ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bašty áno. Ale nie nepripravené!
zdroj: Rado Dado/NTC Poprad

Bašty áno. Ale nie nepripravené!

Zatiaľ, čo najdôležitejšia otázka vo Fortuna lige je po sobote zodpovedaná, odpovede na ďalšie podstatné otázky dostaneme v záverečných dvoch kolách sezóny. Otvorený je boj o poslednú miestenku do Európskej ligy, i ten o záchranu. Vypadnúť môže stále trojica klubov, pričom najhoršie karty drží v rukách prešovský Tatran.

Zeleno-bieli sú opäť na pokraji vypadnutia. Z najvyššej súťaže naposledy vypadli v sezóne 2012/2013, keď nezvládli záverečný domáci zápas s Trnavou. Medzi elitu sa vrátili pred dvoma rokmi. Veľa vody v nej ale nenamútili. Spomedzi všetkých tímov získali najmenej bodov a dnes sú jednou nohou späť v druhej lige. Fortuna liga znovu príde o ďalšiu baštu. Jedno z najväčších slovenských miest, v ktorom sa rodí kvantum talentov, smeruje do nižšej súťaže na úkor Senice či Zlatých Moraviec. Tragédia. Hrôza. Pohroma. Čakali by ste podobné titulky? Asi nie. Zdá sa, že vypadnutie Prešova drvivú väčšinu Slovenska netrápi. Bude vôbec niekomu Tatran v prvej lige chýbať?

V sezóne 2015/2016 Šarišania bojovali o postup predovšetkým s košickým VSS. V hre však boli i Liptovský Mikuláš, Lokomotíva Košice či Bardejov. Nahlas sa šepkalo o tom, že do prvej ligy nechce postúpiť nikto. Nasvedčoval tomu záver sezóny, keď Prešov dvakrát po sebe remizoval, na čo Košičania odpovedali dvoma prehrami. Tatran napokon ligu ovládol s 58 bodmi a dvojbodovým náskokom pred VSS, ktorému športovo-technická komisia SFZ ako riadiaci orgán druhej najvyššej súťaže odrátala na jar tri body. Išlo o odozvu FIFA za dlh košického klubu voči jeho bývalému hráčovi Ivanovi Djokovićovi. Prešov hral pod vedením trénera Stanislava Vargu solídny futbal, faktom však je, že nebyť kontroverzne odrátaných bodov a záhadnej prehry VSS v poslednom domácom stretnutí s Pohroním, všetko mohlo byť inak. Tatran postúpil medzi elitu.

Prešov radosť po zisku titulu
Pred dvoma rokmi zeleno-bieli slávili postup medzi elitu. Dnes to majú nasmerované späť do druhej ligy (Erik Demek)

V tej je druhý rok. Oba sú si náramne podobné. Trénerské zmeny, minimálne posilnenie kádra, zlé výsledky. V nováčikovskej sezóne Šarišania vyhrali len tri zápasy, v 30 dueloch nastrieľali úbohých 17 gólov, inkasovali 63-krát. Najhoršia defenzíva, najslabšia ofenzíva, najmenej získaných bodov (19). Od vypadnutia zachránila Šarišanov len Myjava, ktorá sa uprostred sezóny šokujúco odhlásila zo súťaže. To už na lavičke mužstva nesedel Stanislav Varga, ani jeho avizovaný nástupca Günter Kronsteiner, ale Miroslav Jantek. Ten neustále tvrdil, že jarná časť je prípravou na druhú sezónu, v ktorej už bude Tatran miešať karty v tabuľke. V septembri 2017 však karty v Prešove domiešal Jantek. Dočasne ho nahradil jeho asistent Mlynár, po ňom prišiel "spasiteľ" Kovalec. Ten klub tiež nespasil. A zdá sa, že sa to nepodarí ani štvrtému hlavnému koučovi za dva roky Antonovi Mišovcovi.

Čo Tatran Prešov po návrate medzi elitu priniesol našej najvyššej súťaži? Za dve sezóny získal najmenej bodov, inkasoval najviac gólov, nastrieľal ich najmenej. Po dlhoročných patáliách s výstavbou štadióna sa navyše klub musel presťahovať do Popradu, kde hráva svoje domáce zápasy. Atmosféra na zápasoch pripomína pohreb. Počuť jedine trénerov, hráčov a ojedinelých kriklúňov. Prešov, ako jedna z bášt slovenského futbalu, ale neláka ani na ihriskách súperov. Najstarší klub na Slovensku, dvojnásobný vicemajster Československej ligy, dvojnásobný víťaz Slovenského pohára, účastník Pohára UEFA a PVP, v máji oslavujúci 120. výročie, absolútne stratil rešpekt a uznanie. Kto s ním neboduje naplno, považuje to za výrazný neúspech. Je smutné, že takto dopadol klub založený v máji 1898!

Prešov radosť
Zo streleného gólu sa v nováčikovskej sezóne Šarišania radovali len sedemnásťkrát (Matúš Mruz)

Prešov ešte nevypadol. Zostávajú mu dva zápasy na to, aby zachránil spackanú sezónu. Cez víkend sa predstaví v zápase o všetko v Senici, následne privíta "doma" v Poprade vo východoslovenskom derby Michalovce. Ak by sa i Tatran zachránil, prípadne by si vybojoval baráž, zmenilo by sa niečo? V ďalšom ročníku by pravdepodobne opäť bojoval o záchranu. A hlavne, opäť by nudil. Výstavba nového štadióna sa znovu zastavila, skôr ako na jeseň 2019 sa do metropoly Šariša klub nevráti. Aký má zmysel pokračovať vo Fortuna lige? Tatranu môže vypadnutie do druhej ligy len a len pomôcť. V prípade, že by klub prešiel obrodou, nastavili by sa v ňom nové pravidlá, dostaval by sa štadión. Hrať dnes druhú ligu nie je žiadna hanba, súťaž má po rokoch konečne kvalitnú úroveň a dokáže mužstvo skvele pripraviť na vstup medzi elitu. Prešov sa môže skonsolidovať a o pár rokov, možno už na novom štadióne, opäť zaútočiť na postup.

Slovenský futbal potrebuje bašty v najvyššej súťaži. Kvalitný Prešov, ale i Košice či Banská Bystrica v prvej lige chýbajú. Návod, ako na to, poskytla Nitra. Tá síce tiež kráča skromne, no cítiť výrazný rozdiel oproti iným tradičným klubom, ktoré už dlhé roky prešľapujú na mieste. Bašty áno, ale nie nepripravené. Inak sa z tradičného klubu stane len terč posmechu a fackovací panák. A to si futbal nezaslúži. Nezaslúži si to ani 1. FC Tatran Prešov.

Odkaz fanúšikov Prešova
Prešov po presťahovaní sa do Popradu stratil i divácku podporu. "Tu nie sme doma," už neraz zopakovali sklamaní hráči (Facebook/Ultras Tatran 1898)

Najnovšie z klubu: 1. FC Tatran Prešov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk