ProFutbal.sk ProFutbal.sk

TOP 8 očakávaní pred štartom sezóny Fortuna ligy
zdroj: fcdac.sk, facebook/Tehelné pole, facebook/ŠKF Sereď

TOP 8 očakávaní pred štartom sezóny Fortuna ligy

Už najbližší víkend odštartuje nová fortunaligová sezóna. Napriek krátkej letnej príprave prichádza veľa tímov značne pozmenených, či už z pohľadu kádra, či realizačného tímu. Majstrovský titul bude obhajovať Spartak Trnava, vypadávajúci Tatran Prešov na fortunaligovej mape nahradila Sereď. Čo budeme pozorne sledovať počas ročníka 2018/2019?

Tri dni pred prvým fortunaligovým kolom položil portál ProFutbal.sk osem základných otázok, na ktoré odpovie liga v priebehu samotného ročníka.

Koľko tímov preskočí v tabuľke obhajcu trofeje?

Ak bol zisk titulu pre Trnavu utópiou v minulej sezóne, o koľko viac je nereálny v tej nadchádzajúcej? Spartak opäť vstúpi do sezóny ako klub, s ktorým väčšina neráta medzi favoritov na zisk titulu, no klubu nič nebráni v tom, aby sa z neho tešil druhý rok po sebe. Má svoj domovský štadión, podporu tribún, káder bez enormných zmien a vhodne doskladaný novým kvalitným trénerom, ktorý pozná tunajšie pomery. 

Koľko tímov spomedzi typických favoritov by Trnavu mohlo preskočiť? Veď Slovan i Trenčín budú na začiatku sezóny hrávať v exile – belasí tradične na Pasienkoch a hráči AS na Myjave. Žilina skladá nový tím na mladých a ligovo málo skúsených hráčoch. A DAC len dva dni pred prvým kolom angažuje nového trénera. Avšak nie nadarmo sa hovorí, že obhajoba titulu je náročnejšia, než jeho získanie...

Dokáže Sereď vytlačiť niekoho z ligovej elity?

Po tom ako ligu opustil jeden z tradičných klubov, nahradil ho absolútny nováčik. Keďže však sereďský štadión vo viacerých bodoch nespĺňa licenčné podmienky, nováčik bude hrávať zápasy na kopaniciach alebo pod Zoborom. Rekonštrukcia či výstavba nového stánku však na juhozápade Slovenska nie je prvým bodom na programe. V Seredi sa snažili dať dokopy konkurencieschopný káder a ešte pár dní pred štartom sezóny sa o to stále len snažia. Pri pohľade na súpisku nájdete väčšinu mladých futbalistov, doplnenú len hŕstkou skúsenejších hráčov ako sú brankár Penksa či stopéri Michalík a Hučko. V ofenzíve sa budú spoliehať na jarné objavy Prešova či Nitry - Gatarića a Militosyana. 

Ak sa Sereď dokáže zachrániť, otázne zostáva, na úkor koho? Zostane Čierny Peter v juhoamerických spároch Senice, v najmenšej ligovej obci Podbrezovej alebo príde liga o jediný východoslovenský tím z Michaloviec? Boj o záchranu bol v minulom ročníku oveľa napínavejší, než o majstrovskú trofej. Bude zaujímavé sledovať ako sa bude vyvíjať situácia na spodných priečkach najbližšie mesiace...

Nájde Fortuna liga nového trénerského El Maestra?

Hoci je to paradox, bratislavský Slovan je jediným klubom z hornej polovice tabuľky, ktorý tentoraz nemenil hlavného trénera. Majster El Maestro po sezóne zamieril do CSKA Sofia a Trnavu prevzal Čech Radoslav Látal. Po odchode Rossiho z DAC do maďarskej reprezentácie príde dva dni pred štartom sezóny Nemec Peter Hyballa. Aj Guľa zo Žiliny vypočul volanie reprezentácie, hoci len tej mládežnickej zo Slovenska, z béčka ho prirodzenou cestou nahradil Jaroslav Kentoš. V Trenčíne sa dovtedajší tréneri Vladimír Cifranič a Juraj Ančic presunuli na posty asistentov, lavičke bude šéfovať Holanďan Ricardo Moniz. A v klube z Ružomberka, finalistu národného pohára, takisto zatúžili po zmene a Norberta Hrnčára vymenil Čech David Holoubek. Mužstvo nováčika zo Serede povedie dvojica Michal Gašparík st. a asistent Marián Šarmír, v ostatných tímov zo spodných priečok zmeny neprebehli.

Ukáže niektorý z nových trénerov podobný kumšt ako v uplynulom ročníku Nestor El Maestro a dovedie svojich zverencov k prekvapivému výsledku v najvyššej súťaži? „To bude príliš náročná úloha, pretože úspechy, ktoré sa podarili El Maestrovi, boli veľkou raritou a jeho práca mala ohlas aj za hranicami Slovenska. Ukázal však, že poctivou robotou sa dá dosiahnuť maximum. Trnava mala po taktickej stránke jedno z najlepšie prichystaných mužstiev, taktická disciplína najmä po defenzívnej stránke bola evidentná. Ja osobne sa najviac teším na Petra Hyballu, ktorého zatiaľ poznám len prostredníctvom rôznych odborných publikácií z nemeckého futbalu a sám som zvedavý ako prenesie teóriu do praxe,“ povedal exkluzívne pre ProFutbal.sk ambasádor ligy a tréner v tretej najvyššej rakúskej súťaži Martin Mikulič.

Nakoľko sa obmení top 6 oproti minulej sezóne?

V posledných sezónach sa utvorila veľká päťka Fortuna ligy, ktorá po všetkých stránkach patrí na najvyššie pozície. Ak sa nič neočakávané neudeje, vrchná šestka by zaiste nemala ujsť úradujúcemu majstrovi z Trnavy, veľfavoritovi zo Slovana, napredujúcej Dunajskej Strede a ani finalistom minuloročného play off o európsku miestenku Trenčínu a Žiline. Podľa týchto výpočtov tak reálne zostáva len jedno jediné voľné miesto v hornej polovici. Minulý rok oň zviedol súboj Ružomberok s Nitrou, neskôr s blížiacim sa play off o miestenku v pohárovej Európe vystrčili rožky aj Michalovce a Podbrezová, s cieľom stredu tabuľky tradične vstupuje do nového ročníka aj zlatomoravecký ViOn. 

Všetci však budú počas ročníka bojovať aj sami so sebou - Ruža doň vstupuje s novým trénerom a bez typického kanoniera, Nitre takisto zatiaľ potrebné ligové skúsenosti na hrote útoku chýbajú, Michalovce musia stabilizovať káder po citeľných odchodoch Koscelníka, Nišiho či Šimčáka, Podbrezová prekopala značnú časť defenzívy a Zlaté Moravce prakticky celý káder až na pár vyvolených. Ten, kto sa s týmito problémami vysporiada najlepšie, môže sa po 22 kolách najvyššej súťaže tešiť na boj o pohárovú Európu. Koho tam tipuje portál ProFutbal.sk sa dozviete už zajtra.

Potvrdí návštevnosť Fortuna ligy stúpajúci trend?

Tradičnou otázkou aj pred piatou sezónou najvyššej súťaže pod názvom Fortuna liga bude otázka návštevnosti. „Dlhodobo sa držíme v priemere zhruba 2100 divákov na jedno stretnutie, pričom v tej poslednej nám priemer vyskočil na číslo 2300. Za posledné roky sme len dvakrát zaznamenali výrazný pokles pod hranicu dvoch tisíc divákov, a to v sezónach 14/15 a 16/17, kedy kľúčové tímy nehrali na vlastných štadiónoch. Najväčším pozitívnym výstrelkom bola sezóna 15/16, kedy Trnava otvárala štadión a asi v piatich zápasoch sme evidovali návštevu nad 10-tisíc divákov. Vtedy sme atakovali hranicu 2700 fanúšikov na jedno stretnutie,“ zhrnul pre ProFutbal.sk výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák. Keďže okrem Trnavy a DAC, ktoré takisto budú hrať na svojich štadiónoch, sa v priebehu sezóny vráti na Tehelné pole aj Slovan Bratislava a svoj nový stánok otvorí aj Nitra, bude zaujímavé sledovať či piaty ročník Fortuna ligy nebude z pohľadu návštevnosti rekordný. „Ťažko predpovedať, veľa bude závisieť aj od výsledkov mužstiev na európskej pohárovej scéne, najmä pri Slovane to môže byť veľký zlom. Našou najbližšou výzvou bude maximalizovať číslo z uplynulého ročníka.“

Mimo vlastného mesta budú hrať v najbližšom ročníku len dva kluby - Sereď začne na Myjave a neskôr by sa mala presunúť do Nitry, Trenčín bude dočasne využívať štadión na Myjave. „V Seredi robia podľa našich informácií maximum, aby za sezónu pripravili štadión na zápasy Fortuna ligy, podmienené je to však samozrejme dohodou mesta a akcionárov klubu. Riešia to aktívne, pretože sami vnímajú ako veľký problém fakt, že nebudú hrať doma. Druhým tímom je Trenčín, ktorý bude hrávať pravdepodobne celú sezónu na Myjave, keďže prioritou pre nich je postaviť hlavnú tribúnu nového štadióna, ktorá by po kolaudácii so starou tribúnou spĺňala podmienky na to, aby sa mohla hrať v Trenčíne Fortuna liga,“ dovysvetlil aktuálny stav u dvoch fortunaligistov Mertinyák.

Kto sa stane najlepším strelcom Fortuna ligy?

Slovensko hľadá kanoniera. Večný problém slovenských tímov, ale i reprezentácie. Pri hľadaní finálneho mena možno bude potrebné ísť hlbšie do súpisiek tímov, už tradične totiž topkanonieri po jesennej časti odchádzajú do zahraničia a až na jar vyskočia ďalší hráči v poradí. Aj v poslednej sezóne sa vďaka tomu Samuel Mráz dostal pred duo Rangelo Janga – Jakub Mareš. Naše kluby poväčšine hľadajú spásu v legionároch, magickú dvadsaťgólovú hranicu po dlhom čase pokoril Žilinčan Mráz až v dodatočnom play off. 

Najväčší útočný potenciál má zatiaľ Slovan, z krídelných pozícii to už v minulej sezóne dosvedčil Čavrič, na začiatku sezóny sa solídne javí Moha, útočníka Šporara k tomu predurčuje jeho potenciál, Hološka skúsenosti. Medzi najzaujímavejšie mená však patrí dvadsaťjedenročný mladík z Pobrežia Slonoviny Bayo, kanonier Dunajskej Stredy. Z gólovej produkcie Trenčína zase môže ťažiť Mance. „Osobne by som oveľa viac očakával od takej osobnosti akou je Andraž Šporar. Naozaj veľký hráč, veľké meno. Myslím si, že ešte neukázal všetko, čo v ňom je. Možno si na slovenské pomery dlhšie zvyká, no teraz už mal na aklimatizáciu dostatok času, tak verím, že konečne predvedie svoje kvality,“ povedal niekdajší útočník petržalskej Artmedie Martin Mikulič, ktorý za kráľa strelcov na konci sezóny tipuje Dunajskostredčana Baya.

Upozorní na seba ďalší miliónový slovenský talent?

Fortuna liga sa v posledných rokoch stala zásobárňou mladých talentov pre svetové súťaže, aj v aktuálnom prestupovom období už odleteli do talianskej Serie A exžilinčania Dávid Hancko a Samuel Mráz. „Mráz ma v minulom ročníku jednoznačne zaujal, vyšvihol sa až na kráľa strelcov a bol rozdielovým hráčom pre svoj klub, lopta ho hľadala a v mnohých prípadoch bol veľmi úspešný,“ reagoval na kolegu z útočných radov Mikulič„Momentálne sa ťažko hľadajú konkrétne mená, hráčov na súpiskách Žiliny či Ružomberka je veľké množstvo, možno už prvé kolá budeme svedkami viacerých hráčov, ktorí vyletia, respektíve sa viackrát gólovo presadia,“ dodal jeden z ambasádorov najvyššej súťaže.

Aj v nasledujúcom ročníku bude v akcii množstvo mladých futbalistov a slovenských futbalových nádejí, ktoré budú od úvodných minút poctivo sledovať skauti viacerých tímov. Medzi najväčšie talenty v tomto roku budú patriť Matej Oravec (Spartak Trnava), Dávid Strelec (Slovan Bratislava), Christián Herc (Dunajská Streda), Filip Balaj (Žilina), Dalibor Takáč (Ružomberok), Richard Križan (Nitra), Martin Bednár (Michalovce) či Bruno Čerňanský (Zlaté Moravce).

Podarí sa zvýšiť koeficient slovenského futbalu v Európe?

Otázka už aktuálnych dní je jasná - podarí sa našim klubom po dlhšom období presadiť sa v pohárovej Európe? Ako zvládne Spartak Trnava po prvýkrát v histórii ťaženie v Lige majstrov? Zvládne tentoraz bratislavský Slovan úlohu favorita proti menej známym protivníkom? Dokáže sa DAC s mladým kádrom dorovnať skúsenejším európskym súperom hneď pri svojej premiére v Európskej lige? A dosvedčí Trenčín, že vyhral miestenku o pohárovú Európu zaslúžene?

Pozitívne je, že ani jeden slovenský tím v prvom týždni neprehral a nečrtá sa tentoraz na začiatok žiadna hanba. O nič menej však bude dôležité zvládnutie odvety a tiež ďalšie kvalifikačné kolá v kombinácii so zápasmi najvyššej domácej ligovej súťaže. Držme našim zástupcom palce!

Najnovšie z klubu: Senica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk