ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stanislav Varga: Ak chcete niečo dosiahnuť, nemôžete sa zamerať len na futbalovú krásu
zdroj: futbalsfz.sk

Stanislav Varga: Ak chcete niečo dosiahnuť, nemôžete sa zamerať len na futbalovú krásu

„Teším sa, že najvyššiu trénerskú licenciu získavate práve vy, bývalí futbalisti, väčšinou reprezentanti. A tak, ako ste dosahovali výborné výsledky na ihrisku, verím, že to tak bude aj v tejto pozícii,“ zneli slová prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika, keď začiatkom marca odovzdával dekrét a preukaz s najvyššou licenciou EURO Pro ôsmim trénerským nováčikom. Okrem Miroslava Karhana, Szilárda Németha či Jána Kozáka mladšieho bol v partii aj Stanislav Varga.

Zo všetkých bývalých študentov sálal pocit spokojnosti, môžu odložiť študijné materiály a povinnosti a vrhnúť sa do praxe. Sme šťastní, že sme to dotiahli až na koniec, hoci reálne stojíme stále ešte pred štartom. No znamená to pre nás veľa, ako keď futbalista dosiahne určitú métu pri spĺňaní cieľa. Je to príjemný pocit mať niečo, s čím sa nemôže pochváliť veľa ľudí na svete,“ rozrozprával sa exkluzívne pre portál ProFutbal.sk Stanislav Varga krátko po prevzatí licencie. „Štúdium mi dalo mnoho, pozerám sa na futbal inak než doteraz. Mám viac vedomostí, väčší rozhľad i viac teórie v hlave, hoci mi nikdy moc nevoňala. A čo mi štúdium vzalo? Trénerskú prácu. Keď som na škole začínal, trénoval som v Prešove. Následne som tam ale skončil,“ dodal dnes už vyštudovaný tréner.

Keď sme premostili na jeho osobnú minulosť ako trénoval v Lipanoch či Prešove, spontánne zdôraznil minulý čas: „Trénoval som.“ Hoci sa na predčasné konce nikdy nespomína s úsmevom, všetko po čase hodnotí objektívne. „Každý tréner v čase, keď príde do nového klubu, chce predvádzať pekný a atraktívny futbal. Na ten však treba kvalitných hráčov, zázemie a všetko okolo toho. S Prešovom sme sa o to snažili, ale niekedy, keď to mužstvu nejde, je potrebné zamerať sa na víťazstvá. Ak chcete niečo dosiahnuť, nemôžete sa zamerať len na futbalovú krásu,“ poznamenal Varga. „Dá sa povedať, že sme dosiahli maximum, čo sme dosiahnuť mohli a postúpili medzi elitu. Teraz je na iných, aby tam Tatran udržali.“

Priamej odpovedi na hypotetickú otázku, či by prijal ponuku vrátiť sa na lavičku Prešova, sa s úsmevom vyhol. „Ešte na jeseň som oficiálne pôsobil v Prešove pri kategórii U17, ale nejak to padlo. Iste, stále som v kontakte s niektorými hráčmi a povedzme, že možno aj s vedením, veď ho tvoria možno dvaja – traja ľudia. Nevylučujem nič a nikoho, možno sa raz vrátim a možno raz zasadnem aj na lavičku Celticu či Sunderlandu. Ktovie, aké sny sa mi počas kariéry podarí naplniť. Určite som však neabsolvoval štúdium preto, aby som mal licenciu zavesenú niekde na stene. Až doteraz som nechcel nič začínať, snažil som sa poctivo ukončiť štúdium a teraz môžem začať napĺňať svoje ciele, ktoré mám – ako by mal mať každý tréner s najvyššou licenciou – tie najvyššie,“ prezradil bývalý hráč Prešova, Slovanu, ale i Celticu Glasgow či anglických mužstiev Sunderland, West Bromwich Albion a Burnley.

Niekdajší vynikajúci stopér si prešiel počas hráčskej kariéry všeličím, viedli ho uznávané trénerské esá, ale i vtedy začínajúci tréner Roy Keane, ktorého považoval za tvrdého, priameho, ale férového. „Od každého trénera si niečo beriem. Buď pozitívny príklad a inšpiráciu, alebo poučenia na veci, na ktoré sa nespomína s radosťou, kedy to nebolo veľmi pekné, kedy určité metódy hráčom nevoňali. Nikto, samozrejme, neobľubuje dlhé a časté behy bez lopty. Môžem však povedať, že všetci tréneri, ktorí mi niečo dali, boli na mňa prísni,“ poznamenal Varga. Pri otázke, ktorý tréner sa mu vybaví ako prvý, ani sekundu neváhal: „Martin O'Neill. Reštartoval moju kariéru, z dna ma dostal opäť na vrchol. Bol veľmi tvrdý, ale cítim som, že to robí preto, aby zo mňa dostal sto percent. Nemôžem však zabudnúť ani na ostatných, každý je mojim určitým vzorom. Všetci sa učia od najlepších, sledujú Mourinha či Guardiolu, ale každý tréner chce byť niečím špecifický,“ uzavrel rodák z Lipian.

Aktuálny stav v Prešove ho neprekvapuje, ľahostajný mu však nie je 

Tatran sa trápi azda od začiatku v najvyššej súťaži. Aj po najväčšej sláve, keď Stanislav Varga doviedol mužstvo do Fortuna ligy, na lavičke skončil už v októbri. Prešovčania pod jeho vedením vyhrali z jedenástich zápasov jediný, vsietili tri góly. K mužstvu mal prísť skúsený Rakúšan Günter Kronsteiner, napokon sa však situácia vyvinula inak a ako hlavný pokračoval jeho potenciálny asistent Miroslav Jantek. Keď skončil on, história sa zopakovala. K mužstvu mal prísť obľúbený Ukrajinec Sergij Kovalec, napokon sa však situácia vyvinula inak a ako hlavný pokračuje jeho potenciálny asistent Anton Mišovec.

Tatran Prešov tlačová konferencia
Stanislav Varga ako tréner mužstva pred štartom sezóny 2016/17, po jeho boku generálny manažér klubu Marek Trávniček a vtedajší kapitán mužstva Patrik Jacko. (TASR)

Momentálne sa nachádza Prešov na predposlednom mieste s najhorším skóre v lige. Od dvanástej Senice ich delí jeden bod, od desiateho ViOn-u až priepastných deväť bodov. Je vysoko pravdepodobné, že na záver sezóny bude tím na hrane vypadnutia. „Pravdupovediac, neprekvapuje ma to,“ povzdychol si Stanislav Varga pri priamej otázke. „No určite v tom hrá rolu aj fakt, že nehrajú doma, ale v Poprade. Tam je síce nádherný štadión, ale verných fanúšikov tam príde len hŕstka. Ťažko môžete hrať dobrý futbal, ak príde na tribúny dvesto ľudí,“ hodnotí aktuálnu situáciu.

Na cudzom štadióne začína mužstvo zo Šariša už druhý kalendárny rok. Až v januári sa odštartovali búracie práce, na internetových inzerátoch sa ocitli v ponuke stožiare i sedadlá. Výstavba, ktorá mala byť podľa plánov ukončená už najbližšie leto, bude prebiehať minimálne ešte celý nasledujúci ligový ročník. „Na otázky, prečo sa stále hrá v Poprade, prečo sú v nevyhovujúcom stave štadióny v Prešove či v Bardejove, na ne ja odpovedať nemôžem. Určite sú ľudia, ktorí na to majú vplyv a riešia to, ale nechcem zaťať do živého a hodnotiť, či to robia dobre, alebo zle. No nie je mi to jedno. Nikomu, kto má prešovské srdce, to nie je ľahostajné,“ s pohľadom na smutnú realitu zakončil niekdajší reprezentačný stopér.


Najnovšie z klubu: Sunderland

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk