ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED EL: Trenčín bez kľúčových hráčov, no údajne ešte s lepšími
zdroj: uefa.com, úprava: ProFutbal.sk

PRED EL: Trenčín bez kľúčových hráčov, no údajne ešte s lepšími

Necelé dva mesiace od skončenia posledného ligového ročníka štartujú štyri mužstvá už v priebehu tohto týždňa novú sezónu v pohárovej Európe. Na duel Trenčína proti tímu Budúcnosť Podgorica z Čiernej Hory sa podrobnejšie pozrel aj portál ProFutbal.sk.

Trenčania sa stali víťazmi premiérového play off o vstupenku do pohárovej Európy, vo finále zdolali o jedno miesto lepšie postavenú štvrtú Žilinu. Aj vďaka tomu sa predstaví už po siedmykrát v rade na európskej pôde, avšak ani raz to nedotiahli na viac ako dvoch súperov. Žreb Európskej ligy UEFA im postavil do cesty čiernohorský klub Budúcnosť Podgorica. Víťaz následne postúpi do 2. kvalifikačného kola Európskej ligy proti víťazovi súboja Górnik Zabrze (Poľsko) - Zaria Bǎlți (Moldavsko). Stretnutie sa začína o 20.30 hod.

Trenčínu pribudne na dres výnimočne aj nový sponzor

Bez zmien to nejde

Veľká hráčska fluktuácia už k Trenčínu patrí, ani toto leto sa výnimka nespraví. Klub sa rozlúčil s obrancom Petrom Čögleyom, brankársku dvojku Adriána Chovana poslal na hosťovanie do Zlatých Moraviec, desaťgólového Hilaryho Gonga predal do holandského Vittese Arnhem a pokračovať nebude ani Giorgi Beridze, ktorému skončilo hosťovanie z Gentu. Namiesto nich prišli noví adepti na budúce hviezdy, hoci dnes vám mená ako Umeh Chukwuemeka (GBS Academy, Nigéria), Bukari Osman (Accra Lions, Ghana) či Alexander Morgos (Ukrajina) nemusia nič hovoriť. „Gong ku nám prišiel ako neznámy futbalista. Pomohol klubu i sebe. Z dlhodobého hľadiska dokážeme odchádzajúcich hráčov bez problémov nahradiť. Už dnes máme lepších hráčov, akým bol Gong. Bukari má väčší potenciál, Umeh je typologicky veľmi zaujímavý hráč. Už onedlho o nich bude mať záujem takmer celá Európa,“ vravel na tlačovej konferencii generálny manažér Róbert Rybníček.

Tentoraz sa však zmeny netýkali iba hráčskeho kádra, najvýraznejšou zmenou prejde trénerská pozícia, kde klub prechádza na novú stratégiu a obsadil post človekom zo zahraničia. Vladimír Cifranič sa vrátil na pozíciu asistenta, kde bude pôsobiť spoločne s Jurajom Ančicom a hlavného kormidla sa chytil 53-ročný Holanďan Ricardo Moniz so skúsenosťami z Nemecka, Holandska, Anglicka či Švajčiarska, naposledy bol v dánskom Randerse. Brankárov bude mať najnovšie na starosti Tomáš Belic. „Čaká nás veľa zmien. Jednou z najvýraznejších je zmena hlavného trénera. Zvolili sme kormidelníka zo zahraničia. Máme čas a priestor sa pri ňom vyvíjať. Posun v rámci oživenia realizačného tímu je značný,“ reagoval Rybníček.

AS Trenčín - Torpedo Kutaisi (Peter Kleščík, Cornelis Petrus Ubbink, Tornike Kapanadze)
Zatiaľčo Kleščík bude tento rok v úvode púte európskymi pohármi chýbať, Ubbink môže byť kľúčovým hráčom tímu. (foto: TASR)

Problémy v obrane, opraty v rukách ofenzívy

Nič nové na Sihoti. Trenčania dali v piatich prípravných zápasoch deväť gólov, tretinu z nich zaznamenal Paur, počas posledných dvoch zápasoch skóroval aj Mance. V ofenzíve nechýba ani Čatakovič so svojou nepríjemnou ľavačkou či najproduktívnejší hráč Desley Ubbink. Škrípať to môže v obrane, ktorá dostala tri góly od Slovácka, štyri od Sparty Praha a päť od Bohemiansu 1905. Chýbať bude obranca Kleščík, ktorý sa zotavuje z operácie kolena a kapitánsku pásku si preto navlečie stredopoliar Aschraf El Mahdioui. „Teraz musíme dokázať či vieme uspieť v európskej konfrontácii. Je to výzva, vec taktickej inteligencie, sebavedomia. Nemôžeme sa schovávať. Je teraz na mne, doviesť mužstvo k úspechu aj v Čiernej Hore. Pokúsim sa odbremeniť od tlaku mužstvo a dobre ho pripraviť,“ povedal k najbližšiemu zápasu nový kouč Ricardo Moniz na tlačovej konferencii.

Podgorica je vicemajstrom domácej súťaže, na prvé miesto strácala v konečnom dôsledku až 22 bodov. Ani jeden hráč z jej tímu neprekročil hranicu desiatich gólov za sezónu, najlepší strelec Darko Nikac s deviatimi zásahmi po sezóne zmenil dres. V európskych pohároch sa objavuje pomerne pravidelne, od sezóny 2005/06 chýbala v súťažiach iba dvakrát (v sezónach 2006/07 a 2013/14). Za ten čas sa mužstvu iba štyrikrát podarilo postúpiť cez prvého protivníka, vo zvyšných prípadoch mužstvo vypadlo hneď na začiatku.

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk