ProFutbal.sk ProFutbal.sk

AS Rím proti Liverpoolu aj za Di Bartolomeia. Prehra vo finále LM ho stála život
zdroj: Agostino Di Bartolomei. (twitter)

AS Rím proti Liverpoolu aj za Di Bartolomeia. Prehra vo finále LM ho stála život

Utorňajší zápas Liverpool - AS Rím otvorí semifinálový program Ligy majstrov. Hostia sa pokúsia o historicky druhú finálovú účasť. Pri prvej v roku 1984 nestačili práve na anglický veľkoklub. Kapitánom „vlčice“ bol Agostino Di Bartolomei. Legendárny playmaker, ktorý za klub z hlavného mesta odohral 308 zápasov, 148 z nich ako kapitán. Bol synom AS Rím, v ktorom pôsobil od svojich štrnástich. Dnes mohol byť legendou, čestným či funkčným členom vedenia klubu, ktorému venoval dušu i srdce. Avšak, Rimania mu neboli ochotní ponúknuť to isté. Di Bartolomei ďaleko od futbalu vyhasínal, na deň presne desať rokov po neúspešnom finále s Liverpoolom vyhasol úplne.

Odchod playmakera a kapitána

„Ago“ hral v strede poľa Rimanov vedľa dnes úspešného trénera Carla Ancelottiho. Futbalový elegán herným prejavom pripomínal svojho nástupcu Andreu Pirla. Pôsobil pred stopérmi, milimetrovými prihrávkami rozhadzoval lopty na krídelníkov či útočníkov. Neodbehol jediný meter navyše, kvôli čomu ho fanúšikovia a médiá označovali za lenivého hráča, no bol to on, kto určoval zápasový smer. Klub, ktorému fandil od detstva, v roku 1983 priviedol k historicky druhému titulu. O rok neskôr sa spoločne pokúšali o európsku slávu.

Kapitáni Agostino Di Bartolomei (AS Rím) a Graeme Souness (FC Liverpool). (wikipedia)

Scéna bola postavená rozprávkovo. Rimania hostili Liverpoolčanov vo finále Ligy majstrov na vlastnom štadióne. Tiesnilo sa na ňom 70 tisíc fanúšikov. Po 120 minútach bolo skóre nerozhodné 1:1. Nicol za Liverpool v prvej sérii nedal, Di Bartolomei upokojil domácich vedúcim gólom. Angličania už nezaváhali, kým Conti a Graziani áno. Rimania na čele s najlepším hráčom na trávniku stratili domáce finále a uvedomovali si, že lepšia šanca pre ich generáciu prísť nemusí. „Ago“ sa rútil, rovnako tak taliansky klub. Po finále nič nebolo rovnaké. Švédsky tréner Nils Liedholm odišiel do milánskeho AC, z tímu vytlačili i Di Bartolomeia, ktorý nefiguroval v plánoch kouča Sven-Görana Erikssona. Playmaker nasledoval svojho trénera na San Siro. V rozhovoroch neustále vyjadroval ľútosť nad tým, ako sa s ním AS Rím rozlúčil. Kapitán v najlepších rokoch (29) si po vyše tristovke zápasov vyštvanie zo svojho detského klubu nezaslúžil.

zdroj: Prvýkrát v histórii Ligy majstrov rozhodol o víťazovi penaltový rozstrel.

Nevidím inú cestu von

S milánskym tímom si vzťah nikdy nevytvoril. Počas troch rokov v červeno-čiernom drese nezískal žiadnu trofej. Azda najväčšmi zarezonoval moment, keď ho po prvom zápase proti AS Rím napadol bývalý spoluhráč Graziani. Postavili sa proti nemu i ďalší bývalí parťáci z tímu AS, puto s rímskym klubom bolo pretrhnuté. Napriek kritike fanúšikov, keď Di Bartolomei v roku 1990 ukončil hráčsku kariéru, od AS Rím nedostal ponuku pracovať v jeho štruktúrach. Pre „Aga“ to bolo bolestné a ako sa neskôr ukázalo, až tragické precitnutie. Nedokázal sa adaptovať na život mimo futbalu. Začal podnikať, no niekoľko zlých rozhodnutí ho dostalo do finančných problémov. Zadlžil sa, aby otvoril futbalovú akadémiu, ktorá chátrala. 30. mája 1994, na deň presne desať rokov po finále proti Liverpoolu, vyšiel na balkón svojho domu a strelou do srdca si siahol na život. 

Agostino Di Bartolomei: „Nevidím inú cestu von." (twitter)

„Nevidím inú cestu von,“ bolo napísané na papieriku vo vrecku nohavíc bezvládneho tela. Je náhoda, že si Di Bartolomei vybral pre samovraždu výročie momentu, ktorý mohol zmeniť a definovať jeho ďalší život? Víťaz Ligy majstrov by svojho kapitána pár týždňov po finále nikdy nepustil. Tréner Liedholm mohol zostať na lavičke Rimanov, Di Bartolomei mohol byť naďalej dôležitou postavou tímu. Mohol dokončiť kariéru v AS a neskôr prejsť do funkcionárskej pozície. V utorok mohol mať 63 rokov a na liverpoolskom Anfielde sledovať snahu Rimanov o prienik do ich druhého finále Ligy majstrov. Finále, v ktorého edícii z roku 1984 Di Bartolomei prehral viac než futbalový zápas...

Najnovšie z klubu: Roma AS

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk