ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ruský útočník Bulykin: Slováci môžu na šampionáte prekvapiť
zdroj: Dmitrij Bulykin (twitter/Erik Farkaš)

Ruský útočník Bulykin: Slováci môžu na šampionáte prekvapiť

ProFutbal.sk sa od pondelka nachádza v dejisku majstrovstiev sveta 2018. V utorok som ako člen redakcie navštívil oficiálnu akciu, na ktorej vystúpili aj bývalí útočníci ruskej reprezentácie Alexander Keržakov a Dmitrij Bulykin. Prvého menovaného - historicky najlepšieho strelca krajiny - domáce média „zožrali“. Navyše, bez tlmočníčky nedokázal komunikovať v angličtine. Záujem o Bulykina bol menší. „Ehm, okay,“ odvetil účastník Eura 2004 na moju výzvu opustiť komfortnú zónu ruského jazyka.

Bude to nielen športová udalosť

Bohatier so zostrihom ruského princa a postavou zápasníka sa po chvíli chytil a ochotne odpovedal na otázky ProFutbalu. V angličtine konverzoval plynulo, napokon, ako jeden z mála ruských futbalistov sa presadil v zahraničí a v rokoch 2007-2013 vystriedal Leverkusen, Anderlecht, Düsseldorf, Den Haag, Ajax i Twente. Kariéru ukončil o rok neskôr v Novgorode. Dnes 38-ročný rodák z Moskvy rovnako ako zvyšok planéty žije svetovým šampionátom, ktorý v Rusku vypukne už vo štvrtok. „Každý čaká na úvodný výkop tohto veľkolepého podujatia. Bude to obrovská udalosť nielen zo športového, no aj z kultúrneho či politického hľadiska. Tímy finalizujú prípravy, aby predviedli to najlepšie, na čom pracovali behom štyroch rokov. Rusko - Saudská Arábia bude krásny duel na úvod turnaja,“ verí Dmitrij Bulykin.

Ruský organizátor nepatrí k favoritom turnaja. V renkingu FIFA sa nachádza na 70. mieste - pod Jamajkou, Kapverdskými ostrovmi či svojím súperom v otváracom zápase šampionátu. „Zborná“ od októbra minulého roka v siedmich dueloch nezvíťazila. Podľa Bulykina to nič neznamená: „Úvodný zápas ukáže reálnu silu nášho tímu. Prípravné duely nie sú jej obrazom.“ Ani Bulykin nepasoval gardu trénera Stanislava Čerčesova medzi ašpirantov na celkový triumf: „Favorizujem niekoľko tímov na čele s Nemeckom a Francúzskom. Páčia sa mi Argentína s Brazíliou, prekvapiť môže Belgicko, kde mám niekoľko priateľov.“

Poznám len Hamšíka. Vraťo je dobrý chlapec

„Prekvapiť môže aj vaše mužstvo,“ snažil sa zalichotiť bezmála dvojmetrový Bulykin: „Slováci boli vždy dobre organizovaný a disciplinovaný tím. Budú to ich zbrane na šampionáte.“ Hrejivé slová od víťaza holandskej ligy s Ajaxom zo sezóny 2011/12. Kým si neuvedomíte, že Slovensku tesne ušla miestenka do kvalifikačnej baráže o majstrovstvá sveta. Bývalý kanonier ani pri ďalších otázkach neohúril znalosťami o zverencoch trénera Jána Kozáka. „Poznám Hamšíka. Marek je špičkový hráč, jeden z najlepších na svojom poste. Hrá pre tím, no má aj individuálnu kvalitu. Aby som vymenoval viac hráčov, musel by som popremýšľať a možno si pozrieť súpisku,“ nespomenul si Bulykin ani na meno Vladimíra Weissa mladšieho, ktorý pred dvoma rokmi na majstrovstvách Európy gólom prispel k víťazstvu Slovenska nad Ruskom 2:1.

zdroj: Bulykinov gól proti Slovensku.

Bulykin odohral za ruskú reprezentáciu pätnásť stretnutí, strelil sedem gólov. Posledný v kvalifikácii na MS 2006 proti Slovensku. Keržakov sa šikovne zvrtol okolo zle vystupujúceho Kratochvíla a povedľa Vargu prehodil na Bulykina, ktorý kurióznym padáčikom z dvadsiatich metrov prehodil vybehnutého Čontofalského. Vittek dve minúty pred koncom rozhodol o remíze 1:1. Bulykin si svoj moment nedokázal vybaviť: „Na reprezentačnú kariéru mám krásne spomienky, aj keď gól proti Slovensku si nepamätám.“ Z pamäte vylovil aspoň spoločnú sezónu s Vratislavom Greškom v nemeckom Leverkusene: „Na Vratislava si spomínam, je to dobrý chlapec. V Leverkusene sme mali kvalitný tím s pohodovými chalanmi. Rád som bol jeho súčasťou, dodnes mám odtiaľ priateľov. Teší ma, že v podobe Greška mám jedného i na Slovensku.“

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk