ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po európskej sláve svetová hanba. Majster a víťaz LM musel pred 24 rokmi do II. ligy
zdroj: twitter

Po európskej sláve svetová hanba. Majster a víťaz LM musel pred 24 rokmi do II. ligy

Boli prvými šampiónmi Ligy majstrov z Francúzska, víťazmi premiérového ročníka novodobej éry po zmene názvu. Partia okolo Deschampsa, Völlera či Desaillyho vo finále najprestížnejšej klubovej súťaže sveta v roku 1993 zdolala milánske AC. Bolo to zavŕšenie epochálnej série piatich po sebe idúcich francúzskych titulov. Olympique Marseille vo svojej histórii nezažil úspešnejšie obdobie. Ligový zápas pár dní pred slávnym finále Ligy majstrov však odhalil, čo stálo za víťazstvami OM. Odhalenie uvalilo hanbu nielen na prístavný klub, no na celý francúzsky futbal.

Vedieť niečo a vyjsť s niečím na povrch nie je to isté

„Bolo to najťažšie obdobie mojej kariéry. V profesii, ako je moja, dbáte na každý detail. Keď potom idete do práce s vedomím, že to je všetko zbytočné, je to tragédia,“ hovoril pre Telegraph legendárny tréner Arsenalu a vtedy kouč Monaka Arséne Wenger o dominancii marseillského tímu. Špekulovalo sa, že sú za ňou nekalosti zo strany prezidenta klubu Bernarda Tapieho. „Jeden malý incident sa valil za druhým, na konci už nemohlo ísť o náhodu. Je to však ťažké dokázať. Počujete špekulácie, no na základe nich nemôžete predstúpiť pred médiá a povedať, že súťaž nie je regulárna. Vedieť niečo a vyjsť s niečím na povrch nie je to isté,“ dodal Wenger.

Vtedajší tréner Monaka Arséne Wenger: „Jeden malý incident sa valil za druhým, na konci už nemohlo ísť o náhodu." (twitter)

Wengerom spomenuté „malé incidenty“ predstavovali korupčnú činnosť prezidenta OM. Viackrát sa behom rokov špekulovalo, že k sériovým ligovým titulom pomáhal podplácaním súperov. Bolo otázkou času, keď niekto prehovorí. Odhalenie jedného z najväčších škandálov futbalovej histórie prišlo pre Marseille v najnevhodnejšom čase. Stalo sa tak krátko po víťazstve vo finále Ligy majstrov 1993. Olympique hral pár dní predtým posledný duel ligovej sezóny proti Valenciennes, v ktorom musel zvíťaziť, aby získal titul pred PSG. Prezident klubu Bernard Tapie vyslal stredopoliara Marseille Jean-Jacquesa Eydelieho, aby podplatil trojicu hráčov súpera. So žiadosťou o „vypustenie“ duelu oslovil Glassmanna, Burruchagu a Roberta. Prvý menovaný Eydelieho udal, počas vyšetrovania našli na dvore Robertovej tety zakopaných 250-tisíc frankov.

zdroj: Doposiaľ jediný úspech francúzskeho tímu v pohárovej Európe.

Francúzsky a európsky šampión do II. ligy

Keď sa škandál prevalil, prehovorili ďalší. Tapie nepodplácal len vo Francúzsku, obálky mal posúvať aj súperom v Lige majstrov (so svedectvom prišli tréner CSKA Moskva či hráč Glasgowu Rangers). Tapie dostal vyše dvojročný trest, z ktorého si odsedel šesť mesiacov, do väzenia putovali i ďalší vrátane Burruchagu s Robertom. Európsky triumf Marseille z roku 1993 zostal v platnosti, no klubu na rok odobrali právo štartu v súťažiach UEFA. Nemohol tak bojovať o európsky Superpohár ani obhajovať víťazstvo v Lige majstrov. Francúzsky zväz bol ešte prísnejší, Olympique prišiel o svoj piaty ligový titul v rade. Keďže druhý PSG trofej odmietol, ročník 1992/93 zostal hanebne bez víťaza. OM v nasledujúcej sezóne skončil druhý, no direktoriát súťaže ho v konzekvencii korupčného škandálu preradil do druhej ligy. Tú o rok vyhral, no postúpiť mohol až v ďalšej sezóne.

Minister, politik, biznismen, príležitostný herec a spevák Bernard Tapie s trofejou Ligy majstrov. (twitter)

Marseille na nečestnými trofejami ovenčené časy doposiaľ nenadviazal. Za štvrťstoročie od škandálu získal jediný ligový titul (2010), nedokázal konkurovať Lyonu a neskôr PSG. Triumf v Lige majstrov 1993 zostáva jediným úspechom Les Olympiens na európskej scéne. Dvakrát (1999 a 2004) neuspeli vo finále Pohára UEFA. O prinavrátenie kontinentálneho renomé sa do tretice pokúsia v stredu od 20.45 v Lyone, kde vo finále Európskej ligy vyzvú Atlético Madrid. Partia trénera Rudiho Garciu okolo Payeta, Thauvina či brankára Mandandu potrebuje triumf aj v súvislosti s návratom do Ligy majstrov. V Ligue 1 stráca kolo pred koncom na tretí Lyon jeden bod. V hre však bude viac než výsledok. Marseille bude hrať i za celé Francúzsko, ktoré s výnimkou roku 1993 nemalo víťaza jednej z dvoch hlavných európskych súťaží. OM bude pred zrakmi celého kontinentu bojovať za európsku slávu krajiny, na ktorú pred štvrťstoročím uvalil svetovú hanbu.

Najnovšie z klubu: Marseille Ol.

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Francúzsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk