ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Lev Jašin: Jediný brankár so Zlatou loptou, chytil 150 penált
zdroj: youtube.com

Lev Jašin: Jediný brankár so Zlatou loptou, chytil 150 penált

Iker Casillas, Gianluigi Buffon či Manuel Neuer patria medzi brankárske legendy futbalovej histórie napriek tomu, že ešte ani jeden z nich neskončil aktívnu kariéru. Nikto z nich však nesiahol na Zlatú loptu. Doteraz jediným brankárom, ktorý získal toto najvyššie individuálne ocenenie bol Soviet Lev Jašin. Podarilo sa mu to ešte v roku 1963.

Legenda Dinama Moskva je považovaná za najlepšieho gólmana všetkých čias. "Čierny pavúk" alebo "Čierny panter" v 50. rokoch minulého storočia zásadným spôsobom zmenil postavenie futbalového brankára, keď zaviedol oveľa väčšiu spoluprácu a komunikáciu s obrannou líniou. Sovietsky tím s Jašinom v bráne vybojoval olympijské zlato v Melbourne v roku 1956 a zvíťazil na ME o štyri roky neskôr. Aj preto je Jašinova tvár s preňho neodmysliteľným čiernym oblečením logickou voľbou na oficiálny plagát blížiaceho sa mundialu v Rusku.

Keď Rusi ešte v novembri 2017 predstavili oficiálny plagát futbalového šampionátu a objavil sa tam Lev Jašin, mnohé mladšie ročníky fanúšikov zrejme zostali prekvapené, pretože toto meno počuli prvýkrát. Napriek tomu, že Jašin hviezdil vo svetovom futbale ešte v druhej polovici 50., respektíve na začiatku 60. rokov, väčšiu futbalovú legendu sovietskeho futbalu by ste hľadali len márne.

zdroj: Twitter/FIFA World Cup

Lev Jašin sa narodil v roku 1929 do chudobnej moskovskej rodiny. Detstvo sa preňho skončilo veľmi skoro, pretože v roku 1941 po vstupe nemeckých okupantov do ZSSR sa celá jeho rodina presťahovala do ďalekého Uljanovska, kde sa od piatej triedy okrem chodenia do školy zaúčal do práce obrábača kovov. Jeho jedinou útechou a šťastím sa stal futbal, avšak v osemnástich sa nervovo zrútil. "Bola to depresia? Neviem. Únava nahromadená v priebehu rokov sa začala prejavovať a niečo vo mne sa náhle zlomilo. Vtedy som necítil nič okrem pocitu prázdnoty," spomínal vo svojej autobiografii.

Hral aj hokej

Na kamarátov návrh narukoval do armády, čo neskôr označil za svoju spásu. Okrem vojenských povinností sa mu vrátila chuť k futbalu a jeho talent si čoskoro všimol tréner juniorského futbalového tímu Dinama Moskva Arkadij Černyšov. Štyri roky však bol iba brankárskou dvojkou a vždy keď dostal príležitosť chytať, zbabral to. Až do roku 1953 nič nenaznačovalo, že sa Jašin stane futbalovou brankárskou legendou. Len málokto pritom vie, že zároveň bol aj výborný hokejový brankár a svoju prvú trofej získal práve na ľade – v marci 1953 vyhral Pohár ZSSR. O rok neskôr sa však definitívne rozhodol dať prednosť svojmu milovanému futbalu. A urobil dobre.

Úplne zmenil dovtedajšie vnímanie brankárov. Mal atletickú postavu a veľmi dobrú koordináciu pohybov, vďaka čomu prehral len veľmi málo osobných súbojov. Jeho najväčšou prednosťou však bola schopnosť predvídať to, čo urobí súper. Aj vďaka tomu počas svojej kariéry chytil neuveriteľných 150 pokutových kopov a viac ako 250-krát si udržal čisté konto. Pre tieto schopnosti si vyslúžil viaceré výstižné prezývky ako Čierny panter, respektíve pavúk (na zápasy nastupoval celý v čiernom oblečení), či brankár-gentleman.

zdroj: youtube.com

So sovietskou reprezentáciou získal nečakané zlato na OH v Melbourne v roku 1956 a ešte väčší úspech sa tímu ZSSR podaril o štyri roky, keď vo Francúzsku zborná získala zlaté medaily majstrov Európy. S Dinamom Moskva sa 5-krát stal majstrom ZSSR. Po MS v roku 1962, kde Sovieti patrili k favoritom, však Jašin rozmýšľal nad ukončením kariéry. Fanúšikovia ho totiž kritizovali za slabý výkon vo štvrťfinále proti domácim Čiľanom (1:2). Veľký bojovník sa však nezlomil a kuvičie hlasy vyvrátil tým najlepším možným spôsobom - v roku 1963 získal ako doteraz jediný brankár histórie Zlatú loptu. V predchádzajúcej sezóne totiž Dinamu Moskva pomohol k zisku ďalšieho majstrovského titulu fenomenálnymi výkonmi - v 27 zápasoch dostal  len 7 gólov.

Jašin si svojou skromnosťou, zmyslom pre fair-play a oddanosťou k futbalu získal priaznivcov na celom svete. Aj preto je voľba organizátorov na oficiálnom plagáte  blížiacich sa MS viac ako oprávnená.

Najnovšie z klubu: Rusko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk