ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bláznivé MS 2022: Nevyšetrená korupcia, porušovanie zákonov a finále tesne pred Vianocami
zdroj: TASR/AP

Bláznivé MS 2022: Nevyšetrená korupcia, porušovanie zákonov a finále tesne pred Vianocami

Stredný východ sa v letných mesiacoch zmieta v neznesiteľných horúčavách. Rozprávať by o tom vedel napríklad Vladimír Weiss ml., obliekajúci dres katarského tímu El-Gharafa. Preto na pôde FIFA padlo rozhodnutie, že nasledujúci svetový šampionát, ktorého hostiteľom je Katar, sa bude hrať vo veľmi netradičnom termíne - od 21. novembra do 18. decembra 2022.

Bude to prvý raz v histórii svetových šampionátov, keď sa národné tímy stretnú na prelome novembra a decembra. Najväčší problém s týmto rozhodnutím majú jednotlivé ligové súťaže, ktoré sú vtedy v plnom prúde. Jednak to môže znamenať výrazné finančné straty v súvislosti s prerušením jednotlivých súťaží a tímy vyslovujú obavy, že sa hráči zo šampionátu nevrátia v optimálnom rozpoložení, prípadne so zraneniami.

V praxi by to mohlo znamenať, že ligové súťaže sa namiesto neskorého augustového termínu začnú hrať už v júli, pričom by sa ligová sezóna natiahla až do júna. Znamenalo by to, že kluby a hráči by mali kratší prípravný čas na nasledujúci ročník. Okrem čistého času trvania šampionátu (28 dní) musíme však počítať ešte s prípravnou fázou, ktorá bude v porovnaní so štandardným termínom určite skrátená, ale pravdepodobne zaberie minimálne ďalšie dva týždne. Na druhej strane, priaznivci svetového šampionátu si môžu mädliť ruky, lebo uvidia hráčov uprostred sezóny, keď je veľký predpoklad, že sa budú nachádzať v najlepšej športovej forme. Nebudú vyčerpaní zo siahodlhej sezóny, ako sme tomu svedkami v súčasnosti.

zdroj: Twitter

Katar má o vyše polovicu menej obyvateľov ako Slovensko, rozprestiera sa na relatívne malom polostrove patriaci pod Arabský polostrov. Tamojšie mestá sú obohnané púšťou a na prelome júna-júla tam teploty nezriedka prekonávajú 40 stupňov Celzia. Práve toto je hlavný dôvod, prečo bude šampionát posunutý na obdobie, keď teplomer osciluje okolo príjemných 25 stupňov.

S kontroverznými reakciami z každej strany sa stretlo už samotné rozhodnutie exekutívy FIFA postúpiť organizáciu najväčšieho futbalového sviatku tejto arabskej krajine. Koniec-koncov, americký právnik a bývalý šéf etickej komisie FIFA Michael Garcia v súvislosti s údajným kupovaním hlasov pred voľbami o dejisku MS vypracoval pre Medzinárodnú futbalovú federáciu 430 stranovú správu, v ktorej odhaľuje viacero podozrivých skutočností, vrátane transakcií finančných prostriedkov...

zdroj: youtube.com

Okrem údajnej korupcie sa v súvislosti s Katarom skloňuje aj problém nelegálneho zamestnávania robotníkov pri príprave infraštruktúry. Pracovníci sa sťažujú na nespravodlivú mzdu, nevyhovujúce podmienky pri práci, na základe ktorých údajne prišlo aj k viacerým úmrtiam. A nejde len o plané reči vždy nespokojných robotníkov, keďže o nútenej práci hovorí aj Amnesty International.

Svetový šampionát bude okrem netradičného dátumu konania špecifický aj nebývalou koncentráciou štadiónov na malom priestore. Najvzdialenejšie štadióny delí od seba len 52 kilometrov, takže sa budú môcť fanúšikovia teoreticky zúčastniť bez zdĺhavého cestovania denne všetkých zápasov. Veľký otáznik preto smeruje k zvládnutiu náporu obrovského množstva priaznivcov na tak malej ploche. V Katare však majú bezodnú studňu finančných prostriedkov a preto neprekvapuje ani informácia, že sú tamojší predstavitelia ochotní dodatočne postaviť ďalšie štadióny, ak by exekutíva Medzinárodnej futbalovej federácie rozhodla o rozšírení počtu účastníkov z 32 na 48 už od MS 2022...

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: MS 2022 - Katar

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk