ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Do Dukly investoval štvrť miliardy, teraz ju predáva: Futbal mi nepriniesol veľa radosti
zdroj: fkdukla.cz

Do Dukly investoval štvrť miliardy, teraz ju predáva: Futbal mi nepriniesol veľa radosti

Slovenským športom aktuálne hýbe nový Zákon o športe. Mnohí majitelia tvrdia, že je pre profesionálne kluby priam devastačný. Aj to mal byť jeden z dôvodov zániku košických basketbalových celkov KB a Good Angels. A to má byť údajne len spúšťač lavíny, ktorá sa čochvíľa zvalí. Šport pod Tatrami je finančne poddimenzovaný, čo sa odráža na kvalite i výsledkoch. A hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že v susednej Českej republike všetko funguje bez problémov, opak je pravdou.

"Futbalom sa nedá zarobiť. A o tom som ani sekundu nepochyboval. Moja motivácia bola pomôcť Dukle, ktorú mám rád. Samozrejme, existujú ľudia, ktorí vyhrajú v športke, keď je v hre dvadsať miliónov. To sa kedysi dávno podarilo napríklad Ostrave, kde mali v doraste skvelú generáciu a mohli výhodne predávať. Ale to sa stane raz za strašne dlhú dobu. A teraz je to ešte ťažšie, pretože štát u nás prestal podporovať šport," dvihol varovný prst v rozhovore pre idnes.cz jeden z najbohatších Čechov Petr Paukner, ktorý roky úspešne podniká v biznise s uhlím a elektrinou, no omnoho menej úspešne sa mu už päť rokov (ne)darí vo futbale. 

Dukla Praha radosť
Veľa radosti Dukla svojmu majiteľovi nepriniesla (fkdukla.cz)

"Futbal mi vzal anonymitu, peniaze a nepriniesol mi veľa radosti," rozhovoril sa majiteľ pražskej Dukly, ktorý po piatich rokoch hodlá klub predať: "Keď sa mi podarí pre Duklu nájsť správneho partnera, ľutovať nebudem. Musí ísť vyššie a ja ju tam dostať nedokážem. Ale nechcem len povedať ´tu to máte, ja končím´. Rokujem s dvoma zahraničnými skupinami, obe ma požiadali o to, aby som ďalej zostal akcionárom. Mám v Dukle podiel skoro 86 percent a predávala by sa časť väčšia než 50 percent. Zvyšok by som si nechal. Sme blízko. Verím, že Dukla sa bude ďalej rozvíjať a noví partneri do nej dajú viac peňazí ako ja. Majú väčšie možnosti, kontakty."

Pražskému klubu patrí dve kolá pred koncom sezóny priebežná deviata priečka v najvyššej českej súťaži. Na konte má 32 bodov a šesťbodový náskok pred zónou zostupu. V mužstve pôsobí i štvorica Slovákov - brankár Matúš Hruška, Frederik Bilovský, Ivan Schranz a Samuel Dancák. Petr Paukner kupoval Duklu s úmyslom pomôcť jej, a hoci vedel, že futbalom nezarobí balík, netušil, že príde o tak veľké množstvo financií. "Cena, za ktorú klub predávam, je mnohonásobne nižšia ako cena, ktorú som do neho vložil. Ide približne o sumu štvrť miliardy českých korún. Dukla bola zadlžená, prakticky niekoľko týždňov pred bankrotom, čo som nevedel. Vyplynulo to až časom, takže som musel hneď investovať okolo sto miliónov. Nejde však len o peniaze, ale i o čas, ktorý futbal berie. Určitú úlohu som splnil, Duklu som oddlžil a asi som si naivne predstavoval, že bude jednoduchšie ju posunúť ďalej. Za päť rokov sa rozpočet zdvojnásobil, hráči dostávajú raz také platy, ale čo z toho? Dospel som k záveru, že už nemám ľudskú ani ekonomickú silu, aby som mohol klub viesť vyššie," priznal Petr Paukner

Petr Paukner
Petr Paukner patrí medzi najbohatších ľudí v Českej republike, no na futbale nezbohatol (fkdukla.cz)

Po tom, ako klub vytiahol z problémov, veril, že futbal mu to vráti. Nestalo sa. "Vedel som, že na futbale nezarobím, no nemyslel som si, že budem v takej strate. Vravel som si, že jeden rok sa možno kvalifikujeme do Európskej ligy, že sa to tým trochu vykompenzuje. Ale nečakal som, že ma to bude stáť toľko peňazí. A hlavne, že to takmer nebude mať efekt. V národnom pohári sme dvakrát vypadli s treťoligistom. A ešte sme riešili, či vôbec hráčom môžeme udeliť pokuty, aby to s tímom nezatriaslo. To sú v biznise neprijateľné veci."

Úspešný biznismen v rozsiahlom interview pre idnes.cz značne odkryl problémy v českom športe, ktoré až príliš nápadne pripomínajú tie u nás. "Pozrite sa, kde sme vo futbale, kde v hokeji. Padáme! U nás všetci milujú len úspech, chcú sa na ňom priživiť. Živým príkladom je napríklad Ledecká. Financovala ju rodina, ale politici sa s ňou vždy radi vyfotia. Inak ich to ale nezaujíma, len sa rozpráva. Odstránili sa športové triedy, kde sa rozvíjala všestrannosť. To dnes chýba," povedal Paukner narovinu a na otázku, či mu futbal dal i niečo pozitívne, poznamenal: "Nedávno za mnou na letisku prišla jedna pani a hovorila mi, že má v Dukle dieťa, že je veľmi spokojná... To človeku naozaj urobí radosť. A-mužstvo mi ju nerobí, to je realita. Starostí je viac."

Dukla Praha radosť
V klube pôsobí štvorica Slovákov či bývalý hráč VSS Košice Ivan Ostojić, na fotke druhý zľava (fkdukla.cz)

Najnovšie z klubu: Dukla Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk