ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dotrhaný Mané na životnej skúške: Pozerali, že tam nepatrím
zdroj: Sadio Mané. (twitter)

Dotrhaný Mané na životnej skúške: Pozerali, že tam nepatrím

V sobotu vrcholiacom ročníku Ligy majstrov strelila viac gólov len trojica. Duo spoluhráčov Salah, Firmino a finálový súper Liverpoolu Cristiano Ronaldo. Pokiaľ obliekate červený dres tímu z Anfieldu, vo famóznej sezóne Mohameda Salaha bolo nemožné strhnúť pozornosť na seba. Prínos devätnásťgólového strelca Sadia Maného však nemožno podceňovať. Ofenzívu The Reds okysličoval, dodával jej charakteristickú intenzitu. Tajným tromfom trénera Kloppa môže byť aj v kyjevskom finále Champions League proti Realu Madrid. Bohvie, kde by Mané dnes bol, keby mu pred desaťročím v roztrhanom výstroji neumožnili absolvovať životnú skúšku.

Rodina futbal neuznávala

Sadio Mané pochádza z 24-tisícového senegalského mestečka Sédhiou. Do pätnástich nehral v žiadnom tíme, jeho ihriskom bola ulica. „Odkedy si pamätám - od svojich dvoch-troch rokov - stále som bol s loptou. Sledoval som chlapcov na ulici, chcel hrať s nimi. Hrávali sme kdekoľvek to bolo možné,“ hovorí pre goal.com Mané a pokračuje: „Neskôr som sledoval seniorské zápasy, zvlášť senegalskú reprezentáciu. Chcel som vidieť svojich hrdinov a predstavoval som si seba ako súčasť tímu.“ Pohľad na hru uňho v desiatich rokoch zmenili majstrovstvá sveta 2002 v Japonsku a Južnej Kórei. Senegal na nich dosiahol úspech. V otváracom zápase zdolal obhajujúce Francúzsko, postúpil až do štvrťfinále: „V krajine to vyvolalo obrovský ošiaľ, predtým to bol pre mňa len futbal.“

zdroj: „Keď som bol malý, sledoval som El Hadjiho Dioufa ako jedného zo svojich hrdinov. Tiež hrával za Liverpool a bol pre mňa veľkou motiváciou, " hovorí Mané o bývalom senegalskom reprezentantovi.

Talentovaný mladík nenachádzal u rodiny pochopenie pre svoju vášeň, preto v mládežníckom veku súťažne nehrával: „Mávali sme v Sédhioue turnaje. Každý hovoril, že som najlepší v meste. Moja rodina však futbal neuznávala. Bola veľmi náboženská, chcela pre mňa odlišné veci. Keď videli, že v mojom srdci a hlave bolo miesto len pre futbal, začal som ich presviedčať, aby ma pustili na skúšku do Dakaru.“ Aj keď rodina sprvu neakceptovala Sadiovu ambíciu, rýchlonohý driblér sa dočkal svojej príležitosti. Pomohol jeho strýko, no nebol jediný. Maného talent bol zrejmý a inšpirujúci, vášeň pre hru nemohol nikto ignorovať. Keď mal pätnásť, vydal sa so strýkom na vyše 800-kilometrovú cestu na sever do Dakaru.

Akoby som tam nepatril

Prípravný kemp tu mala akadémia z hlavného mesta Génération Foot, v ktorej vyrástli aj iní senegalskí zakončovatelia Papiss Cissé či Diafra Sakho. Mané spočiatku nedostal toľko pozornosti, čo v rodnom meste. „Bolo tam mnoho šikovných chlapcov, ktorých testovali a zaraďovali do tímov. Nikdy nezabudnem - a teraz sa už na tom smejem - že tam bol chlapík, ktorý sa na mňa od počiatku díval akoby som tam nepatril,“ načína príbeh Mané: „Pýtal sa: ,Prišiel si na testy?´ Odpovedal som, že áno, na čo kontroval: ,V týchto kopačkách? Pozri na ne, ako v nich chceš hrať?´ Priznávam, boli veľmi staré a roztrhané. Pokračoval: ,A čo tie šortky? Nemáš ani poriadne šortky?´ Odpovedal som, že som prišiel v najlepšom výstroji, ktorý mám, že si chcem len zahrať a predviesť sa. Keď som vybehol na trávnik, mohli ste vidieť prekvapenie v jeho tvári. Prišiel ku mne a povedal: ,Ihneď ťa beriem.´ Po skúške som sa okamžite presunul do akadémie.“

zdroj: Krátky príbeh Sadia Maného.

Mané musel presvedčiť rodinu, aby ho pustila do hlavného mesta. „V Dakare som býval u rodiny, ktorú som vôbec nepoznal. Žil som u známeho rodičov. Poskytli mi dobré zázemie, aby som sa koncentroval len na futbal. Starali sa o mňa a dávali pozor až pokiaľ som neodišiel do Mét,“ spomína Mané. Francúzsky klub po jedinej spoločnej sezóne vypadol do tretej ligy, no mladého Senegalčana si vyhliadol Red Bull Salzburg. Sadio mal v Rakúsku dovtedy nepredstaviteľné podmienky, naplno rozvinul svoj potenciál. V dvoch sezónach odohral za „býkov“ 80 súťažných stretnutí, v ktorých zaznamenal 42 gólov a 28 asistencií. V októbri 2013 v dvoch zápasoch po sebe strelil hetrik. Na začiatku tretej sezóny sa voči zamestnávateľovi nezachoval lojálne. V kľúčovom odvetnom dueli play off Ligy majstrov nenastúpil vo švédskom Malmö, keď predtým odmietol trénovať s tímom. Salzburg prehral 0:3, premrhal náskok z domáceho stretnutia (2:1). Rakúsky šampión trucujúcu hviezdu nútene uvoľnil do anglického Southamptonu.

Niečo veľké príde

Mané už vtedy usiloval o spoluprácu s trénerom Kloppom, ktorý viedol Dortmund. Komplikované rokovanie s Borussiou stroskotalo. Hráč následne zamietol transfer do Spartaku Moskva. „Bol som vzrušený. Neveril som, že chce (Klopp), aby som pomohol jeho tímu, ktorý bol už beztak dobrý a rád som ho sledoval. Prestup sa neuskutočnil. Bolo to frustrujúce, aj o tom je život. Hovoril som si, že musím ďalej makať a niečo veľké príde. Odišiel som do Southamptonu, hral dobre a Klopp sa ozval znovu,“ opísal Senegalčan pre goal.com. Mané predvlani v lete ako najdrahší africký hráč histórie prestúpil do Liverpoolu, kde sa konečne spojil s Jürgenom Kloppom, ktorého považuje za najlepšieho manažéra na svete.

zdroj: Žiadna trojica v histórii Ligy majstrov nestrelila v jednom ročníku viac gólov než Firmino, Salah a Mané (29).

Vyše päťdesiatnásobný reprezentant Senegalu má v Liverpoole úctyhodné štatistiky. V 72 zápasoch v priebehu dvoch sezón nasúkal 32 gólov a 17 ich pripravil. Neuškodil mu ani januárový odchod playmakera Coutinha do Barcelony, naopak, so Salahom a Firminom vytvorili najobávanejší triplet futbalovej Európy. V sobotu vrcholiacom ročníku si rozdelili 90 gólov, nejaké by radi pridali v kyjevskom finále Ligy majstrov. Trio následne odštartuje prípravu na majstrovstvá sveta, Maného Senegal nebude v spoločnosti Japonska, Kolumbie a Poľska outsiderom. Sadio je kľúčovou postavou tímu, ktorého súčasťou bol pred desaťročím len vo svojich predstavách.

„Keď som bol malý chlapec, myslel som, že o futbale viem všetko. Chcel som všetko robiť po svojom. Mýlil som sa. Musel som sa naučiť mnoho rôznych štýlov, taktík a ako byť komplexnejším hráčom. Od začiatkov v akadémii som prešiel dlhú cestu, na ktorej mi pomáhali tréneri i spoluhráči. Mnoho z nich nedostalo príležitosť predviesť sa medzi profesionálmi. Na druhej strane, nemuseli sa odlúčiť od rodiny ako ja. Matka a sestry mi najmä po odchode do Európy chýbali. Potreboval som si prejsť ťažkými skúškami, aby som bol teraz tu a žil svoj sen,“ zamýšľa sa nad svojím príbehom 26-ročný Sadio Mané.

Najnovšie z klubu: Southampton

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk