ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Jedenástykrát o šesťkilogramovú zlatú trofej
zdroj: twitter.com

Jedenástykrát o šesťkilogramovú zlatú trofej

V uplynulých mesiacoch trofej pre futbalového majstra sveta precestovala Rusko a ďalších vyše 50 krajín. Do dejiska MS dorazila 11 dní pred začiatkom šampionátu. Trofej vyslali na propagačnú cestu ruský prezident Vladimír Putin a prezident FIFA Gianni Infantino už v septembri 2017 a postupne navštívila 24 ruských miest.

V rokoch 1930 - 1970 dostávali víťazné tímy na svetových šampionátoch trofej Julesa Rimeta. Bola to trofej známa jednoducho pod prezývkou World Cup alebo Coupe du Monde, znázorňovala sošku antickej bohyne víťazstva Niké. V roku 1946 ju definitívne premenovali po prezidentovi FIFA Julesovi Rimetovi, ktorý zorganizoval prvý turnaj. V roku 1970, keď Brazília získala tretí svetový primát, dostali "kanárici" trofej natrvalo. Avšak v roku 1983 ju ukradli neznámi páchatelia a údajne roztavili zlodeji.   

Po roku 1970 bola nová trofej známa pod názvom FIFA World Cup. Experti FIFA zo siedmich krajín rozhodovali o víťaznom dizajne z 53 modelov, aby nakoniec zvíťazil návrh talianskeho dizajnéra Silvia Gazzanigu. Na MS v Rusku budú trofej s dvoma radujúcimi sa hráčmi držiacimi zemeguľu odovzdávať jedenásty krát. Do výšky ju prvýkrát zdvihol kapitán nemeckého výberu Franz Beckenbauer v roku 1974, od tej chvíle desať ďalších jeho kolegov zo šiestich krajín. Aj tento rok zvedie 32 reprezentácií súboj o zápis do dejín a zvečnenie mena na podstavci vykladanom malachitom. Posledné miesto v zozname sa zaplní v roku 2038.   

výroba miniatúrnych víťazných trofejí
výroba miniatúrnych víťazných trofejí (TASR)

Novú trofej nezískajú noví šampióni natrvalo. Víťazi MS majú trofej vo vlastníctve do najbližšieho finálového turnaja a potom dostanú pozlátenú repliku namiesto originálu z čistého zlata. V súčasnosti už všetci členovia kádra - hráči, tréneri aj manažéri z najlepších troch tímov dostavajú zlaté, strieborné a bronzové medaily. Pred rokom 1978 dostávali cenné kovy len jedenásti hráči, ktorí boli na hracej ploche vo finále, resp. zápase o tretie miesto. V novembri 2007 FIFA oznámila, že dala so spätnou platnosťou medaily všetkým víťazným mužstvám z rokov 1930 - 1974.   

Jej hmotnosť je 6,175 kg, výška 36 cm a vyrobená je z 18 karátového čistého zlata (75%).

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS2018

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk