ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED LM: Ako sa zmenila zostava Trnavy od zisku titulu?
zdroj: uefa.com, úprava: ProFutbal

PRED LM: Ako sa zmenila zostava Trnavy od zisku titulu?

Uplynuli necelé dva mesiace, presne 53 dní od posledného ligového zápasu s Trenčínom a šampión FC Spartak Trnava vybehne prvýkrát na trávnik v ostrom zápase. A to hneď premiérovo v Lige majstrov. Na duel proti Zrinjski Mostar sa podrobnejšie pozrel aj portál ProFutbal.sk.

Trnava získala majstrovský titul po 45 rokoch, v novej ére Ligy majstrov sa tak doteraz nepredstavila. Na európskom fronte však nie je žiadnym nováčikom, za ostatných desať sezón sa až sedemkrát objavila v Európskej lige, respektíve Pohári UEFA. Žreb v Lige majstrov jej prisúdil šampióna z Bosny a Hercegoviny HŠK Zrinjski Mostar. v prípade úspechu postúpi do 2. kvalifikačného kola Ligy majstrov, v prípade vypadnutia bude pokračovať v Európskej lige.

Bez rozpredania a s poltuctom posíl

Spartaku sa podarilo po majstrovskej sezóne udržať v kádri väčšinu kľúčových futbalistov, vedenie spravilo len kozmetické zmeny s adekvátnymi príchodmi. Čeliť museli vopred známemu odchodu rakúskeho stredopoliara Yasina Pehlivana, ktorý mal zmluvu iba na jeden rok, po polročnom hosťovaní sa vrátil do Sparty ľavý bek Eldar Čivič, ktorý alternoval za zraneného Čonku a zmluva po polroku vypršala i krídelníkovi Reagymu Ofosuovi. Jediným prestupom, ktorý sa udial už v zimnej pauze, je odchod mladého talentovaného brankára Martina Vantrubu.

Veľkou zmenou prešiel realizačný tím, po odchode trénera Nestora El Maestra zasadol na lavičku Čech Radoslav Látal, ktorý bude mať na výber okrem stabilných hráčov aj zo šestice nových posíl. Už na začiatku leta promptne káder rozšíril skúsený brankár a odchovanec Dobrivoj Rusov, z Poľska sa vrátilo známe ligové meno Erik Grendel a z českej ligy prichádza po zranení skúsený stredopoliar Jakub Rada. Káder tiež rozšíril rovnaký počet legionárov, ofenzívny rakúsky záložník Fabian Miesenböck, chorvátsky ofenzívny univerzál Filip Dangubič a vysoký útočník s bosnianskymi koreňmi Senad Jarovič. Z hosťovania v tíme druholigového víťaza Serede sa vracia krídelník Lukáš Mihalík.

Dangubič pred pár dňami na tréningu Rijeky

Hlavným súperom zdravotný stav hráčov

Slovenský tím má za sebou krátku, ale intenzívnu prípravu. V nej naposledy tréner skúšal aj alternatívu s tromi stopérmi a vysunutými krajmi Kadlecom a Čonkom ako reakciu na značný počet zranení. „Nie je to ono, musíme pracovať,“ povedal nespokojný tréner Látal po stretnutí s Ostravou. V ňom vtedy nemohol rátať s univerzálom Andrejom Lovásom, defenzívnym stredopoliarom Antonom Slobodom a ofenzívnymi esami Štefanom Pekárom a Jánom Vlaskom, počas zápasu sa navyše zranil aj novic Erik Grendel. Počas prípravy laboroval pre koleno Vakchtang Čanturišvili, istý čas chýbal Erik Jirka.

Aj vzhľadom na veľký počet zranených hráčov tak s určitosťou uvidíme inú zostavu než počas minulej sezóny. „Viete, že máme problém s časovou tiesňou. Prišli noví hráči, káder sa obmenil, bojovali sme s časom. Starosti so zraneniami máme veľké. Bohužiaľ, sú to hráči, ktorí minulý rok patrili do základnej zostavy. Čakáme do poslednej chvíle, kto bude nachystaný,“ nechal sa počuť tréner Látal, ktorý zrejme nebude môcť počítať na plnú minutáž ani s tridsaťjedenročným stredopoliarom Jakubom Radom.

Pri pohľade na predpokladanú zostavu a jedenástku z minulého ročníka však o výrazný rez nejde. Z pohľadu defenzívy zostáva pokope celá obranná štvorica i útočné trio Jirka – Egho – Čanturišvili. V príprave sa dobre javili posily Rusov i Grendel, nie je vylúčený ani štart Chudého či Vlaska, ktorí pri mužstve pôsobili aj minulú sezónu. Citeľnou bude strata kľúčového dua Pehlivan – Sloboda, z ktorých nenastúpi ani jeden hráč. Navrátilca Greššáka môže doplniť skúsený Rada, ale aj mladý Oravec, ktorý sa ocitol medzi adeptmi na cenu Golden Boy 2018 pre najlepšieho hráča do 21 rokov pôsobiaceho v Európe v spoločnosti napríklad s Kylianom Mbappem (PSG), Achrafom Hakimim (Real Madrid) či Justinom Kluivertom (AS Rím).

Predpokladaná zostava vs. majstrovská zostava

Potenciálne podcenenie situácie alebo lietanie v oblakoch u úradujúceho majstra Fortuna ligy určite nehrozí, kabína je psychicky podľa skúseného stopéra Borisa Godála absolútne pripravená a koncentrovaná na jediný cieľ – postup. „Zažili sme asi najkrajšie oslavy titulu v histórii slovenského futbalu. Ale už je to ale za nami. Zajtrajším zápasom sa začína nová sezóna. To, čo bolo, bolo krásne, no v kabíne sa spomína už iba súboj s Mostarom,“ ubezpečil všetkých.

Mostar s dlhodobo stabilným kádrom, s údelom favorita

Šesťnásobný majster ligy hráva pohárové súťaže, predovšetkým v posledných rokoch, so železnou pravidelnosťou. V drvivej väčšine však vypadáva hneď na prvej prekážke, v sezóne 2009/10 ňou bol bratislavský Slovan. V HŠK sa po žrebe vyjadrili, že si Trnavu za súpera nepriali, nakoľko patril k lepším tímom. Do súboja vstupujú ako nasadené mužstvo. „Je to päťdesiat na päťdesiat,“ odmietal pozíciu favorita tréner Ante Miše, jeho náprotivok Radoslav Látal bol však neúprosnejší: „Deväťdesiat na desať pre Mostar,“ poznamenal s úsmevom.

Kormidelník Zrinjski ďalej upozornil, že Spartak má veľké kvality, hoci vidí aj medzery a verí v postup svojho tímu. Zatiaľčo realizačný tím andelov rieši zranenia a rýchle zapracovávanie posíl, súper sa hrdí stabilným mužstvom. „Za posledné tri roky máme prakticky identické mužstvo a veľmi dobrých hráčov. Počas prípravy sme hrali s viacerými mužstvami podobnými Spartaku,“ priblížil taktickú prípravu Miše. „Majú výhodu v tom, že sú dlho pokope. Vieme, v čom sú silní i kde majú slabiny. Ide o kvalitné a technicky vybavené, kombinačné mužstvo,“ zhodnotil súpera Látal.

Bez divákov i veľkoplošnej obrazovky

Hoci klub úspešne bojoval o fanúšikov v minulej sezóne, trest z roku 2016 od UEFA po zápase proti Austrii Viedeň ich dobehol a v stredu budú musieť hrať pred prázdnymi tribúnami. Po úspešnej práci klubu však UEFA upustila od pôvodného dvojzápasového trestu a ďalší zápas sa fanúšikovia červeno-čiernych môžu vrátiť na tribúny. „Sme tu ešte niektorí pamätníci a spomíname si na zápas s maltským Hibernians, kde sme hrali tiež pred prázdnymi tribúnami. Je to špecifické. Mužstvo si niečo vybojuje a potom, keď nastane pre všetkých ten sviatok, hrá sa pred prázdnymi tribúnami. Ale sme profesionáli, musíme sa s tým vyrovnať a namotivovať sa tak, akoby bol štadión plný,“ reagoval stopér Godál.

Pôvodne sa podpora z tribún mala presunúť len tesne za Štadión Antona Malatinského, klubu však plán s veľkoplošnou obrazovkou prekazili technické problémy. Stretnutie si ale fanúšikovia budú môcť vychutnať aspoň vďaka priamemu prenosu RTVS (Dvojka a rádio Regina). Domáci súboj Spartaka Trnava proti HŠK Zrinjski Mostar sa odohrá v stredu 11. júla o 18.00 hod.

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk