ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najdrahší slovenský talent neprišiel reprezentovať. A možno ani nikdy nepríde
zdroj: Ľudovít Reis. (fcgroningen.nl)

Najdrahší slovenský talent neprišiel reprezentovať. A možno ani nikdy nepríde

Mal sedemnásť rokov, štyri mesiace a pätnásť dní, keď na deväť minút vybehol na zápas holandskej Eredivisie. V ďalšom dueli už odohral celý druhý polčas, odvtedy v dvanástich stretnutiach s výnimkou jednej stopky pre kartový trest nechýbal ani raz v základnej zostave Groningenu. V jarnej časti jeho rozlet pribrzdilo zranenie, beztak stihol odohrať šestnásť ligových zápasov s jedným gólom a asistenciou. Ľudovít Reis snívajúci o ponuke z Liverpoolu vzbudil vo svojej prvej sezóne medzi seniormi mnoho pozornosti. Sedemnásťročný stredopoliar je podľa špecializovaného webu Transfermarkt s hodnotou 900-tisíc eur 14. najdrahším neplnoletým hráčom sveta. Prečo ste potom o znamenitom slovenskom talente zatiaľ možno ani nepočuli?

Odchovanec Groningenu cez víkend nechýbal na trávniku ligového majstra PSV Eindhoven, kde jeho tím uhral bezgólovú remízu. Mladík ukončil sezónu, v ktorej závere naberal hernú prax po zranení. Znásobiť ju mohol v reprezentačnom výbere Slovenska do 18 rokov, ktorý v pondelok v Senci na úvod Slovakia Cup-u zdolal Wales 4:1. Na zraze tímu Milana Malatinského však chýbal. „Nepustili ho. Chceli sme, aby prišiel medzi nás, bohužiaľ, nebol uvoľnený,“ okomentoval tréner pre ProFutbal.sk absenciu hráča, ktorý by v budúcnosti mohol byť ťahúňom Slovenska. Otázka znie, či ním vôbec byť chce...

zdroj: Ľudovít Reis v súťaži zručnosti.

Ľudovít Reis má slovenských rodičov, no narodil sa a vyrástol v holandskom Haarleme. Slovensko doposiaľ nereprezentoval na žiadnej úrovni. Napriek tomu, že ho už aj kouč Malatinský kontaktoval: „My máme záujem, aby prišiel. Pokiaľ on sa rozhodne inak, bohužiaľ. Nemôžeme mu to prikázať. V každom prípade, verím, že bude reprezentovať Slovensko.“ Reis doposiaľ nenavliekol ani oranžový reprezentačný dres. Napriek tomu, že potrebný talent na to má. Napokon, spomedzi holandských rovesníkov má väčšiu trhovú hodnotu len Kik Pierie, ktorý nastupuje za Heerenveen a národný tím do 19 rokov. Problémom je práve Reisov slovenský pôvod. Napriek tomu, že sa narodil v Haarleme, občanom Holandska formálne nie je. Aj keď, potrebný doklad je už na ceste. „Je to komplikovaný proces, no je to v poriadku. Chcem byť Holanďan, som Holanďan,“ povedal Reis jednoznačne pre RTV Noord.

zdroj: Reisov premiérový gól v Eredivisie.

Ako je komplikovaný administratívny proces, nie je podľa Reisa zložité rozhodovanie o reprezentačnej budúcnosti: „Z holandskej reprezentácie sa už na mňa párkrát pýtali. Pokiaľ dostanem príležitosť, chcem hrať za Holandsko. Je tu omnoho viac kvality. Keď sa stanete toho súčasťou, rastiete aj individuálne.“ Ľudovít Reis oslávi 1. júna osemnásť rokov. Momentálne nie je isté, či bude reprezentovať Slovensko alebo Holandsko a či naplní alebo nenaplní naznačený potenciál. Isté však je, že je hráčom, ktorý by v budúcnosti mohol byť pre slovenskú reprezentáciu prínosom.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk