ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Blog z dejiska: MS 2018 - Festival multikultúry a tolerancie
zdroj: ilustračné foto (tasr)

Blog z dejiska: MS 2018 - Festival multikultúry a tolerancie

Malá epizódka. Príbeh. Nebudem klamať, pred majstrovstvami sveta 2018 som na šampionáte nikdy nebol. Nemohol som si dovoliť výlet do Južnej Afriky či Brazílie, ako novinár som sa pozrel až na východ Európy. Rusko. Konzervatívna krajina stále uzavretá svetu. Skepticizmus driemal niekde v podvedomí. Obavy, ako domáci príjmu fanúšikov zo všetkých kútov a kultúr sveta. Chyba. Na okamih som zabudol, že futbal je fenomén, ktorý búra hranice.

Obed v moskovskej reštaurácii. Dosť ľudí, no komorná atmosféra. Ticho. Len kdesi v pozadí v televízii prebieha analýza blížiaceho sa duelu. Egypt - Uruguaj. Čakajúc na večerný šláger rivalov z Pyrenejského polostrova mu nevenujem výraznú pozornosť. Získava si ju až s prvými zábermi zo zápasu.

Dolievam si pohár s nápojom, hráči vychádzajú na trávnik. Naposledy vyťahujem mobil, pozerám, ako sa Egypt formuje bez Salaha. V tom reštauračný šepot prehluší spev. Nie kabaretného umelca, no osmahlého chlapa s výraznou linkou na očiach. Osadenstvo dvíha zrak. Egypťan vstal od stola a spieva národnú hymnu. Nik nepokračuje v jedení. Nik sa však ani nesmeje, nepohoršuje, nečuduje. Hymna doznieva, fanúšik až teraz okom kontroluje narušenie atmosféry, ktoré spôsobil. Každý to toleruje, všetci sa vracajú k pokrmom.

Egypťanovi napriek tomu patrí pozornosť mnohých. Vrátane mňa. Prehnane nereaguje, no zápas prežíva. Zvádza vnútorný boj, drží sa. Rešpektuje, že sa nenachádza na štadióne, dianie sprevádza mimickými gestami. „Archž,“ vyhŕkne z neho až v samom závere, keď Egypt inkasuje jediný gól stretnutia. Pokladá pohár, v očiach sa mu zračí smútok zo strateného bodu. Nenadáva, nekričí, pokojným hlasom si pýta účet.

Opúšťa reštauráciu s vyhliadkou dvoch zostávajúcich duelov v skupine. Odchádza a uzaviera malú epizódku. Tá sa odohráva v nefutbalovom prostredí, sama o sebe nevyjadruje, o čom je šampionát. Je však dielom mozaiky nádhernej hry zvanej futbal, ktorej majstrovstvá sveta sú najkrajším manifestom. Je to epizóda mesiac trvajúceho futbalového seriálu. Je to malá epizódka. Príbeh.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Egypt

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk