ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Keď fatálne zlyhanie pripravilo Grahama Polla o finále majstrovstiev sveta
zdroj: twitter.com/BBC Sport

Keď fatálne zlyhanie pripravilo Grahama Polla o finále majstrovstiev sveta

Hovorí sa, že každý má právo na zlý deň. Avšak to, čo spravil britský rozhodca Graham Poll v zápase Austrálie s Chorvátskom na majstrovstvách sveta pred dvanástimi rokmi v Nemecku sa inak ako fatálne zlyhanie nazvať nedá.

Na majstrovstvá sveta v roku 2006 spomína veľa futbalistov veľmi nerado. V prvom rade, finálový skrat Zinedina Zidena zanechal veľkú škvrnu na povesti tohto futbalového génia a určite ho aj dnes mrzí, že sa s aktívnou futbalovou kariérou rozlúčil týmto spôsobom. V Nemecku patrili k favoritom aj naši susedia z Česka, kde zlatá generácia okolo Rosického, Baroša či Kollera hrala fantasticky, avšak na Mundiale pohorela a vypadla už v základnej skupine. Najhoršie spomienky na Nemecko však má rozhodca Graham Poll, ktorý na šampionát cestoval ako jeden z najlepších rozhodcov sveta, ale po fatálnom zlyhaní v dueli medzi Austráliou a Chorvátskom už na MS ďalej nepokračoval a o týždeň na to oznámil ukončenie svojho rozhodovania na medzinárodnej scéne.

Graham Poll
Anglický rozhodca Graham Poll ukazuje Chorvátovi Šimuničovi druhú žltú kartu, následne ho však ešte nevylúčil (foto: twitter.com)

Graham Poll patril k špičkovým rozhodcom nielen v Premier league, ale aj v hodnotení FIFA. Na Mundiale v Nemecku najprv pískal zápasy Togo - Južná Kórea a Saudská Arábia - Ukrajina, kde odviedol spoľahlivú prácu a patril ku kandidátom na neskoršie berlínske finále. Všetko však zmenilo jeho vystúpenie v zápase Chorvátsko - Austrália, ktoré sa skončilo výsledkom 2:2. Tento remízový rezultát znamenal historický úspech Austrálie, ktorá sa prebojovala do osemfinále MS.

Celé sa to začalo v 61. minúte, kedy chorvátsky reprezentant (narodený práve v Austrálii) Josip Šimunič fauloval bývalú útočnú hviezdu Austrálie Harryho Kewella – prvá žltá karta. V 90. minúte ukázal Poll Šimuničovi druhú žltú karta po faule na Josha Kennedyho blízko stredového kruhu. Šimunič sa s negatívnym výrazom tváre pomaly  poberal do šatne, pretože si bol vedomý nasledujúcej červenej karty. Tá však šokujúco neprišla, a preto sa Šimunič otočil a pokračoval v hre. Bizarnosť situácie Poll ešte zvýraznil tým, že Šimuničovi v nadstavenom čase dal aj tretiu žltú kartu a vtedy už chorvátskeho reprezentanta naozaj vylúčil.

zdroj: youtube.com

Nevie, kde sa stala chyba

"Aj keď som si tento moment prešiel v mojej hlave asi tisíckrát, neviem, prečo som urobil to, čo som urobil. Nemôžem úplne pochopiť, prečo som si neuvedomil, že Šimunič mal byť vylúčený,"
spomínal na najnešťastnejší moment kariéry Poll.

Po tomto incidente, samozrejme, na šampionáte skončil. O týždeň na to ohlásil koniec medzinárodnej kariéry. "Je načase, aby nejaký iný anglický rozhodca mal šancu ísť na svetový šampionát a ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som ich na to pripravil. Pre mňa sa však turnajový futbal skončil," odôvodnil svoje rozhodnutie. V Premier league ešte Poll rozhodoval jednu sezónu, počas ktorej si však fanúšikovia z neho často uťahovali, okrem iného nosením žltých dresov s číslom 3.

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk