ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kariérny posun rozhodcu Glovu, čakajú ho atraktívne medzinárodné duely
zdroj: jäzva

Kariérny posun rozhodcu Glovu, čakajú ho atraktívne medzinárodné duely

Vo štvrtok večer povedie Filip Glova ako hlavný rozhodca duel 1. predkola Európskej ligy medzi Górnikom Zabrze a Zariou Balti. Kvalifikačné zápasy druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaže sú však pre neho v tejto sezóne len začiatok. FIFA ho totiž nedávno posunula z tretej do druhej skupiny, čo znamená, že už onedlho bude rozhodovať omnoho atraktívnejšie medzinárodné duely. Ďalšou dobrou správou je, že sa mu to podarilo ako jednému z najmladších arbitrov v Európe.

Žiadny oddych. Len pár týždňov po skončení sezóny 2017/2018 sa ambiciózny rozhodca Filip Glova prehupol do nového ročníka. Pískal prípravné duely a už vo štvrtok večer sa predstaví v rámci Európskej ligy v Poľsku. „Som rád, že dostávam šancu už v prvom predkole a potom v auguste aj v druhom, keď pôjdem do Luxemburska. Teší ma, že pri nomináciách na mňa myslia,“ rozhovoril sa pre portál fortunaliga.sk.

Posun do druhej skupiny rozhodcov FIFA znamená, že 30-ročný arbiter bude postupom času pískať čoraz viac medzinárodných duelov a renkingovo vyššie hodnotených zápasov. „Je to veľký krok v mojej kariére. Podaril sa mi po dvoch rokoch, odkedy som na medzinárodnej listine FIFA. V druhej skupine som jeden zo štyroch najmladších rozhodcov a je tiež pozitívne, že som sa tam dostal ako Slovák. Predsa len, nie sme úplná futbalová veľmoc a nie je ľahké presadiť sa,“ prezradil pre oficiálny ligový portál Glova, ktorý okrem pozície hlavného rozhodcu zastáva v tíme momentálne najlepšieho slovenského arbitra Ivana Kružliaka i pozíciu bránkového rozhodcu. 

Filip Glova
Filip Glova vo štvrťfinále Slovnaft Cup-u medzi Popradom a Ružomberkom (TASR)

Košický rodák verí, že v začínajúcej sa sezóne sa mu podarí pískať i zápasy skupinovej fázy Európskej ligy. „Predovšetkým potrebujem odvádzať špičkové výkony tu a teraz v druhej skupine. Ak to bude napríklad o rok všetko v poriadku, môžem začať rozmýšľať o posune,“ uvedomuje si mladý rozhodca, ktorý okrem kolegu Ivana Kružliaka obdivuje i Slovinca Damira Skominu a Turka Cuneyta Cakira.

Ako pravý futbalový fanúšik sleduje Filip Glova pozorne aj svetový šampionát v Rusku. Z pohľadu rozhodcu kvituje predovšetkým zavedenie systému VAR (videoasistent). „Vnímam to ako obrovské pozitívum. Stávali sa veľké chyby, na ktoré VAR vždy upozorní a z futbalu teda vymiznú. Jediným negatívom je čas, ktorý je potrebný na vyhodnotenie situácií a rozhodca ho potom musí na konci pridávať k nadstaveniu. Veľmi zlé je však aj nešportové správanie hráčov, ktorí po každom zákroku signalizujú, aby sa rozhodca šiel pozrieť na video. To by z futbalu rozhodne malo vymiznúť a verím, že komisia rozhodcov po zhodnotení šampionátu pristúpi na kroky, ktorými sa to bude trestať,“ verí jeden zo siedmich profesionálnych slovenských arbitrov, ktorý bude ponovom pracovať ako rozhodca SFZ na plný úväzok.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk