ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Všetko najlepšie, pán tréner!
zdroj: TASR

Všetko najlepšie, pán tréner!

Tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák oslávil v utorok 17. apríla 64. narodeniny. Kozák st., ktorého syn a menovec je bývalý slovenský reprezentant, sa narodil 17. apríla 1954 v Matejovciach nad Hornádom.

Ján Kozák počas hráčskej kariéry pôsobil ako stredopoliar v kluboch Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves, Lokomotíva Košice, Dukla Praha, RFC Bressoux, Seraing Liége a FC Bourges. Hráčsku kariéru uzavrel v roku 1990 vo farbách Lokomotívy Košice. Celkovo absolvoval v najvyššej československej súťaži 254 duelov a dosiahol v nich 51 gólov. V drese reprezentácie Československa (1976 - 1984) mal bilanciu 55 zápasov a deväť gólov. Po uzavretí hráčskej kapitoly sa Ján Kozák začal venovať trénerskému remeslu. Známy je predovšetkým z Košíc, najprv viedol Lokomotívu, neskôr 1. FC, ktorý potom zmenil názov na MFK. Medzitým krátkodobo pôsobil aj ako šéf realizačného tímu MFK Zemplín Michalovce a Steel Trans Ličartovce. Kormidelníkom seniorského výberu SR je od začiatku júla 2013. Národný tím dotiahol v roku 2016 na majstrovstvá Európy do Francúzska.

Ján Kozák bol známy svojou výbušnou povahou a nekompromisným prístupom ku svojim zverencom, ale aj cieľavedomou a systematickou prácou. Aj z neznámych futbalistov dokázal vychovať vynikajúcich hráčov. Búrlivé črty významne skrotil ako lodivod slovenskej reprezentácie a pôsobí absolútne profesionálne. Na svoj nový post si zvykal, ale zdá sa, že Slováci v ňom našli prirodzeného lídra schopného doviesť futbalistov na vrcholné podujatie. "Viesť národný tím je nielen výzva, ale aj obrovská zodpovednosť. Jednoducho povedané: reprezentácia, to sa neodmieta," uviedol krátko po zvolení pre agentúru SITA bývalý československý reprezentant Ján Kozák.

Ján Kozák si prevzal ocenenia za najlepšieho trénera po štvrtýkrát
Ján Kozák si prevzal ocenenie za najlepšieho trénera po štvrtýkrát (Ján Kozák si prevzal ocenenia za najlepšieho trénera po štvrtýkrát (TASR))

Najväčším klubovým úspechom J. Kozáka v pozícii kouča je účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov. Niekdajší vynikajúci záložník priviedol Košičanov ako prvý slovenský tím do hlavnej fázy Ligy šampiónov, ale jeho zverenci v B-skupine ročníka 1997/1998 nezískali ani bod v konkurencii Manchestru United, Juventusu Turín a Feyenoordu Rotterdam. J. Kozák sa stal ako hráč majster Československa (1982), je trojnásobný držiteľ Československého pohára (1977, 1979, 1981), na ME 1980 v Taliansku obsadil ako člen reprezentácie tretie miesto. V roku 1981 ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu ČSSR, v tejto ankete bol dvakrát tretí (1979, 1980), v roku 1982 sa zúčastnil na MS v Španielsku. Z pozície trénera dvakrát získal titul šampióna SR (1997, 1998) raz triumfoval v Slovenskom pohári (2009), vo všetkých prípadoch sedel na košickej lavičke. Ján Kozák je tiež držiteľ Ceny fair play MUDr. Ivana Chodáka za roky 2007 a 2008.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk