ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bol som dieťa ulice, nepoznal som počítač. Hľadať dnes kanonierov je márne
zdroj: Futbal pre priateľstvo

Bol som dieťa ulice, nepoznal som počítač. Hľadať dnes kanonierov je márne

Chladnokrvný zabijak, ktorý z každej lopty v súperovej šestnástke spraví potenciál na strelený gól. Tento typ hráča dnes chýba v drvivej väčšine klubov na Slovensku. Aj na túto tému sme sa porozprávali s historicky najlepším strelcom slovenskej reprezentácie Róbertom Vittekom.

Paradoxne, práve s požiadavkou na kvalitného útočníka sa museli vysporiadať v bratislavskom Slovane, keď vyberali zastúpenie na turnaj Futbal pre priateľstvo, ktorý aktuálne prebieha v dejisku svetového šampionátu v Moskve. V spoločnosti hráčov zo všetkých kútov sveta dokazuje svoje umenie aj Slovák Tomáš Husarčík, dvanásťročná nádej belasých. Podľa trénera z jeho vekovej kategórie Michala Polčica jednoznačne talentovaný futbalista, ktorý sa môže zapísať v budúcnosti veľkými písmenami do kroniky nášho futbalu.

Futbal pre priateľstvo (Tomáš Husarčík, Michal Bodnár, Róbert Vittek, Ivan Hrdlička)
Hlavní aktéri s náramkami priateľstva. Mladí futbalisti, ich tréner a legendy Slovana. (foto: Futbal pre priateľstvo)

Doviesť mladý talent až do sveta veľkého futbalu je ale veľmi náročné. V dobe internetu deti nahrádzajú loptu hernými konzolami a pohybu majú minimum. „My sme v tomto veku vôbec nič podobné nemali. Áno, existovali počítače, ale svojou veľkosťou zaberali polovicu miestnosti, nemohol si ich každý dovoliť a nebolo na ne miesto,“ zaspomínal si pre portál ProFutbal.sk Róbert Vittek na svoje mladé časy. „Ja som bol chlapec z ulice. Doslova som vyrastal v Petržalke na ihrisku. Chodieval som do spoločnosti podstatne starších chalanov, učil sa od nich a doslova im prebehoval pomedzi nohy. Žil som športom, nenechal som nič, aby ma rušilo pri mojom futbalovom raste. Dnešné deti to majú podstatne ťažšie, žijú v dobe mobilov, sociálnych sietí, tých vplyvov navôkol je priveľa. Musia mať rozumných rodičov a správne nastavený cieľ a životný sen.“

Od roku 2001 obliekol na seba reprezentačný dres 82-krát, s dvadsiatimi tromi presnými zásahmi figuruje na čele rebríčka historicky najlepších strelcov. Tréner Ján Kozák dnes márne volá po kanonierovi. Rola útočníka sa rokmi zmenila, tobôž na Slovensku je hľadať podobný typ futbalistu ťažkou úlohou. „Hrá sa úplne iným systémom ako v časoch, keď som s futbalom začínal. Vtedy sa preferoval klasický štýl 4-4-2, dnes je typickou formáciou asi 4-3-3. Niekto má ešte stále rád tradičné deviatky typu Ibrahimovič, čoraz viac sú však v móde malí a rýchlonohí futbalisti. Ani by som ich nenazval útočníkmi a už vôbec nie kanoniermi, ide skôr o hráčov do kombinácie, brejkové typy. Na Slovensku v súčasnosti márne hľadáme rešpektovaného kanoniera,“ zauvažoval Vittek nad budúcnosťou povolania futbalového útočníka.

Debata mladých slovanistov s legendami klubu Ivanom Hrdličkom a Róbertom Vittekom. (foto: Futbal pre priateľstvo)

Predtým ako mladý útočník Tomáš Husarčík spolu s kolegom Michalom Bodnárom odcestovali do Ruska, stretli sa na jednej sedačke s bývalým československým reprezentantom a v súčasnosti aj trénerom prípraviek Slovana Ivanom Hrdličkom a tiež s Robom Vittekom. Keď sa mladých chlapcov spýtali či vedia, kto vedľa nich sedí, súhlasne prikývli. Pána Hrdličku označili za ‚trénera‘ a Vitteka za ‚legendu‘. „Bezpochyby je to príjemné. Hlavne ten pocit, že môžete byť pre niekoho vzorom a príkladom. V ich veku som mal tiež svoje idoly a tiež som po nich nemusel chodiť ďaleko, behali po Slovensku. Chodieval som na tréningy Petra Dubovského, bol to výnimočný človek, na tú dobu geniálny hráč. Teší ma, že teraz to nastáva v opačnom garde,“ reagoval s úsmevom 36-ročný útočník.

Mladí slovanisti sa nebáli pýtať, najviac boli zvedaví na tréningy starších futbalistov. V jednej z otázok sa spýtali stále aktívneho hráča belasých, čo považuje pri trénovaní za najdôležitejšie a dokedy ho budú môcť vídať v zápasoch. „Zakaždým, no hlavne počas sústredenia, kde sa naháňa kondícia a sústreďuje sa na všetky veci, na ktoré nie je počas ročníka čas, je dôležitá regenerácia. U mňa duplom, keďže som už starší hráč. Mám overené, že more dokáže spraviť s nohami zázraky. Chcel by som potiahnuť ešte rok či dva, pokým mi to zdravie dovolí, pokiaľ ma to bude baviť a dovtedy, kým bude obojstranný záujem,“ dodal v spoločnej debate Vittek.

POSLEDNÉ SLOVO

Z konverzácie pána Hrdličku bolo zjavné, že sa s oboma mladými futbalistami nevidí po prvý raz. Kým sa dostal doprostred vety, chlapci ju dokončili. Vedeli, že majú rešpektovať rozhodcov, súpera i ďalších trénerov. Že je dôležité zabávať sa futbalom, vytvoriť partiu s hráčmi bez ohľadu na národnosť. Že majú Slovan reprezentovať, futbalovo i správaním. Užiť si šampionát, lebo to ich povzbudí do zvyšku kariéry. Potom sa slova chopil aj Róbert Vittek a mladým futbalistom odkázal nasledovné:

„Pamätám si, že keď som ja bol šiestak, trénoval ma pán Zachariáš. Išlo o jedného z tých futbalovejších trénerov. Tréningy boli herné, viedli sa zábavnou formou, bolo v nich veľa, veľa hry, priestor na veľa streľby. Útočník musel byť hravý, musel chcieť dávať góly, musel chcieť zakončovať. Ja som bol vtedy ešte záložník, no i tak som strieľal z každej pozície.

Je dobré, že vás tréner vedie k rešpektovaniu druhých. Každý dobrý futbalista v sebe nosí aj kus pokory. Ale každý rešpekt má svoje medze, nesmie prerásť do strachu. Zdravý rešpekt je na mieste, ale nikoho sa nesmiete báť. Každý je poraziteľný, každý súper je z mäsa a kostí. Tak ako vy.

Aj pán Hrdlička v roku 1970 a aj ja v roku 2010 sme mali možnosť zahrať si na svetovom šampionáte. Je to niečo výnimočné, absolútny futbalový vrchol. Tá atmosféra je úplne iná ako v bežných dueloch. Mala by to byť pre vás motivácia, aby do vás vštepila veľký sen dostať sa časom na takýto turnaj aj ako hráč. Iste, je to dlhá, ďaleká a ťažká cesta. Ale nie nemožná.

My sme vo vašom veku nemali takú možnosť, akú máte teraz vy, takéto projekty neexistovali. Budete mať možnosť porovnať sa s chlapcami z celého sveta, nadviazať nové priateľstvá. Nikdy neviete, kedy sa opäť po rokoch niekde stretnete. Je to veľká škola a pre vás malá previerka zistiť ako na tom ste. Verím vám, že nesklamete. Ukážte svoju šikovnosť a dokážte, že v Slovane vyrastajú výborní futbalisti!“

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Futbal pre priateľstvo

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk