Buffonov koniec ešte trpkejší? Hamšík: Fantázia! Snívame náš sen
zdroj: Buffon a Hamšík. (twitter)

Máj 2003, finále Ligy majstrov. Vtedy 25-ročný brankár Juventusu Gianluigi Buffon proti milánskemu AC udržal 120 minút čisté konto. V penaltovom rozstrele kryl pokusy Seedorfa a Kaladzeho, no turínskemu klubu nestačilo ani to. Buffon ešte netušil, že „ušatá trofej“ zostane v jeho kariére nedosiahnuteľnou. Ligu majstrov nevyhral ani vo finále 2015 či 2017. Sen o chýbajúcom úspechu nenaplní ani v možno svojej poslednej sezóne profesionálnej kariéry, ktorej koniec môže byť bez ligového titulu.

Po troch kolách vrcholiaceho ročníka Serie A sa Juventus nachádzal na čele. Na prvé miesto sa vrátil až po marcovom 27. kole. Zdalo sa, že definitívne. Napokon, ostatných šesť ročníkov talianskej ligy nepoznalo iného šampióna. Neapol v siedmich zápasoch pred šlágrom v Turíne vyhral len trikrát, po nedeľňajšom 34. kole mohlo byť viac-menej rozhodnuté. Juventus bol favorit. Doma Neapolu nepodľahol takmer desaťročie, nastúpil v najsilnejšom zložení (bez pravého obrancu De Sciglia), nezaťažený semifinálovými povinnosťami v Lige majstrov. Koncentroval sa na 90 minút proti kapitánom Hamšíkom vedeným Partenopei. A napriek všetkým priaznivým okolnostiam, domáci v nedeľu nevystrelili na bránku.

zdroj: Zostrih stretnutia Juventus - Neapol 0:1.

Pjaničom zrazený pokus do tyče zostal jedinou možnosťou pruhovaných, ako nakloniť šláger na svoju stranu. To sa dlho nedarilo ani Neapolu, až v 90. minúte Koulibaly basketbalovo naskočil na roh Callejóna. Buffonovi v bránke „starej dámy“ nedal šancu, fanúšikov čakajúcich na titul už takmer tridsaťročiie uvrhol do extázy. „Fantázia. Keď sme pred odletom do Turína videli nadšenie fanúšikov pred našim hotelom, letiskom... Dodali nám veľa síl a odvahy. Na duel sme sa výborne pripravili. Verili sme do konca a nakoniec nám to vyšlo. Dnešnú úlohu sme splnili, no Juventus je stále pred nami. Budeme chcieť uspieť vo zvyšných štyroch kolách a veriť v zakopnutie Juve. Naďalej snívame náš sen,“ povedal kapitán SSC Marek Hamšík pre svoju oficiálnu stránku odkazujúc na stále existujúce jednobodové manko na turínskeho giganta.

zdroj: Gianluigi Buffon si po prehre podal ruku so všetkými hráčmi Neapola. Rešpekt, Gigi!

Bodovú výhodu si uvedomuje i tréner Juventusu Massimiliano Allegri, ktorého šláger nebavil: „Neapol si zaslúži uznanie za víťazstvo, no v dueli neboli prakticky žiadne šance. Bol to otrasný zápas z oboch strán.“ Víťazstvom hostí 1:0 skončilo i vzájomné stretnutie v Neapole. Pri bodovej rovnosti by mohlo rozhodovať skóre, ktoré hrá v prospech Juventusu. Na druhej strane, lídra súťaže čakajú v zostávajúcom programe výjazdy na pôdu Škriniarovho Interu či na duel proti AS Rím. Partenopei tak náročný žreb nemajú. Kým kapitánovi „starej dámy“ Gianluigimu Buffonovi pôjde o majstrovské zavŕšenie bohatej kariéry, Hamšík sa bude pokúšať o jej doposiaľ najväčší úspech. Získa taliansky matador desiate scudetto (dva z nich boli Juventusu pre korupčný škandál odobraté) alebo líder slovenskej reprezentácie vyhrá svoj premiérový ligový titul?