ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dukla nabrala postupový smer, vráti sa na Štiavničky?
zdroj: Lucia Uhrinová

Dukla nabrala postupový smer, vráti sa na Štiavničky?

Priamy duel o prvé miesto v tabuľke III. ligy Stred odohrali v stredu v banskobystrickej časti Kremnička. V dohrávke 17. kola sa stretla domáca MFK Dukla s Lučencom. Oba tímy delili pred zápasom len dva body, hoci v prospech hostí na druhej priečke hovoril fakt, že oproti Dukle majú odohratý o zápas menej.

Samotné stretnutie sa lepšie vyvíjalo pre hostí. V 23. minúte sa z protiútoku presadil Patrik Kováč. Bystričania sa dlho nevedeli presadiť cez dobre organizovaného súpera, napriek tomu dokázali otočiť vývoj a zvíťaziť 2:1. Oba góly prišli po štandardkách, presadili sa Lukáš Laksik v 39. minúte a Jakub Herich bezprostredne po začiatku druhého polčasu. Bystričania nazbierali v jarnej časti doteraz v štyroch dueloch štyri výhry, líder po jeseni Lučenec raz zvíťazil a dva razy prehral.

O obrate rozhodli štandardky

„Snažili sme sa presadzovať cez krídelné priestory, no nevychádzalo nám to. Preto sme sa snažili niečo vymyslieť zo štandardiek a dali sme z nich dva góly a rozhodli,“
povedal v pozápasovom rozhovore pre ProFutbal.sk srbský legionár Dukly Saša Savić„Bol to dôležitý duel a získali sme v ňom veľmi dôležité tri body. Výhra sa nerodila ľahko, podobné to bolo aj v nedeľu so Žarnovicou. Môže nás tešiť vydreté víťazstvo. Súboj prvého s druhým sme zvládli a tri body zostali doma,“ neskrýval spokojnosť skúsený ľavák, ktorý v Banskej Bystrici pôsobí od roku 2009.

zdroj: facebook.com/fkduklabb

Z obdobia Dukly v našej najvyššej súťaži si diváci Savića pamätajú najmä ako krajného obrancu či záložníka. V súčasnosti však 34-ročný futbalista nastupuje už v strede ihriska. „Smiali sme sa na tom aj s trénerom. Dlho som hrával na kraji obrany či zálohy. Roky však pribúdajú a s nimi dostávam viac voľnosti. Treba si povedať, že s vekom už ani rýchlosť nie je najväčšia, nestíham sa s mladými hráčmi vracať dozadu. Hrám viac rozumom,“ priznal Savić.

Banská Bystrica spravila dôležitý krok k titulu v tretej lige. „Každý jeden zápas bude dôležitý a náročný. O tom sme sa už presvedčili. Máme nabitý program, bude to ťažké, no my ideme od zápasu k zápasu. Chceme nazbierať čo najviac bodov,“ hovorí jeden z lídrov Banskej Bystrice. A keďže sú zverenci trénera Dušana Tótha na čele tabuľky, bojujú aj o postup svojho tímu do druhej ligy: „K postupu máme dobre nakročené. Na tretiu ligu máme dobrú kvalitu. Či to bude stačiť aj na postup, uvidíme. Hoci sme na čele, nie je to z našej strany také presvedčivé ako v minulých rokoch v prípade Liptovského Hrádku alebo Martina. Zo začiatku jari sa trochu hľadáme, snáď to však dotiahneme do úspešného konca, čo je naším hlavným cieľom.“

Dukla v súčasnosti hráva svoje domáce zápasy na štadióne v mestskej časti Kremnička. Napriek tomu ich chodí podporovať množstvo divákov. K dispozícii majú aj autobus, ktorý pred zápasom pravidelne zváža ľudí z mesta na futbal. „Sme veľmi vďační ľuďom aj fanklubu, že nás chodia podporovať vo veľkom počte. Okrem futbalu mali dnes tentoraz na výber aj finále hokeja, napriek tomu ich prišlo veľké množstvo. Do Kremničky nás chodia podporovať, hoci hráme v tretej lige,“ dodal Savić.

Štadión v Kremničke
MFK Dukla hráva svoje zápasy na štadióne v Kremničke (foto: Lucia Uhrinová)

Vráti sa futbal na Štiavničky?

K stretnutiu sa pre ProFutbal.sk vyjadril aj domáci lodivod Dušan Tóth: „Sú to vydreté tri body. Nehral sa futbal na krásu, urobili sme však maximum pre výhru. Výsledok sme mohli aj prikrášliť, v závere sme nepremenili dobré príležitosti. Som však rád, že aj tento duel sme dotiahli do víťazného konca. Rozhodli štandardky. Venujeme sa im aj na tréningu, už sa to konečne začína trochu prejavovať, začína to vyzerať dobre pre oči. Mali sme tam aj podarený signál, ukazuje sa naša práca,“ povedal niekdajší výborný futbalista Banskej Bystrice a Košíc.

Dukla má po strede na čele tabuľky päťbodový náskok, hoci Lučenec má zápas k dobru. Na treťom mieste je Rimavská Sobota, ktorá má na Bystričanov už sedembodové manko. „Je to dobrá pozícia. Ideme však od zápasu k zápasu. V nedeľu sa predstavíme vo Fiľakove a chceme tam uspieť. Takto chceme pokračovať až dovtedy, kým náš náskok nebude taký, že nás už nik nebude môcť dobehnúť,“ hodnotí tréner Dušan Tóth a v zápätí pridáva jasný odkaz o ambíciách klubu: „Máme jednoznačný cieľ a tým je postup. Možno práve preto je to ťažšie pre hráčov po psychickej stránke. Do každého zápasu nastupujeme s imperatívom víťazstva.“

V Kremničke našla Dukla svoj treťoligový domov. Útulný stánok s nekrytou tribúnou a tréningovými plochami by však na druhú ligu podmienky nespĺňal. „Druhá liga by sa určite nemohla hrať v Kremničke. Skôr to vyzerá tak, že v prípade postupu by sa pre druhú ligu využili Štiavničky. Bude sa to však riešiť až v neskôr v prípade postupu,“ ozrejmuje riešenie možnej situácie Tóth.

Štiavničky by však pre Duklu nemali byť konečnou zastávkou. Dlho sa hovorilo o ich rekonštrukcii v súčinnosti so Slovenským futbalovým zväzom a Vojenským športovým centrom Dukla. Nakoniec to však vyzerá tak, že Štiavničky zrekonštruuje len VŠC Dukla. Otázne je kedy a či si futbalisti na tomto štadióne zahrajú. Mesto Banská Bystrica preto pripravilo projekt na Mestský mládežnícky štadión v mestskej časti Radvaň. Tu by mohla nájsť svoj domov aj druholigová Dukla. „Na mládežníckom centre v Radvani sa pracuje. Viem, že sa to na chvíľu pozastavilo kvôli zmenám v projekte. Štadión by sa mal začať stavať koncom roka,“ ozrejmil na záver Dušan Tóth.

Vizualizácia pripravovaného Mestského mládežníckeho štadióna v mestskej časti Radvaň

zdroj: facebook.com/fkduklabb

O súpera menej? Postup nie je cieľom Lučenca

„Opäť sme prehrali. Urobili sme dve obrovské chyby. Pri prvom góle sme nedržali hráčov tak, ako by sme mali. Druhý gól sme inkasovali hneď po prestávke, ani sme poriadne nevyšli na ihrisko po ďalšej hlúpej chybe. V každom prehratom zápase robíme obrovské chyby a z nich dostávame góly. Keď sa tomu vyhneme, bude to dobré. Môžeme povedať, že rozhodli štandardky. Dostali sme z nich dva góly. Musíme sa z toho poučiť. Bol to celkom slušný duel, gratulujem súperovi k výhre,“ zhodnotil duel nový tréner Lučenca Csaba Tóth, ktorý mužstvo prebral začiatkom apríla.

Lučenec bol po jeseni na prvom mieste, na jar mu po zmenách v mužstve dochádza dych. Jedna výhra a dve prehry sú toho dôkazom. „V zime boli v našom kádri veľké zmeny, odišlo osem hráčov. Káder sa naplnil na poslednú chvíľu, aj ja som prišiel k tímu len pred dvoma týždňami. Máme pred sebou veľké množstvo práce. Naším cieľom určite nie je postup. Chceme skončiť v tabuľke čo najvyššie a pripraviť mužstvo na budúcu sezónu,“ hovorí Csaba Tóth, ktorý na záver na tému postupu dodal: „O postupe sa hovorilo ešte vlani. No medzičasom odišiel tréner, odišlo množstvo hráčov, takže postup nie je pre nás témou.“

Tréner Csaba Tóth
Tréner Csaba Tóth prebral Lučenec začiatkom apríla (foto: Lukáš Maťokár)

Najnovšie z klubu: MFK Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk