ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Alves v spomienkach na detstvo: Počas svetového šampionátu sa v Brazílii zastavil čas
zdroj: TASR/AP

Alves v spomienkach na detstvo: Počas svetového šampionátu sa v Brazílii zastavil čas

Blížiace sa majstrovstvá sveta v Rusku prišli minulý týždeň o jednu z veľkých postáv. Napriek tomu, že Dani Alves má 35 rokov, stále má obdivuhodnú formu a jeho absencia na Mundiale je veľkou stratou nielen pre brazílsku reprezentáciu, ale aj futbalových fanúšikov. Napriek tomu však v rozhovore pre španielsky denník Marca s úsmevom na perách spomínal na detstvo a futbal v Brazílii.

Minulý utorok si Paríž St. Germain vo finále francúzskeho pohára bez väčších problémov poradil s prekvapením súťaže Les Herbiers v pomere 2:0. Avšak, toto víťazstvo, znamenajúce pre PSG double, malo veľmi horkú príchuť pre pravého obrancu Daniho Alvesa. Počas zápasu si zranil koleno, a hoci ešte v stredu jeho agent upokojoval, že do MS v Rusku sa dá do poriadku, v piatok lekári potvrdili, že zranenie si vyžaduje operačný zákrok, a teda do Ruska Alves nepocestuje. Vzhľadom na jeho vek (35 rokov) je veľmi pravdepodobné, že veľmi smolne prišiel o poslednú možnosť zahrať si na svetovom šampionáte, pretože o štyri roky v Katare už bude mať 39. Berúc do úvahy, že nejde o typického obrancu, ale o univerzála schopného počas zápasu nabehať podstatne viac ako obyčajný hráč, je len veľmi málo pravdepodobné, že si El Loco (šialenec, blázon), udrží svoju výkonnosť aj o štyri roky, ak vôbec ešte bude hrať futbal na profesionálnej úrovni.

Dieťa Dani Alves
Dieťa Dani Alves (lifebogger.com)

Malý televízor pre celé mesto

Napriek nespornému sklamaniu však Alves v rozhovore pre španielsky športový denník Marca s úsmevom spomínal na svoje detstvo a najmä svetový šampionát v roku 1994 a prezradil, ako ho prežíval v detstve. "Doma sme mali televízor zo 70. rokov a vďaka anténe sme mali niekoľko kanálov. Obraz bol síce rozmazaný, ale televízia fungovala. Výnimkou boli dni, kedy pršalo. Môj otec bol blázon do futbalu, a preto bol preňho náš malý televízor všetkým. Pamätám si, ako počas šampionátu v roku 1994 bola naša obývačka stredom vesmíru, pretože nikto v našom meste nemal príležitosť pozerať zápasy, iba my. Predstavte si 50 ľudí okolo jedného malého televízora, ako vrieskajú a oslavujú. Akonáhle sa začal zápas, v našej obývačke to vyzeralo ako na skutočnom ihrisku. V Brazílii ľudia futbal nepozerajú, oni ho aj hrajú. Keď útočili, útočili sme s nimi, a to isté platilo o obrane. Bol som taký nervózny, že som nemohol iba sedieť, ale išiel som sa občas upokojiť do stodoly. Majstrovstvá sveta, to bolo niečo ako z iného sveta, všetko sa v Brazílii zastavilo. Spojila sa celá krajina a mesiac sme všetci nosili futbalový dres," spomína Alves.

Brazília titul 1994
Brazília titul 1994 (pinterest.co.uk)

Pri pohľade na vtedajšiu hviezdu svetového futbalu Romaria si Alves v duchu pomyslel, že aj on chce mať na sebe žltý národný dres a chce, aby sa naňho ľudia pozerali v televízii. Tento sen sa mu splnil, pretože kanárikov reprezentoval na dvoch posledných šampionátoch v Juhoafrickej republike a doma v Brazílii. Teraz mu však prischne iba rola diváka. "Na tomto šampionáte budem útočiť iba spolu s národom spoza televíznych obrazoviek," dodal s pokorou.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Brazília

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk