ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Veľký prehľad štadiónov na MS v Rusku: Hlasujte za najkrajší!
zdroj: instagram/kazanarena

Veľký prehľad štadiónov na MS v Rusku: Hlasujte za najkrajší!

Tridsaťdva štátov. Dvanásť štadiónov. V Moskve a ďalších desiatich ruských mestách. Jedna trofej. Blíži sa najväčší futbalový sviatok. Pozrite sa na nádherné stánky, v ktorých sa rozhodne o tom, ktorá krajina sa na nasledujúce štyri roky posadí na trón pre majstra sveta.

Vedeli ste o tom, že ak by ste chceli zo Slovenska vyraziť na zápas majstrovstiev sveta, stačí vám prejsť iba Poľsko a už ste na jednom zo štadiónov? Stánok v Kaliningrade totiž leží v ruskej enkláve medzi Poľskom a Litvou. Trpaslík medzi dejiskami bude hostiť zápas Španielska s Marokom, Chorvátska s Nigériou, Srbska so Švajčiarskom a veľkú bitvu skupiny G medzi Anglickom a Belgickom. Pozrite si zoznam všetkých dvanástich štadiónov a hlasujte na záver článku o tej najkrajší.

Luzhniki Stadium

Mesto: Moskva
Kapacita: 81 000 miest

Jeden z dvoch moskovských štadiónov mal kedysi kapacitu až stotisíc divákov, po rekonštrukcii však dostal strechu, po ktorej padlo za obeť niekoľko tisíc sedačiek. Najväčší štadión v Rusku je súčasťou olympijského komplexu Lužniki a bol pôvodne postavený ako národný štadión ZSSR. V minulosti hostil letnú olympiádu, finále Ligy majstrov i svetový šampionát v atletike. Okrem štyroch zápasov skupiny bude hostiť osemfinálový i semifinálový duel a napokon aj veľkolepé finále.

Krestovsky Stadium (Saint Petersburg Arena)

Mesto: Petrohrad
Kapacita: 68 134 miest

Nikoho neprekvapí, že druhý najväčší štadión bude dejiskom zápasu o bronz, okrem neho bude hostiť štyri skupinové duely, osemfinále a tiež semifinále. Minulý rok bol dejiskom finále Pohára konfederácií 2017 medzi Nemeckom a Čile. Stavať sa začal pred jedenástimi rokmi, dokončili ho tesne pred minuloročným turnajom. Domáce zápasy na ňom absolvuje Zenit Petrohrad. Celková suma výstavby sa šplhá k jednej miliarde eur.

Fisht Stadium

Mesto: Soči
Kapacita: 47 659 miest

Olympijský štadión Fisht v roku 2014 hostil úvodný i záverečný ceremoniál zimnej olympiády, otvorený bol rok predtým. Hoci ide o jednu z najdrahších športových stavieb v celej histórii krajiny, štátny stánok počas roka zapadá prachom a nehrá na ňom žiaden klub. Počas Pohára konfederácií hostil štyri zápasy, z toho trikrát na ňom vyhralo Nemecko. Počas šampionátu bude hostiť šesť zápasov, medzi nimi aj zápas skupiny F medzi Nemeckom a Švédskom.Volgograd Arena

Mesto: Volgograd
Kapacita:
45 568 miest

Veľkolepý štadión postavili za dva roky, rýchla stavba slúži ako domov pre miestny druholigový klub. Posledné úpravy dokončili napokon až v apríli 2018.

Kazan Arena

Mesto: Kazaň
Kapacita: 
45 379 miest

Štadión v Kazani otvorili pred piatimi rokmi, konali sa tu aj majstrovstvá sveta v plávaní. Jeho špecifickou črtou je najväčšia obrazovka v celej Európe. Hostiť bude šesť duelov šampionátu. 

Otkritie Arena (Spartak Stadium)

Mesto: Moskva
Kapacita: 
45 360 miest

Druhý moskovský štadión bol vybudovaný pre blížiaci sa šampionát, otvorený bol v roku 2014. Domáce zápasy na ňom hráva Spartak Moskva, Rusko na ňom odohrá zápas v skupine proti Uruguaju. Okrem neho privíta ešte tri zápasy skupiny a jedno osemfinále, štadión dobre otestovali už vlani počas Kontinentálneho pohára.

Rostov Arena

Mesto: Rostov nad Donom
Kapacita: 
45 000 miest

Zrekonštruovaný štadión FC Rostov niesol predtým názov Olimp 2 a bol postavený v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Pri príležitosti šampionátu bola jeho kapacita zvýšená skoro trojnásobne. Hostiť bude päť zápasov, prvý duel na ňom odohrá Brazília proti Švajčiarsku.

Cosmos Arena (Samara Arena)

Mesto: Samara
Kapacita: 
44 918 miest

Stavba má pripomínať kozmickú loď, kompletne zrekonštruovaný štadión patrí do vlastníctva mesta. Domáce stretnutia na ňom bude hrávať tím Krídla Sovietov Samara, aktuálne nováčik ruskej najvyššej súťaže. V minulosti zaň chytával slovenský exreprezentant Ján Mucha.

Nizhny Novgorod Stadium

Mesto: Nižný Novgorod
Kapacita: 
44 899 miest

Vďaka šampionátu sa dočkali nového stánku hráči klubu Olympijec Nižnij Novgorod, ktorý hrá druhú najvyššiu súťaž v krajine. Stavba trvala bezmála tri roky. Bude hostiť veľký duel Argentína - Chorvátsko v skupine D, ale aj zápas Dunajskostredčana Erica Davisa z Panamy proti Anglicku.

Mordovia Arena

Mesto: Saransk
Kapacita: 
44 442 miest

Okolo štadióna v Saransku sa všetko dlho naťahovalo. Hoci bol základný kameň položený už v roku 2010, Rusi stavbu stihli ledva dokončiť len pred dvomi mesiacmi. Minulé roky sa domáci FC Mordovia Saransk pohyboval medzi prvou a druhou ligou, minulú sezónu zostúpil do tretej najvyššej súťaže v krajine.

Ekaterinburg Arena

Mesto: Jekaterinburg
Kapacita: 35 696 miest

Druhý najstarší štadión svetového šampionátu stojí už od roku 1957. Jeho špeciálnym znakom je atypicky postavená tribúna za jednou bránou, ktorá vyčnieva smerom do ulice.

Kaliningrad Stadium

Mesto: Kaliningrad
Kapacita: 35 212 miest

Spomínaný štadión severne od Poľska je najbližšou destináciou pre našincov, vzdialený je menej ako osemsto kilometrov.

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk