ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rozhodne o slovenskom účastníkovi v Európskej lige jeden gól?
zdroj: TASR

Rozhodne o slovenskom účastníkovi v Európskej lige jeden gól?

Na začiatku nadstavbovej časti Fortuna ligy mala Nitra päťbodový náskok pred Zlatými Moravcami, deviate Michalovce mali ešte o jeden bod menej, Podbrezová bola od čela vzdialená až desať bodov. Napriek tomu sme svedkami drámy až do posledného duelu. Ktorý tím po viac ako dvoch mesiacoch strávenom v ligovom úzadí zabojuje o miestenku do predkola Európskej ligy?

V hre sú tri scenáre: buď sa do play off kvalifikuje Nitra, ktorá je napriek slabším výsledkom stále na čele spodnej šestky, alebo sa doň pozrú Michalovce, ktoré vyskočili na ôsme miesto len o jeden bod za Nitru, prípadne sa žiadne play off hrať nebude. Ak nenastane situácia, že v majstrovskej skupine zdolá Žilina domáci Slovan a DAC zvíťazí v Ružomberku, potom bude mať víťaz záchranárskej vetvy možnosť zabojovať o miestenku do prvého predkola Európskej ligy, v ktorom bude štartovať zarovno s druhým a tretím tímom tabuľky Fortuna ligy. Na portáli ProFutbal.sk sa teraz zameriame na situáciu v spodnej šestke, kde v rozhodujúcich zápasoch gólové hody rozhodne neočakávame...

NITRA: Bez víťazstva to nebudú mať vo svojich rukách

Zverencom trénera Ivana Galáda sa nadstavbová časť nevydarila podľa predstáv. Avizovaný pokus o zlepšenie ofenzívnych čísiel nevyšiel, za doterajších deväť zápasov skórovala Nitra deväťkrát, získala iba dvanásť bodov. Jej spočiatku pohodlný náskok pred súpermi sa stenčil na minimum, ak nezvíťazí v poslednom stretnutí, môže dokonca prísť o Európu. „Bude to náročný zápas. Jednoznačne chceme vyhrať, aby sme si udržali siedme miesto. Dúfam, že Senica nám nedá gól ani v tomto zápase, my zabojujeme a zápas zvládneme,“ naráža Andrej Fábry na kvalitnú nitriansku obranu v rozhovore pre oficiálny klubový web.

Nitra v priebehu celej sezóny inkasovala iba 27 gólov, menej dostal iba líder z Trnavy. S 28 strelenými gólmi sú však po Prešove a Senici najhorší medzi fortunaligovými účastníkmi. Odrazilo sa to aj v ich doterajších vzájomných dueloch proti Záhorákom, na ich pôde vyhrali dvakrát 1:0, doma remizovali bezgólovo. „Čo si budeme hovoriť, pre nás je akákoľvek výhra dobrá. Či to bude 1:0 alebo 2:1 nie je rozhodujúce,“ hodnotí Róbert Valenta a dodáva: „Som presvedčený o tom, že máme kvalitnejšie mužstvo. Je to zápas, ktorý nás môže posunúť ďalej do boja a európsku súťaž, čo by bol veľký úspech na prvú sezónu po návrate do ligy. Máme to vo vlastných rukách.“

Pri pohľade na tabuľku sa dá povedať, že Záhorákom už prakticky o nič nejde. Predposledné miesto im neunikne a už v utorok sa budú musieť pasovať so Skalicou, druhým tímom II. ligy, aby si vybojovali účasť medzi slovenskou elitou. Aj preto nie je vylúčené, že v sobotu budú kľúčových hráčov šetriť. „To, že Senica o nič nehrá, je ťažko povedať. Je to ligový zápas. Aj keď posledné kolo možno nie je pre nich také podstatné, určite k nám neprídu prehrať,“ varuje Valenta. „V zime prišli do Senice veľmi zaujímaví zahraniční hráči, ich výsledky v nadstavbe dokazujú, že sú dobre zohratí, preto očakávam úplne iný zápas ako boli predošlé. Určite ich nemôžeme podceniť a vybehnúť bezhlavo smerom dopredu, treba si strážiť aj zadné vrátka,“ upozorňuje obranca Richard Križan.

MICHALOVCE: Ak chcú dokonať úspešnú sezónu, musia prepísať históriu

Michalovčania do nadstavbovej časti vstupovali so šesťbodovým mankom na čelo a so skóre -7. Dnes, aj vďaka dvom výrazným víťazstvám nad Nitrou (4:0 a 3:1), sa priblížili k čelu na rozdiel jedného bodu, skóre už majú v zelených číslach (+2). Ak bude bodovať v poslednom zápase sezóny, môže sa dostať na čelo tabuľky a zároveň do play off o miestenku do európskych pohárov. V rukách to však má najmä Nitra. „Pozeráme sa len sami na seba. Musíme ešte zvládnuť posledný duel, situáciu nemáme vo vlastných rukách. Ako som už neraz povedal, na koni je Nitra. Ak tá svoj zápas vyhrá, bude rozhodnuté. My urobíme proti Prešovu maximum,“ komentoval šance svojho mužstva tréner Anton Šoltis.

Na Zemplíne sú však s prácou tímu spokojní, ťarchu tlaku upokojil klub podpisom zmlúv s oboma trénermi A-tímu ešte pred zápasom, Šoltis s asistentom Jozefom Majorošom tak budú pokračovať aj v nasledujúcej sezóne. Bez ohľadu na pohárovú Európu, play off alebo výsledok posledného kola. Východoslovenské derby sa však už tak skoro vo Fortuna lige hrať nebude, Prešov totiž po zápase zostúpi do nižšej súťaže. Michalovce nad Tatranom od jeho posledného postupu medzi elitu nevyhrali, v aktuálnej sezóne získali z deviatich bodov iba jediný (2x Prešov vyhral 1:0, raz bezgólová remíza) a ani v tomto meraní síl teda veľa gólov neočakávame. Ak Nitra prehrá posledný zápas, Michalovciam bude na play off stačiť remíza. Ak Nitra remizuje, musia Michalovčania vyhrať. Ak Nitra vyhrá, bude rozhodnuté. „Nemáme to vo vlastných rukách, no napriek tomu urobíme všetko pre to, aby nám to vyšlo. S Prešovom musíme vyhrať a potom uvidíme, ako to dopadne,“ nahliadol na víkendový program krídelník MFK Martin Koscelník.

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk