ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovenský futbal v slzách, zomrel Vladimír Weiss najstarší
zdroj: SFZ

Slovenský futbal v slzách, zomrel Vladimír Weiss najstarší

V pondelok ráno 23. apríla po dlhej chorobe odišiel vo veku 79 rokov do futbalového neba Vladimír Weiss najstarší. Život mu dlhodobo strpčovala cukrovka, na ktorú mal dedičnú dispozíciu, informoval web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Vladimír Weiss najst. sa narodil 21. septembra 1939 vo Vrútkach. S futbalom začínal v miestnej Lokomotíve, ako devätnásťročný prešiel do ČH Bratislava. Trikrát obliekol dres reprezentačného áčka, do tridsiatky nazbieral 236 štartov v najvyššej súťaži a 6 strelených gólov. Neskôr sa dal na trénerskú dráhu, viedol menšie kluby Trnávku, Rapid Bratislava, Slovenský Grob, Pezinok a Limbach, kde aj dožil. Bol vdovec, sám vychovával dve deti. Syn Vladimír sa neskôr stal uznávaným trénerom a viedol i slovenskú reprezentáciu, jeho vnuk patrí medzi piliere súčasného výberu a hráva v katarskej lige. V pondelok ráno sa najstarší člen výnimočnej futbalovej dynastie pobral do futbalového neba. Portál ProFutbal.sk vyjadruje úprimnú sústrasť celej rodine.

Legenda o nepremenenej jedenástke

S kariérou Vladimíra Weissa najst. sa spája aj zaujímavý príbeh, ktorý sa udial v jeho druhom reprezentačnom zápase, 25. apríla 1965, píše na svojom webe SFZ. Portugalsko viedlo gólom Eusebia, potom prišiel faul na Kvašňáka a nariadený pokutový kop. Dobová tlač napísala, že „Popluhár stratil odvahu, Pospíchal tiež a Kvašňáka ošetrovali v šatni. A tak sa rozbehol Weiss. S vôľou odčiniť chybu, po ktorej padol gól.“ Samotný Weiss si potom o 44 rokov v denníku Sme na tento moment zaspomínal: „Pohnojil som to... V 20. mi­núte začalo hrozne pršať. To už nebolo ihrisko, ale bahno. Noha utekala, kde chcela. Treba vidieť brankárov pohyb v poslednom zlomku sekundy a ja so ho nevidel. Riskol som a brankár tiež. Vyrazil to.“ Portugalsko vyhralo 1:0 a postúpilo na MS do Anglicka. Nie je ale pravdou, že práve tento moment ho vyradil z národného tímu, v septembri toho roku odohral víťazné stretnutie proti Rumunsku a až to bola jeho reprezentačná derniéra.


Odporúčame

HOKEJ.sk