bayo a všetkým velí zo stredu poľa temperamentný a skúsený kapitán Marin Ljubičič. Majiteľ Oskar Világi vybudoval solídnu akadémiu a tiež dokončuje rekonštrukciu veľkolepej domácej arény, na ktorej mužstvo permanentne ženú vpred tisícky priaznivcov. Na Žitnom ostrove postupne vyrastá mužstvo s najlepším zázemím, ktoré bude atakovať popredné priečky. Všetko ale bude záležať aj od toho ako dokážu skĺbiť ligové povinnosti s tými európskymi.

Tip na oporu: Marin Ljubičič

3. miesto: FC Spartak Trnava

Obhájiť titul je vždy náročnejšie, než ho získať. Andeli síce majú všetky predpoklady na to, aby hrali o vrchné priečky, predovšetkým na domácej pôde s fanúšikmi za chrbtom budú neporaziteľní, majstrovská trofej však bude tentoraz nedosiahnuteľná. Súperi sa budú chcieť na úradujúcom majstrovi vyšvihnúť a veľa bude záležať aj od pevnosti defenzívy okolo najlepšieho hráča minulej sezóny Borisa Godála, ako aj od taktiky naordinovanej novým českým kormidelníkom Radoslavom Látalom. Duch El Maestra celý ročník nevydrží, hráči však určite nezabudnú ako sa má poctivo brániť. Len tie góly...

Tip na oporu: Boris Godál

4. miesto: AS Trenčín

Hoci hra Trenčína opäť vyzerala v príprave i na európskej pôde solídne, časom - najneskôr počas zimného prestupového obdobia - sa určite citeľne prejaví transferová filozofia. Najlepší hráči i strelci sa rozutekajú do Belgicka a okolia, pričom tréner Moniz bude opäť musieť zapracovať do kádra ďalších a ďalších novicov. Jesenná časť by však mohla byť pre Trenčanov silná, aj keď na kopaničiarskej prírodnej tráve rozhodne nebudú natoľko dominantní ako doma. Dôležité je však udržanie kľúčových hráčov ako Achraf El Mahdioui či najproduktívnejší hráč minulého ročníka Desley Ubbink, gólový prísun sa očakáva od ofenzívneho futbalistu Hamzu Čatakoviča i útočníka Antonia Manceho.

Tip na oporu: Desley Ubbink

5. miesto: MŠK Žilina

S príchodom nového kormidelníka sa značne prekopal aj káder A-mužstva, odišli Hancko, Mráz či Chvátal, ale aj prakticky celá lavička od brankára Mandousa, cez Niňaja, Kubíka, Jankauskasa či Lačného. V mužstve zostali v drvivej väčšine mladí futbalisti, ktorých tréner Kentoš detailne pozná ešte z béčka. Aktuálne sa v kádri nachádza len trio hráčov starších ako republika - brankár Volešák a stredopoliari Pečovský a Škvarka. Najmä na pleciach tretieho menovaného bude ťarcha najväčšej zodpovednosti, hráčov bude musieť usmerňovať a v ofenzíve musí sám naháňať čísla pre tím. Boj o Európu bude náročný, možno schodnejšia cesta vedie cez národný pohár.

Tip na oporu: Michal Škvarka

6. miesto: MFK Ružomberok

Po prekvapivom odvolaní trénera Norberta Hrnčára zasadol na lavičku mladý český kouč David Holoubek. Príslovie ‚nová metla dobre metie‘ je na Liptove už neraz odskúšané, avšak vedenie klubu ešte do konca leta bude musieť zapracovať na posilách do mužstva. Po tom ako sa začalo vyšetrovanie Róberta Gešnábela v prípade údajnej manipulácie stretnutí a stávkovania (ešte v čase pôsobenia v Zlatých Moravciach), v tíme nezostal ani jeden potenciálny kanonier. Podľa našich informácií sa síce klub snaží dotiahnuť z Česka nové meno, minimálne v úvodných zápasoch však budú mať strelecké povinnosti na ramenách krídelníci Daniel a Gal Andrezly, po stopérovi Maslovi najskúsenejší ligoví hráči.

Tip na oporu: Peter Gal Andrezly

7. miesto: FC Nitra

V Nitre venovali v lete všetku energiu do dokončenia výstavby nového futbalového stánku, preto káder ostal prakticky bez zmeny. Odišli len mladí a lavičkoví hráči, rýchleho Militosyana zas vymenili za vysokého Popina zo Serede. V Nitre si tiež veľa sľubujú od Nigérijčana Taiwa, bude však otázne či len čoskoro dvadsaťročný legionár pri svojej premiére medzi seniorskou elitou dokáže potiahnuť mladé družstvo. Po nováčikovskej sezóne, v ktorej hrala najdôležitejší prím defenzíva na čele s brankárom Hroššom, sa musí tentoraz výraznejšie presadiť aj útok, ktorý bude zo stredu poľa podporovať nenápadný líder Kóňa.

Tip na oporu: Tomáš Kóňa

8. miesto: FK Železiarne Podbrezová

Po zlom kroku vedenia, kedy trénera Fabuľu vymenil Praženica, sa na Horehroní opäť dostáva všetko do starých koľají. Podobne ako pri senzačnej jeseni 2016, aj teraz sa dala dokopy najmä kvalitná defenzíva, ktorej bude tradične šéfovať skúsený brankár Kuciak. V poli sa opäť naplno vracia do futbalu Michal Breznaník, ktorý už po zranení stihol aj záver minulého ročníka. V Podbrezovej sa podarilo zostaviť silný stred poľa ostrieľanými futbalistami Obročníkom a Baranom a pokiaľ bude produktívne aj ofenzívne trio Leško - Wiezik - Bernadina, v Zelpo Arene sa ešte môže udiať aj nejaké to ligové prekvapenie.

Tip na oporu: Martin Kuciak

9. miesto: MFK Zemplín Michalovce

Reprezentant východného Slovenska si v minulej sezóne počínal dobre, gólmi ho ťahal Koscelník, asistenciami Niši. Ani jeden z nich však už v kádri nefiguruje, takisto ako stabilný obranca Šimčák. Na Zemplín zatiaľ adekvátne náhrady neprišli, káder sa dáva dokopy iba v priebehu týchto dní. V posledných sezónach mali Michalovce silné predovšetkým úvodné zápasy sezóny, teraz to budú mať vzhľadom na stav kádra o niečo náročnejšie, hoci kvôli epidémii osýpok v okolí sa im štart ligy o niečo posunie. Pokiaľ sa však partii okolo prirodzeného lídra Žofčáka podarí vytvoriť domácu pevnosť, o záchranu sa báť rozhodne nemusia.

Tip na oporu: Igor Žofčák

10. miesto: ŠKF Sereď

Po vyše storočí sa Seredi konečne podarilo dostať medzi slovenskú elitu. Po historickom ročníku sa začali komplikované jednania ohľadom pôsobenia vo Fortuna lige, ktoré sa napokon skončili úspešne. V priebehu roka sa pokúsia zrekonštruovať vlastný štadión, zatiaľ budú hrávať na Myjave či v Nitre. Padať môžu na absencii skúseností, stúpať na nováčikovskej eufórii. Hoci mužstvu nevyšiel prestupový plán podľa predstáv trénerov, v defenzíve môžu stavať na skúsenom Michalíkovi a spoliehať sa na protiútoky vedené rýchlymi hráčmi Militosyanom, Gatarićom, Morongom či Richnákom. Málo skúsený a nevýrazný káder síce zrejme karty príliš nezamieša, pri troche šťastia by sa však boju o záchranu mohol včas vyhnúť.

Tip na oporu: Ľubomír Michalík

11. miesto: FC ViOn Zlaté Moravce

Káder by ste oproti minulej sezóny nespoznali, ako to však bude klapať na ihrisku je nateraz otázne. Po odchode najskúsenejšieho brankára Kováča išli cestou mladej dravosti talentovaného Trenčana Chovana, v strede poľa chcú stavať na skúsenostiach Plevu, Orávika s novou zmluvou či novicov Ďubeka a Brašeňa, z ktorých má každý viac ako dvesto štartov. Veľký otáznik zatiaľ visí popri stopérskej dvojici Udeh - Banovič a tiež na hrote útoku, kde sa v minulej sezóne nedokázal presadiť Urgela a konkurenciou mu bude iba čerstvo osemnásťročný exslovanista Bruno Čerňanský. Hráčov z minulej sezóny by ste možno narátali na prstoch jednej ruky a ako sa bude ViOn-u skutočne dariť dnes sami ťažko odhadujú. Dúfame, že sa im do futbalovej sezóny už nebude montovať aktuálny korupčný škandál.

Tip na oporu: Peter Orávik

12. miesto: FK Senica

Vplyv venezuelského investora sa na Záhorí zintenzívnil na sto percent, Slovákov v kabíne by dnes zrátal aj začínajúci školák a nové senické talenty by ste hľadali už úplne márne. Odišli Holec, Milošovič, Ďungel, Medveděv, Práznovský, Brašeň, Richtárech, Podhorin, Šefčík, Vaščák, Suchan, Ranko, Lupták, Kitambala, Chacon, Villarraga a ďalší. Pokračovať mal Sarpei, odmietol sa však vrátiť.  Miesto toho týždeň čo týždeň prilietavajú nové mená z Južnej Ameriky s víziou presadiť sa medzi slovenskou špičkou, keď už im to v nižších domácich súťažiach nevyšlo. Horúceho adepta na zostup môže vystrieľať vyššie Kolumbijčan Castaňeda, ktorý má po jarnom pôsobení sympatické štatistiky - 7 štartov a 5 gólov. Bude to však stačiť na záchranu?

Tip na oporu: Frank Castaňeda

Najnovšie z klubu: Senica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk