ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Godál po premiére v LM: Najťažšie bolo dostať sa do módu, že je plný štadión
zdroj: Radosť Trnavy po jedinom zásahu proti Mostaru. (Lukáš Grinaj - FB)

Godál po premiére v LM: Najťažšie bolo dostať sa do módu, že je plný štadión

„Titul je náááš,“ spieval zaplnený Štadión Antona Malatinského pred ani nie dvoma mesiacmi. Zisk trofeje okrem zlomenia 45 rokov trvajúcej kliatby posunul Trnavu premiérovo do Ligy majstrov. V jej 1. predkole na úvod hostila šampióna Bosny a Hercegoviny Zrinjski Mostar. Tentoraz bez chorea či mohutnej podpory fanúšikov. Teda, až na hŕstku fanatikov okupujúcich horné poschodie hotela na štadióne.

Dostať znelku LM k fanúšikom

Stredajší zápas sa pre trest od UEFA z roku 2016 po dueli proti Austrii Viedeň hral za zatvorenými dverami. Absencia divákov bola dôležitým bodom prípravy Spartaka na stretnutie. „Najťažšie bolo dostať sa do módu, že je plný štadión. Fanúšik nás v závere minulej sezóny hnal, dodával energiu a motiváciu. Bez divákov to bolo ťažšie, no premiéru v Lige majstrov sme si užili. Chýbali len oni a zvučka Ligy majstrov, aby to bolo top. Budeme robiť všetko pre to, aby sme ich sem na zvučku dostali,“ zaviazal sa kapitán Boris Godál. Ten po majstrovských oslavách a zmenách v realizačnom tíme prevzal kapitánsku pásku od Lukáša Greššáka. Spoľahlivo riadil defenzívu, ktorá trénerovi Látalovi fungovala: „Nebolo to jednoduché, súper bol celý zápas kombinačný. Museli sme byť neustále na špičkách, žiť s ním. Koncentrácia najmä v prvom polčase rozhodla v náš prospech.“

Deň pred ostrým štartom novej sezóny Trnavy hrali na vrcholiacich majstrovstvách sveta v Rusku Francúzi s Belgičanmi. Semifinále pripomínalo šachovú partiu a rovnaká sa v prvom polčase hrala v „malom Ríme“. „Nevedeli sme, čo môžeme od seba očakávať, obe strany boli ostražité. Po 20 minútach, keď sme sa oťukali, začali sme hrať, čo sme chceli,“ vyjadril sa k plachému úvodu z oboch strán Erik Jirka. Prvý polčas skončil bez vyloženej šance, Trnava vystrelila na bránu len raz. Po zmene strán sa k dobrému výkonu rozohral novic v trnavskom drese Erik Grendel. Spartak hral priamočiarejšie, dlhými loptami hľadal v nábehoch Jirku s Čanturišvilim. „Chceli sme dostávať lopty na Marvina (Egha), aby to predlžoval za obranu na mňa a Vachta. Videli sme, že majú pomalších obrancov, čo sme využili,“ prezradil plán Jirka, aj keď s vypojeným rakúskym útočníkom úplne nefungoval.

Erik Jirka strieľa jediný gól Trnavy. (Lukáš Grinaj - FB)

Výsledok priaznivý, no zradný

Tlak Trnavy na konci úvodnej hodiny hry gradoval. Z viacerých závarov neskórovala, v nájazde z pravej strany neuspel ani nebezpečný Jirka. „Boli sme nebezpeční, no chýbal nám kľud vo finálnej fáze,“ popísal problém Grendel. Domáci sa v útočnej tretine viackrát báli zariskovať a priniesť kreatívne riešenie sľubných príležitostí. Kreativita už nechýbala skvostnej akcii po dlhej prihrávke z hĺbky poľa od druhého nováčika v základnej zostave „andelov“ Radu na Jirku, ktorý elegantným lobom prehodil vybiehajúceho brankára. „Zakričal som mu, ďakujem, že ma tak krásne vysunul. Kubo prišiel do tímu neskoršie, no výborne zapadol. Mal som jednoduchú úlohu zasunúť to do brány. Keď brankár vystúpi na šestnástku, je ľahké ho takto lobnúť,“ hovoril s typickým šibalským úsmevom strelec gólu, ktorý sa presadil desať minút po vylúčení hosťujúceho Čirjaka.

zdroj: Gól Erika Jirku a obe vylúčenia.

Jirkov zásah zostal osamotený, Trnavčanov mohlo mrzieť len hlúpe vylúčenie Čanturišviliho. „Splnili sme, čo sme si predsavzali – víťazstvo bez inkasovaného gólu. Výsledok je priaznivý, no môže byť i zradný. Akonáhle tam pôjdeme hrať na 0:0, môže sa nám to vypomstiť. Potrebujeme hrať aktívne a streliť gól,“ vystríhal do leta hráč Górniku Zabrze Erik Grendel. „Uhrali sme vzadu nulu, strelili sme gól, polovičná práca za nami,“ doplnil kapitán Godál. Zverenci českého trénera Látala sa v odvete budú musieť okrem súpera popasovať pravdepodobne aj s horúčavou a nie najlepším terénom. Hráči unisono tvrdili, že na súpera i novú sezónu sa pripravili výborne. „Hrali sme veľmi dobre, ešte musíme doladiť signály pri rohoch,“ našiel Jirka nedostatok. Odveta v Mostare sa hrá o týždeň v stredu od 19.00, na lepšieho z dvojice čaká Legia Varšava alebo Cork City (Poliaci v prvom zápase zvíťazili v Írsku 1:0).

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk