ProFutbal.sk ProFutbal.sk

"Čierny kôň" v problémoch, hrozí Spišiakom strata druholigového futbalu?
zdroj: fksnv.sk

"Čierny kôň" v problémoch, hrozí Spišiakom strata druholigového futbalu?

Dýchajú na chrbát tímom ako Poprad, Žilina B či Lokomotíva Košice. V doterajšom priebehu sezóny nazbierali viac bodov než Liptovský Mikuláš, Bardejov, Šamorín či Inter Bratislava. Majú vynikajúce návštevy na domácich zápasoch. Na prvý pohľad sa zdá, že v Spišskej Novej Vsi panuje futbalový boom. V zákulisí sa však šepká o existenčných problémoch klubu, kvôli ktorým už o rok možno nebude súčasťou celoštátnej súťaže.

Klub zo Spiša prežíva po futbalovej stránke najlepšie časy vo svojej histórii. Napriek tomu nedokáže nájsť partnerov, ktorí by mu finančne pomohli. "V minulosti bol náš klub síce párkrát dosť blízko k návratu do druholigovej spoločnosti, no v poslednom okamihu oň nakoniec prišiel. Som preto rád, že sa nám podarilo poskladať tím ľudí, nadšencov, ktorí si aj napriek poznaniu našich možností osvojili jednoznačný cieľ, dostať a etablovať klub tam, kde určite Spišská Nová Ves aj ako mesto patrí, teda do vážnej druholigovej celoslovenskej futbalovej spoločnosti. Dnes sme tam, a žiaľ, máme viacerí pocit, že si to akosi nevážime. Osobne nedopustím, aby sa dehonestovala práve práca a úsilie ľudí, ktorí dokázali to, čo sa žiaľ nepodarilo klubu v podstate za posledné tri desaťročia. Nakoniec sa ešte to, čo sa podarilo, obracia proti nám," rozhovoril sa pre futbalnet.sk manažér klubu Patrik Brezovaj.

Druhú ligu hrajú Spišiaci už tretí rok, hoci pracujú čisto v amatérskych podmienkach s približne dvojnásobne menším rozpočtom oproti niektorým konkurentom. "Táto súťaž už nie je žiadna telesná výchova alebo rekreačný šport, je to druhá najvyššia a profesionálna súťaž v najrozšírenejšom, nielen slovenskom, športe. Ak sa nemýlim a trochu preženiem, z 1714 futbalových klubov na Slovensku sme rok 2017 ukončili v podstate ako osemnásty najlepší klub na Slovensku," vyzdvihol čelný predstaviteľ modro-bielych a jedným dychom dodal: "Samozrejme, najväčšiu zásluhu na tom všetkom majú hráči a dlhodobo musím vyzdvihnúť aj prínos trénera Ondáša, ktorému sa podarilo nedávno prepracovať na štúdium UEFA PRO Licencie, čo v našom blízkom okolí nedokázal doteraz nikto. Niekedy mám pocit, že to, čo sme dokázali, si vážia všade inde na futbalovom Slovensku, len u nás akosi nie a berie sa to skoro ako nejaká samozrejmosť." 

Spišská Nová Ves radosť
Spišiaci patria v aktuálnej sezóne medzi najpríjemnejšie prekvapenia druhej ligy (foto: fksnv.sk)

Cez zimu káder aktuálne šiesteho tímu druhej ligy opustilo viacero hráčov. Do Rakúska odišla trojica Kubík, Kubus a Vantroba, do Serede zamieril Adekuoroye, do Poľska Botvinnik a v posledný deň prestupového obdobia odišiel Kanu do Interu Bratislava. Naopak, do tímu pribudol Ferenc z Popradu, Otruba z Liptovského Mikuláša a Lazarus z Michaloviec. Vedenie klubu sa snaží zlanáriť i svojho odchovanca pôsobiaceho v trnavskom "béčku" Denisa Martinka, Ukrajinca Mazura a mladého brankára Hirka. "Dovolím si upozorniť, že FK Noves nie je vzhľadom k svojim možnostiam profesionálny klub, ktorý má zloženú na SFZ aj potrebnú finančnú zábezpeku, a teda v podstate nie je chránený voči odchodom futbalistov z klubu. Odchody hráčov do zahraničia, keďže je dnes voľný pracovný trh, boli bezodplatné a odchody Adekuoroyeho a Kanua boli v zmysle v podstate dosť "smiešnych" tabuľkových hodnôt za transfer," priblížil pre futbalnet.sk Patrik Brezovaj.

Jarnú časť chcú Spišiaci dohrať dôstojne a sú odhodlaní pobiť sa o čo najlepšie umiestnenie. Čo však prinesie budúcnosť, dnes nikto v klube netuší. "Aspoň do leta sa určite pokúsime urobiť všetko, čo budeme vedieť. Aby to, čo sme dlhodobo pracne budovali, nevyšlo razom nazmar. Nechceme, aby sa ďalších pár rokov či nebodaj desaťročí na skvelé futbalové obdobie zase len spomínalo. Jarnú časť chceme dohrať tak, aby sme sa v druhej lige zachránili, ale prípadné ďalšie pôsobenie v nej za aktuálnej situácie určite nebude reálne," varuje na záver manažér Spišskej Novej Vsi.

Najnovšie z klubu: Futbalový klub NOVES Spišská Nová Ves

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk