ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prievan v kabíne Slovan odmieta. Vráti sa Vernon, otáznik nad Greifom a Vittekom
zdroj: TASR

Prievan v kabíne Slovan odmieta. Vráti sa Vernon, otáznik nad Greifom a Vittekom

Slovan Bratislava patrí tradične medzi najaktívnejšie slovenské ligové kluby na prestupovom poli, čo potvrdil aj počas posledného zimného obdobia. Novopečený vicemajster by sa však tentoraz chcel vyhnúť veľkým zmenám v kádri, hoci sa očakáva odchod šiestich až siedmich futbalistov.

Belasí oficiálne začali prípravu na novú sezónu už 7. júna, začiatkom tohto týždňa sa k mužstvu pripojili aj reprezentanti, ktorí mali predĺženú dovolenku. Tréner Martin Ševela tak má teraz k dispozícii, slovami športového riaditeľa Richarda Trutza, „prakticky kompletné mužstvo“. Jeho slová sú signálom, že veľa zmien v klube neplánujú. „Prestupové obdobie len teraz začína, viac by som v tomto smere nechcel konkretizovať. Tie zmeny už budú len minimálne, možno jedna smerom von či dovnútra,“ reagoval na stredajšom brífingu. „Evidujeme záujem mužstiev o našich hráčov, ale v zimnom období bolo spravených veľa zmien práve s cieľom, aby sa káder zohral a zostal stabilizovaný. Dnes už vieme povedať, že sa nám to podarilo.“

PRÍCHODY

Oproti minuloročnému kádru budú v A-tíme zatiaľ dve zmeny. Do mužstva prišiel ako voľný hráč už avizovaný brankár nováčika zo Serede, Matúš Ružinský na jar vychytal desať núl po sebe so sériou 937 minút bez inkasovaného gólu. Tieto štatistiky ho doviedli až do Slovana. „Chceli sme posilniť brankársky post skúsenejším hráčom. Matúš Ružinský má za sebou výbornú sezónu, získal už dostatok skúseností, no zároveň má veľkú túžbu zlepšovať sa. Sme presvedčení, že s Michalom Šullom vytvoria kvalitné brankárske duo a že zároveň budú príkladom pre našich mladých brankárov,“ povedal viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml.

Druhým menom je argentínsky stopér Vernon de Marco, ktorý bol na ročnom hosťovaní v poľskej Poznani. Po jeho skončení sa vráti do kmeňového tímu z Bratislavy a zapojí sa do letnej prípravy. Nie je však vylúčený ani odchod na ďalšie hosťovanie. „Zatiaľ sa k nám ešte nepripojil, podľa mojich informácií bude až do konca júna v poľskom klube. Pokiaľ tu nie je, vôbec neviem povedať, v akom je stave po žiadnej stránke. Pokiaľ som si dobre zisťoval, v Lechu hrával iba zápasy za B-tím. My však potrebujeme hráča, ktorý bude okamžite schopný naskočiť do zápasov v základnej zostave a pri ňom si nie som istý, či to bude možné,“ reagoval na otázku portálu ProFutbal.sk tréner Martin Ševela.

Slovan navyše doprial priestor aj mladým futbalistom. Z akadémie sa zapojili do tréningov brankár Martin Trnovský, obranca Samuel Kozlovský, krídelník Dávid Hrnčár a útočník Dávid Strelec. „Zaslúžili si dostať šancu v prvom tíme. Dávid Hrnčár dal v uplynulej sezóne za juniorku takmer štyridsať gólov, Dávid Strelec sa ako sedemnásťročný presadzoval v prvej lige staršieho dorastu a patrí medzi výrazné talenty slovenského futbalu. Samuel Kozlovský a Martin Trnovský sú mládežníckymi reprezentantmi Slovenska. Je to len na nich, dali sme im šancu a teraz to majú vo svojich rukách,“ dodal Kmotrík.

ODCHODY

Dosiaľ sú definitívne štyri zmeny. Po vypršaní zmluvy opúšťa klub krídelník Filip Oršula, český záložník Lukáš Droppa a grécky ľavý bek Diamantis Chouchoumis. Odchádza tiež brankár Frederik Valach, ktorý posilní čerstvo druholigovú Petržalku. „Odišli hráči, ktorým sa zmluvy skončili a na jar v podstate vôbec nezasiahli do zápasov. Neplánujeme výraznejšie zásahy do kádra,“ zopakoval Kmotrík.

Otáznik však visí nad ikonou klubu Róbertom Vittekom. Ten sa síce v priebehu jari vyjadril, že by chcel hrať na najvyššej úrovni ešte rok či dva, no v súčasnosti netrénuje s prvým tímom. Slovan je zatiaľ zdržanlivý vo vyjadreniach k tejto téme. „Skončila mu zmluva k 31. máju a uvidíme, čo prinesú najbližšie dni,“ vyjadril sa Trutz a pár slov dodal aj tréner Ševela: „Tiež som zvedavý ako sa to vyvinie. Robo bol ikona, aj keď nemal taký priestor na ihrisku, aký by si sám predstavoval, ale poriadok v kabíne aj vďaka nemu vždy bol,“ uznal jeho prínos pre mužstvo belasých.

Vysoko pravdepodobný je aj odchod nádejného odchovanca Dominika Greifa, ktorý sa napriek výborným zápasom v zimnej príprave nedokázal počas jarnej časti dostať pred novú posilu Michala Šullu. Ten sa chytil svojej šance a stabilnými výkonmi sa dostal až do reprezentácie. Príchod Matúša Ružinského zamotal situáciu aj na tomto poste. „Jedným z dôvodov, prečo sme priviedli Matúša, je vysoký záujem viacerých klubov o služby Dominika Greifa. Je pravdepodobné, že Dominik zamieri na hosťovanie do jedného z klubov najvyššej súťaže. Ako mladý brankár potrebuje pravidelne chytať a hosťovanie mu v tomto smere môže len pomôcť,“ myslí si Kmotrík, športový riaditeľ ale ešte nechce zmeny na poste brankára uzatvárať. „Káder máme široký a nemôžem vylúčiť, že sa ešte nejaké minimálne úpravy vykonajú. Momentálne sme na začiatku prípravy a všetci traja brankári – Greif, Ružinský či Šulla – majú rovnaké šance stať sa jednotkou,“ zakončil Trutz.

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Začiatok letnej prípravy Slovana Bratislava (13.6.2018) (7 obrázkov v galérii)

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk