ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED LIGOU: Komu bude (ne)vyhovovať domáce prostredie, časť druhá
zdroj: Jozef Bedej

PRED LIGOU: Komu bude (ne)vyhovovať domáce prostredie, časť druhá

Keď sme pred týždňom písali o tom, že presne v polovici nadstavby je už Trnava jeden a pol kroka za prahom pred majstrovským trónom a že počiatočné očakávania verejnosti zo zamotania hry o titul sa presunuli na druhý pól tabuľky, kde sa do bojov o záchranu namočili k Prešovu a Senici aj Zlaté Moravce, vedzte, že po týždni sa nič nezmenilo. Situácia je rovnaká. Tak ako súperi.

Pretože nadstavbová časť sa vo svojej polovici otáča a identickí súperi sa postavia opäť proti sebe, no teraz si vymenia domáce prostredie. A kým pred týždňom boli papierovými favoritmi domáce tímy, čo všetci až na Slovan potvrdili i výsledkovo, teraz môže vzniknúť iná situácia. Portál ProFutbal.sk to vo svojej analýze preskúmal a pozrel sa na stretnutia pomocou tabuľky doma/vonku a výsledkami zo základnej časti. Ktorý tím bude mať podľa týchto štatistík bližšie k víťazstvu? Zmení sa niečo oproti minulému víkendu? A ako výsledky tipujete aj na základe týchto poznatkov vy?

Skupina o titul: Koľko bodov si hostia cez víkend odnesú?

Zatiaľčo sa v nedeľu tradične dohrával jeden ligový duel, aj to sa teraz zmení. Súboj Ružomberok – Trnava bude jediným sobotňajším zápasom majstrovskej vetvy. Úradujúci líder a vysoko pravdepodobne budúci držiteľ trofeje Esencia hry sa na Liptove zatiaľ predstavil len raz, a to ešte v polovici augusta. Do dvadsiatej minúty viedol o dva góly a tak aj zápas skončil, Spartak i týmto zápasom odštartoval majstrovskú jazdu. A kým pred týždňom nám tabuľka doma/vonku stenčovala priepastný rozdiel medzi oboma klubmi, teraz treba priznať, že nikto nezískal na ihriskách súperov viac bodov ako Spartak, no a Ruža ako domáci tím má až 8. najlepšie štatistiky. El Maestrovci tak budú v roli jednoznačných favoritov.

V nedeľu sa v druhom televíznom zápase stretnú Žilina – Dunajská Streda. A kým na Žitnom ostrove sa šošoni naozaj necítia túto sezónu dobre, pod Dubňom zväčša body zbierajú. Veď z pohľadu tabuľky doma sú druhým najlepším tímom ligy, majú o bod, ale i o zápas menej ako prvý trnavský Spartak. Dokázali to aj v základnej časti, kde s DAC bodovali po bezgólovej remíze. Vyrovnanému priebehu sa však nemožno čudovať, veď Dunajská Streda so silným domácim prostredím má v tejto sezóne snáď ešte lepšie štatistiky vonku, z pohľadu bodov sa vyhrieva na 3. mieste. Lepší sú len Trenčín a Trnava. Budú sa body deliť? Alebo DAC predĺži trojzápasovú sériu výhier a Žilina prehrá tretí ligový zápas z posledných štyroch? Alebo si zverenci trénera Guľu napravia chuť po vypadnutí zo Slovenského pohára?

Piate kolo nadstavby otvorili, toto kolo zavrú. Zápas Trenčín – Slovan mal pred týždňom vyrovnané parametre, oba tímy mali slušné štatistiky. Aj tento víkend, už bez prítomnosti televíznych kamier, bude mať vyrovnané parametre, pretože oba tímy majú štatistiky chabé. Trenčania sú z pohľadu domácich tímov jedným z najhorším tímov, horšie čísla majú len Prešov so Senicou. Belasí sa tiež nemajú čím chváliť, z pohľadu hornej šestky sú až na štvrtom mieste, viac zápasov prehrali než vyhrali či remizovali. Neboli od toho ďaleko ani v 7. kole na Sihoti, tam ich však dvomi gólmi vykúpil Hološko na remízu 2:2.

Skupina o záchranu: Potvrdia domáci rolu favorita?

Na tradičné časy treba zabudnúť aj v skupine o záchranu, kde súboj Prešov – Nitra pre vyťaženosť štadióna v Poprade presunuli už na piatkový večer. Z pohľadu ligovej tabuľky je favorit jasný a, veru, nepomáha tomu ani tabuľka doma/vonku. Veď podľa nej nie je v lige horšieho domáceho tímu ako je Tatran, ktorý dosiaľ vyhral len dva zápasy a má skóre -18. No a zároveň nie je v dolnej šestke ani lepšieho hosťujúceho tímu, Nitra má dokonca aj lepšie štatistiky ako Žilina a rovnaké ako Ružomberok. Potvrdia Galádovci rolu papierového favorita alebo tretíkrát za ostatné štyri kolá stratia body? Na posledný zápas v NTC spomínajú dobre, veď v 3. kole tu rozbehli svoju solídnu sezónu víťazstvom 4:0.

Najvážnejší súper Tatrana v boji o záchranu má v tabuľke ako domáci tím rovnaký počet bodov, no o desať gólov lepšie skóre. Minimálne podľa ligovej tabuľky však v zápase Senica – Podbrezová i tak nebudú pasovaní do lepšej pozície. Ako domáci tím si nemôžu veľmi vyskakovať, veď za trinásť domácich zápasov nazbierali len jedenásť bodov. Horehronci ale tiež ako hosťujúci tím nie sú vyslovene výzvou, veď na ihriskách súperov prehrali deväť z trinástich duelov. Jeden z nich sa uskutočnil aj v záverečnom kole základnej časti, kde o troch bodoch pre Záhorákov rozhodol až z penalty v poslednej minúte Podhorin. Príde odveta či nastane repete?

Posledný zápas, na ktorý zaostríme, bude Zlaté Moravce – Michalovce. Kým sa ViOn poctivo hľadá, Michalovčania stále snívajú svoj sen ohroziť Nitru na čele tabuľky spodnej šestky. Z pohľadu našej analýzy to bolo minulý týždeň viac v prospech Zemplína. Zlaté Moravce sú ale aspoň ako domáci tím nebezpečnejšie, nikto zo spodnej šestky nevsietil doma viac gólov, ViOn v tomto smere tromfol aj Trnavu, Ružomberok či Dunajskú Stredu. Michalovce až také dobré štatistiky nemajú, hoci ako hosťujúci tím sú druhí najlepší zo spodnej šestky. Z pohľadu čísiel to však až taká sláva nie je. Veď z trinástich duelov vyhrali vonku len tri, z toho však jeden práve v 17. kole v Zlatých Moravciach, hoci hrali polčas v desiatich. Ak sa chcú Jarábkovci nakopnúť, tak teraz.

PROGRAM 6. KOLA NADSTAVBY FORTUNA LIGY:
Prešov - Nitra (piatok, 17:00) - hrá sa v Poprade
Ružomberok - Trnava (sobota, 14:45; RTVS)
Senica - Podbrezová (sobota, 17:00)
Zlaté Moravce - Michalovce (sobota, 17:00)
Žilina - Dunajská Streda (nedeľa, 15:20; Dajto)
Trenčín - Slovan (nedeľa, 17:00)

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk