ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Čech a Slovák v United bojujú o post jednotky: Medzi brankármi konkurencia nie je
zdroj: Kovář a Fojtíček. (manutd.com)

Čech a Slovák v United bojujú o post jednotky: Medzi brankármi konkurencia nie je

„S Matějom Kovářom sa v klubovej hierarchii delíme o deviate-desiate miesto. Trom brankárom v rezerve teraz v lete končia zmluvy, môžeme si polepšiť,“ hovoril koncom mája pre ProFutbal.sk slovenský reprezentant do osemnásť rokov a brankár Manchestru United Alex Fojtíček. Situácia sa skutočne posunula. Česko-slovenskú dvojicu preradili z osemnástky do rezervy, od De Geu ich delí štvorica Romero, Grant, Pereira a O´Hara. Mladíci majú osemnásť rokov a v United s nimi počítajú. Klub na svojom webe predstavil „českých kamarátov“.

Konkurenciu vítam

„On hovorí česky, ja slovensky. Sú to v podstate totožné jazyky. Je pre neho dobré, že sa môže odo mňa učiť angličtinu. A že sa môže učiť aj ako brankár,“ smeje sa prešovský odchovanec Fojtíček, ktorému klubový web v titulku rozhovoru priradil českú národnosť. Alex je v United od leta 2016, Kovář prišiel zo Slovácka počas uplynulej zimy. „Je pre mňa jednoduchšie, keď niekto ďalší používa rovnaký jazyk. Alex mi so všetkým pomáha a je tu môj najlepší kamoš,“ prezrádza Kovář pre klubový web Manchestru United. O priateľstve mladíkov hovoril aj Fojtíček pre ProFutbal.sk, keď prezradil, že spolu žijú v jednej rodine.

Fojtíček: „Krátko po príchode som prehodil pár viet s Ibrahimovičom, ktorý navonok pôsobí arogantne, no je to pohodový človek.“ (archív AF)

Fojtíček bol v „osemnástke“ United do Kovářovho príchodu jasná jednotka. Čech ho v závere sezóny vytlačil na lavičku, no príchod ďalšieho brankára ho potešil: „Potreboval som konkurenciu, vítam ju. Dostal šancu, chytil sa, tréner v závere nemal dôvod meniť. Keď som po jeho príchode nastúpil, odchytal som dobré zápasy, konkurencia mi pomohla. Je to najlepší kamarát v tíme, verím, že to dotiahneme ďaleko.“ Dvojica pomohla United k víťazstvu v severnej časti ligy, v boji o celkový triumf proti majstrovi juhu Chelsea s Kovářom v bráne neuspeli (0:3). „United v tejto kategórii už dlho nevyhrali, finále pre klub veľa znamenalo. Z každej strany sme počúvali ,well done´,“ priblížil pre ProFutbal.sk Fojtíček.

Brankári sú iní

Podľa slovenského mládežníckeho reprezentanta rivalita medzi brankármi neexistuje: „Je to tak všade, brankári držia pri sebe. Naša práca sa od hráčov v poli líši. Druhý brankár je váš priateľ, ste s ním nepretržite. Spoločne trénujeme, robíme rozcvičku. Rozprávame sa o zápasoch, žijeme spolu. Sledujeme zápasy v televízii a analyzujeme ich. Robíme spolu všetko.“ V United si od mladíkov sľubujú, že nadviažu na tradíciu česko-slovenských gólmanov v Premier League Čecha, Mikloška, Stejskala či najnovšie Dúbravku. „Niečo je vo vnútri nás. Radi tvrdo pracujeme a je v nás i talent,“ verí česko-slovenskému odkazu Fojtíček.

Matěj Kovář na tréningu s Paulom Pogbom. (manutd.com)

Dvojica, ktorú v minulosti spájala republika, sa teší na premiérovú sezónu v rezervnom tíme. Kovář v ňom debutoval už na konci minulého ročníka. „Chcem sa usadiť v tíme do 23 rokov, zvyknúť si na túto úroveň a zabojovať o post jednotky. Je to už mužský futbal. Budeme sa s Matějom navzájom ťahať a pomáhať si. Jasné, každý chce chytať, no to môže len jeden,“ uvedomuje si Fojtíček. Brankári by mali v nasledujúcej sezóne pôsobiť v rezerve, potom by mohli zamieriť na hosťovania. Budúcnosť oboch je svetlá, majú ju vo svojich rukách. Čakajú ich najdôležitejšie sezóny v živote, ktoré definujú ich ďalšie futbalové kariéry. Mladíkom United prajeme šťastie.

Fojtíček o brankárskom remesle
„Musíte vedieť prijať vinu i pozíciu hrdinu. V mnohých situáciách môžete zachrániť svoj tím. Na druhej strane, za vami je už iba bránka. Spravíte chybu, inkasujete. Nie je to jednoduché, potrebujete silnú mentalitu, keď chcete chytať.“

Najnovšie z klubu: Manchester United

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk