ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V kaluži matkinej krvi skončil s futbalom. Neskôr sa stal poľskou legendou
zdroj: Jakub Blaszczykowski. (twitter)

V kaluži matkinej krvi skončil s futbalom. Neskôr sa stal poľskou legendou

V roku 2012 prežívalo Poľsko futbalový sviatok, spoločne s Ukrajinou hostilo majstrovstvá Európy. Kapitán „orlov“ bol Jakub Blaszczykowski (32). Bialo-czerwoni v rozhodujúcom zápase skupiny prehrali s Českom. O štyri roky neskôr postúpili, zápas o semifinále proti Portugalsku dospel do rozstrelu. Nepremeneným kopom rozhodol práve Blaszczykowski. Bývalý dlhoročný krídelník Borussie Dortmund sa s osudom vyrovnal. Tak, ako zakaždým vo svojom živote.

Zomrela v mojom náručí

Stonásobný reprezentant Poľska videl v detstve tragédiu. Roky o nej nebol schopný hovoriť. Mal desať, už potvrdzoval talent v klube Stradom Czestochowa, keď sa stala udalosť, ktorá navždy poznačila jeho futbalový i osobný život. „Hral som sa doma s hračkami pri otvorenom okne. Počul som krik a vedel, o koho ide,“ začal sa Blaszczykowski vracať k tragédii pre pudelek.pl: „Začul som: ,Ty k***a!´ Nasledoval krik. Vybehol som von. Videl som odchádzať otca a tiež mamu ležiacu v jarku. Kričal som a utekal k nej. Začal som sa jej dotýkať, cítil som zvláštny zápach. Myslel som, že je to rozliate mlieko. Vzal som jej ruku a dva alebo tri prsty sa mi stratili v rane po bodnutí. Vedel som, že to nie je dobré. Myslím, že mama zomrela v mojom náručí. Trikrát sa ešte nadýchla a potom už nič. Ticho. V ponožkách som bežal zavolať záchranku. Keď som sa vrátil, všetci už boli pri nej. Potom som stuhol, bol som v šoku a na nič si už nepamätám.“

zdroj: Jakub Blaszczykowski hovorí v poľskom magazíne o smrti matky.

Zygmunt Blaszczykowski dostal za smrteľné dobodanie manželky Anny pätnásť rokov väzenia. Jakuba a staršieho brata Dawida zverili do starostlivosti starej mamy. Jakub Blaszczykowski skoncoval s futbalom, bojoval s traumou. Bývalý kapitán poľskej reprezentácie Jerzy Brzeczek - brat Jakubovej matky - presvedčil chlapca, aby vytrval. O dva mesiace neskôr sa znovu zapojil do tréningu. S novou motiváciou, uctiť si pamiatku svojej matky. Rýchlonohý krídelník napredoval. Postupoval súťažami, v devätnástich rokoch prišla seriózna príležitosť vo Wisle Krakov. Skúšku v klube mu zariadil strýko Jerzy, Jakub dokázal zaujať českého kouča Vernera Ličku. Blaszczykowski sprvu bojoval s vyrovnanosťou výkonov, no po dva a pol roku a majstrovskom titule zamieril do Borussie Dortmund.

V ten deň som prišiel o oboch rodičov 

V Nemecku komolili jeho priezvisko, preto začal na drese nosiť meno „Kuba“. Po príchode charizmatického trénera Jürgena Kloppa sa poľský krídelník vďaka rýchlym nohám a priamočiarosti začal stávať ťahúňom BVB. V klube vznikol silný poľský trojlístok Blaszczykowski, Lewandowski a Piszczek. Jakub bol líder reprezentácie, no zranenia ho pripravili o MS 2006 aj Euro 2008. Ďalší zásah do prípravy prišiel krátko pred Eurom 2012, keď mu zomrel otec. Silne veriaci rímsky katolík, ktorý každý deň číta Bibliu, s otcom od matkinej vraždy nekomunikoval. Napriek tomu opustil poľský kemp a odišiel na pohreb. „Otcovi som nemal čo povedať. Ubodal mamu k smrti, v ten deň som prišiel o oboch rodičov. Nikdy nepochopím, prečo sa to stalo. Musím žiť s touto otázkou po zvyšok môjho života,“ prezradil vtedy Blaszczykowski.

zdroj: Kubove najlepšie roky kariéry počas pôsobenia v Dortmunde.

„Kuba“ otcovým pohrebom akoby uzavrel dôležitú kapitolu života. V nasledujúcej sezóne nastrieľal štrnásť gólov, Dortmund dotiahol do neúspešného finále Ligy majstrov. V ďalších rokoch však začal trpieť na časté zranenia. Práve to bolo príčinou, že ako dvojnásobný ligový majster a víťaz Nemeckého pohára v roku 2015 opustil klub. Najskôr odišiel na ročné hosťovanie vo Fiorentine, následne na trvalý prestup do Wolfsburgu. Blaszczykowski má 32 rokov a už dnes v Poľsku patrí medzi najväčšie ikony. Jakub, ktorý každý strelený gól venuje do nebies matke, verí, že práve ona dohliada na úspech jeho kariéry: „Dáva na mňa pozor. V živote som mal mnoho prekážok, ktoré som prekonal. Cítim, že som to dokázal vďaka tomu, že mama tu stále niekde je a pomáha mi.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Wolfsburg

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk