ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nezáleží na tom, akú ligu hráte. Ale na tom, že vás práca napĺňa
zdroj: facebook/FK Dubnica

Nezáleží na tom, akú ligu hráte. Ale na tom, že vás práca napĺňa

Matej Jakúbek má dvadsaťtri rokov. Aj napriek mladému veku stihol viac než mnohí iní futbalisti. Už v osemnástich rokoch bol kapitán Dubnice, zažil veľký prestup do bratislavského Slovana, absolvoval niekoľko operácií, pád na dno a načal reštart kariéry. Ten sa zdá byť úspešný, veď Dubnicu ako jej odchovanec najnovšie doviedol späť do druhej ligy. Tam, kde sa vydal na profesionálnu dráhu. Teraz čitateľom ProFutbal.sk prerozprával svoj i dubnický postupový príbeh.

Pamätám si Dubnicu ešte ako dorastenec. Hrával som v mládežníckych kategóriách a postupne som sa dostal až do áčka, ktoré hralo vtedy druhú najvyššiu súťaž. Klub už mal vtedy najlepšie časy za sebou. Napriek tomu sme sa snahou ešte v danej sezóne v lige udržali.

Po sezóne, ako čerstvo osemnásťročný, som odišiel do bratislavského Slovana a pod vedením trénera Samuela Slováka som sa zapojil do letnej prípravy. Pamätám si na to veľmi dobre, veď predsa v natoľko mladom veku sa taký prestup neuskutoční často.

Učil som sa novým veciam, spoznával nových ľudí, viac som vnímal futbal a snažil som sa byť profesionálom v tom, čo robím. No po peknom období prišlo aj to zlé. Po necelom roku v Slovane prišli zdravotné komplikácie. 

Najprv to bola artroskopia pravého kolena, následne artroskopia spojená s plastikou ľavého kolena, v ktorom som si roztrhol predný krížny väz. Zo začiatku pretrvávali problémy hlavne s ľavým kolenom, následne prišla ďalšia operácia. Do lopty som si nekopol vyše roka a pol. To je pre futbalistu extrémne psychicky náročné. 

Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Zobral som to športovo a snažil som sa vrátiť na trávnik.

Po vypršaní trojročnej zmluvy som zamieril do známeho prostredia. Najprv chvíľková zastávka v Novej Dubnici, kde som sa dal dokopy a zahral si polroka nižšiu súťaž. To mi pomohlo naštartovať novú etapu. Teraz pôsobím znovu v Dubnici, kde sa toho za tie roky veľa zmenilo. Pán Švec, majiteľ klubu, dal celému projektu myšlienku, investoval nemalé peniaze, vytvoril okolo seba schopný tím, ktorý ma za úlohu vrátiť do dubnického futbalu to, čo mu posledné roky chýbalo. Na čele s trénerom Petrom Jakušom, ktorého poznám odmalička, trénoval ma od žiakov. Dáva si záležať na pracovitosti, chce z nás vyťažiť maximum. Vyžaduje profesionalizmus a aj vďaka tomu to funguje, hoc nie každý má profesionálny kontrakt, niektorí chodia do roboty alebo ešte študujú. Každý si však dokáže niečo privyrobiť, výplaty chodia bezproblémovo načas.

Po úspešnej minulej sezóne, keď sa nám podarilo zachrániť Dubnicu v tretej lige, prišla nová sezóna s úplne opačným cieľom. Tým cieľom bol postup do druhej ligy.

Vedeli sme, že máme na to, aby sme dubnický futbal pozdvihli na vyššiu úroveň. Sezónu sme odštartovali celkom slušne, darilo sa nám vyhrávať zápasy a tím získaval na sile. Po jeseni sme skončili o bod za Borčicami. Na jar sme opäť zbierali dôležité body ako doma, tak aj vonku. 

Boli to náročné zápasy. Či na Lednických Rovniach, či v Púchove kde sme dohrávali zápas o jedného vylúčeného hráča, no nakoniec sme strelili dôležitý gól na konci zápasu. Vzniklo veľa pekných momentov. No boli aj zápasy, ktoré nás mrzia, ako napríklad zakopnutie na jeseň doma s béčkom Dunajskej Stredy, keď nám prekazili dlhú sériu bez prehry. Som rád, že aspoň v odvete sme im to vrátili aj s úrokmi.

Vyvrcholením sezóny mal byť práve zápas s Borčicami na domácom ihrisku. V prípade výhry sme si mohli zaistiť postup do druhej ligy už štyri kolá pred koncom súťaže. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to a museli sme odložiť oslavy o dva týždne. Prišlo derby s Nemšovou na ihrisku v Trenčianskych Tepliciach kde obidva tímy chceli vyhrať a získať tak potrebné body do tabuľky. Mali sme trošku navrch, aj keď súper bol veľmi nepríjemný a dokázal s nami držať krok až do poslednej minúty. A práve tento koniec zápasu sa stal pre nás najemotívnejším momentom celej sezóny.

Posledný krôčik. Vytúžený gól, ktorý sme si všetci tak želali. Prišlo to v závere zápasu, boli sme natlačení v pokutovom území a po autovom vhadzovaní a následne odrazenej lopte od súperovho hráča sa lopta dostala k nášmu hráčovi Viktorovi Klemensovi. Dokázal vystreliť na bránu a už sme loptu len zbadali v sieti. Na chvíľku sa zastavil čas. Zrazu vyhrávate o jeden gól v poslednej minúte zápasu a ležíte na zemi pod kopou spoluhráčov. Všetci prežívajú rovnaký pocit ako vy. Presne pre tieto okamihy žijete.

Bol to krásny pocit, keď som mohol ako kapitán pred posledným domácim zápasom zdvihnúť pohár nad hlavu. No nie je to len o mne.

Obrana pracovala veľmi slušne, počet inkasovaných gólov hovorí za všetko. Nie nadarmo sa hovorí, že útok vyhráva zápasy, no obrana tituly. Na čele s brankárom sme išli do každého zápasu s cieľom neinkasovať, no vedeli sme, že s útočnou silou dokážeme minimálne raz skórovať.

Myslím si, že sme boli úspešní práve vďaka dobre zloženému tímu. Každý hráč mal svoje miesto, funkciu, bol platný pre mužstvo. Táto súdržnosť v tíme, ochota a obeta bojovať jeden za druhého dokázala vybojovať postup. Futbal je kolektívny šport, vždy majú na všetkom zásluhu aj spoluhráči, takisto tréner, celý realizačný tím a všetci ľudia navôkol. Každý k tomu prispel.

Je jedno či hráte prvú, tretiu alebo piatu ligu. Dôležité je to, že robíte prácu, ktorá vás baví, napĺňa a teší. Máte svoj cieľ a idete si za ním.

Dnes sa cítim po zdravotnej stránke v poriadku. Obchádzajú ma vážnejšie zranenia, trénujem naplno, odohral som množstvo zápasov. Moje telo je dobre pripravené. Verím, že to takto bude pokračovať. Chcem sa naplno venovať futbalu. Nie som už síce najmladší, no ambície stále mám. Verím, že sa ešte môžem posunúť a trošku spestriť svoju futbalovú kariéru. 

Registrujem záujem z vyššej súťaže a za to som veľmi vďačný. V Dubnici sa však cítim veľmi dobre, preto sa veľmi o prestupe nerozprávame. Pevne verím, že všetko má svoj čas.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Dubnica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk