ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED LIGOU: Komu bude (ne)vyhovovať domáce prostredie, časť prvá
zdroj: Jozef Bedej

PRED LIGOU: Komu bude (ne)vyhovovať domáce prostredie, časť prvá

Keď sme vstupovali do nadstavbovej časti Fortuna ligy, vo vzduchu visela otázka či Trnava zvládne túto časť ročníka a či náhodou nezíde z dobre nasmerovanej cesty za titulom. Len ťažko sa hľadala pri náskoku Nitry či odstupe Prešova a Senice iná zápletka. Dnes už v bojoch o zotrvanie medzi elitou figuruje aj zlatomoravecký ViOn, na siedme miesto reálne poškuľujú Michalovce a o tom, že bude Spartak majstrom, už skoro nikto nepochybuje.

Fortunaligový kolotoč je presne v polovici svojho točenia, v nasledujúcich dvoch kolách sa tak stretnú proti sebe identickí súperi – raz bude mať výhodu domáceho prostredia jeden z nich, následne druhý. Portál ProFutbal.sk sa na stretnutia pozrel prostredníctvom tabuľky doma/vonku a výsledkami zo základnej časti. Ktorý tím bude mať podľa týchto štatistík bližšie k víťazstvu tento víkend a ktorý tím bude mať väčšie šance o týždeň? A ako výsledky tipujete aj na základe týchto poznatkov vy?

Skupina o titul: Dočkajú sa hostia prvého víťazstva v sezóne?

Piate kolo nadstavby otvorí duel Slovan – Trenčín. Ak sa na zápas pozrieme tabuľkou doma/vonku, dá sa očakávať vyrovnaný súboj. Kým bratislavský klub je totiž na 2. mieste a doma ako jediný klub ligy dosiaľ neprehral, Trenčín je naopak na 2. mieste z pohľadu hosťujúcich tímov, za trinásť zápasov tam nastrieľali až 37 gólov. Jasným dôkazom o vyrovnanosti je vzájomný zápas zo základnej časti, kde na prvý gól Mareša reagoval do dvoch minút Gong a stretnutie sa skončilo remízou 1:1. Bude sa história opakovať?

V sobotu o piatej večer si zmerajú sily Dunajská Streda – Žilina. Kým DAC bol vždy považovaný za tím s ohromnou silou v domácom prostredí, z pohľadu tabuľky je až 4. najlepším domácim tímom. Proti šošonom však napriek tomu budú jeho hráči považovaní za favorita, zverenci trénera Guľu majú totiž ešte horšie čísla ako Nitra v skupine o udržanie a z vrchnej šestky sú na spodku tabuľky. Dôkazom je 5. kolo ligy, v ktorom na Žitnom ostrove zostali všetky body po víťazstve 4:2. Trénerovi Rossimu však bude chýbať líder tímu a strelec prvého gólu z tohto duelu Erik Pačinda.

Nedeľňajšiu televíznu dohrávku na ihrisku lídra dohrá posledný tím spodnej šestky, Trnava – Ružomberok. Bodovú priepasť dorovnáva tabuľka doma/vonku, kde bíli andeli figurujú až na 3. mieste z domácich tímov a Ruža na 5. mieste z hostí. Zverenci trénera Hrnčára však boli jedným z mála, ktorí dokázali Spartak obrať o body po remíze 1:1. Strelcami gólov boli Vlasko, ktorý aktuálne laboruje so zranením a Haskič, ktorý zaznamenal dovedna len šesť presných zásahov.

Skupina o záchranu: Potvrdia domáci rolu favorita?

Posledný tím so štvorbodovým mankom čaká náročná úloha na Horehroní, Podbrezová – Senica. Domáci sú síce v tabuľke o skóre až na 4. mieste v tabuľke doma, avšak s rovnakým bodovým ziskom ako druhý i tretí tím. Záhoráci však vonku za celú sezónu ešte nevyhrali, získali len päť bodov za remízy, inkasovali až tridsať gólov za trinásť duelov. Jeden z nich inkasovali v 11. kole pri prehre v ZELPO Aréne, o víťazstve rozhodol už v 10. minúte Rendla, kvalitný útočník však v zime ukončil hráčsku kariéru.

Ani predposledný tím to jednoduché mať nebude v dueli Nitra – Prešov. Líder tabuľky spodnej šestky je i najlepším domácim tímom dokonca aj s lepšími číslami ako Ružomberok a Trenčín. V poslednom období však neprežíva najlepšie obdobie, naopak, Prešovu viac vyhovuje rola hosťa, kde je 3. najlepším tímom z tímov dolnej šestky. Pod Zoborom sa to Tatranu nepodarilo potvrdiť, skóre 2:0 zariadili Balaj s Ivančíkom. Bude to teraz na alternatívnej pôde v Zlatých Moravciach iné?

Posledný duel Michalovce – Zlaté Moravce sa bude niesť v podobnej atmosfére. Rozbehnutí domáci sú v domácej tabuľke druhí, bez formy hrajúci hostia sú zase v tabuľke hostí druhí od konca. Rolu favorita dokázali Zemplínčania potvrdiť už v 6. kole počas základnej časti, keď gólmi Koscelníka a Žofčáka rozhodli o výhre v pomere 2:0. Dopomohlo k tomu aj vylúčenie hosťujúceho Chrena. Dokáže sa teraz ViOn lepšie popasovať s papierovými predpokladmi?

PROGRAM 5. KOLA NADSTAVBY FORTUNA LIGY:
Slovan – Trenčín (sobota, 15:00; RTVS)
Dunajská Streda - Žilina (sobota, 17.00)
Podbrezová - Senica (sobota, 17.00)
Nitra - Prešov (sobota, 17.00) - hrá sa v Zlatých Moravciach
Michalovce - Zlaté Moravce (sobota, 17.00)
Trnava - Ružomberok (nedeľa, 14:45, Dajto)

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk