ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Štrnásťročný Salah cestoval na tréningy štyri hodiny a hral ľavého obrancu
zdroj: Mohamed Salah. (twitter)

Štrnásťročný Salah cestoval na tréningy štyri hodiny a hral ľavého obrancu

Ian Rush v sezóne 1983/84 nasúkal za Liverpool 32 ligových gólov. Rekord, za ktorým o jeden zásah pred štyrmi rokmi zaostal Luis Suárez, v aktuálnej sezóne naháňa Mohamed Salah. Egyptskému krídelníkovi a niekdajšiemu omylu londýnskej Chelsea chýbajú po víkende štyri góly. Do konca ročníka Premier League zostáva sedem kôl. Nech sa to 25-ročnému rýchlikovi podarí alebo nie, vrcholiaca sezóna zostane pre neho tou, keď sa definitívne zaradil k superhviezdam svetového futbalu. Afrického hráča roka 2017 novonadobudnutý status osobnostne nezmenil. Zostáva pokorný, žije mimo mediálneho a spoločenského diania. Vďaka skromnosti je idolom Anfieldu i celého Egypta.

S manželkou a dcérkou mimo reflektorov

Začiatkom októbra minulého roka sa stal národným hrdinom. Premenenou penaltou v 95. minúte domáceho duelu s Kongom poslal „faraónov“ na majstrovstvá sveta do Ruska. Egypt chýbal na šampionáte od roku 1990. Najlepší strelec africkej kvalifikácie Salah pôsobí v Európe od dvadsiatich rokov, na korene však nezabudol. Dotuje tu posilňovňu i celoročne prístupné futbalové ihrisko pre mladé talenty. Na posilnenie národnej ekonomiky poskytol vyše 200 tisíc eur, ďalších 30 tisíc venoval pre miestnu asociáciu bývalých hráčov. Za postupový gól proti Kongu dostal od miestneho biznismena vilu. Salah odmietol, namiesto toho požiadal o peniaze pre svoje rodné mesto.

zdroj: Emotívne vyvrcholenie egyptskej kvalifikácie na MS 2018.

Je paradoxom, že najlepší egyptský hráč nezačínal v tíme jedného z dvojice miestnych gigantov Zamaleku, respektíve Al Ahly. Salah ako štrnásťročný jazdil štyri hodiny s piatimi prestupmi na tréningy El Mokawloonu. V tom čase operoval na ľavej strane obrany. Až neskôr tréneri objavili jeho čarovnú ľavačku. „Je pokorný a tichý. S médiami komunikuje zriedka, sociálne siete používa minimálne. Mo sa oženil v mladom veku. S manželkou a dcérkou žijú mimo reflektorov,“ hovorí pre BBC egyptský futbalový odborník Marwan Saeed: „Máme po ňom pomenované ulice a inštitúcie. Mohamed Salah je pre Egypt darom. Darom, ktorý neustále dáva.“ Salah v roku 2012 odišiel do švajčiarskeho Bazileja. Z tohto obdobia naňho dobre spomína kouč Murat Yakin: „Je skromný, drží sa pri zemi. Avšak, na trávniku je líder. Chytrý a agresívny. Jeho snaha učiť sa a pracovať na svojej hre je fantastická. Konštantne pracuje na tom, aby bol lepší a lepší.“

zdroj: Salah ešte ako hráč Bazileja jediným gólom zápasu rozhoduje o víťazstve v Lige majstrov nad Chelsea.

Na dobrej ceste k Messimu

Salah v januári 2014 odišiel zo Švajčiarska do Chelsea. Jej hráčom bol dva a pol roka, z ktorých väčšinu strávil na úspešných hosťovaniach vo Fiorentine a AS Rím. Za londýnsky klub odohral len 13 ligových zápasov. Britské ostrovy opúšťal s nálepkou hráča, ktorý sa nepresadil. Príčinu pre BBC hľadal bývalý krídelník modrých Pat Nevin: „Naľavo bol udomácnený Hazard, v strede Oscar. Napravo mali ťažkosti. Hrali tam Cuadrado, Schürrle, De Bruyne, Marin i Salah. Príčin bolo mnoho, jednou z nich bol systém a herný štýl. Chelsea nebola pre Salaha dostatočne pochabá. Mo bol mladší, nebol tak silný ako dnes. Potreboval dozrieť.“ Podľa Yakina prišiel angažmán v Londýne pre Salaha priskoro: „Mo je citlivý hráč, ktorý potrebuje čas a dobrý pocit z trénera a realizačného tímu. Keď odchádzal do Talianska, už mal potrebnú kvalitu. Až tam však dozrel takticky a aj ako človek.“

Mohamed Salah.
Pat Nevin: „Chelsea nebola pre Salaha dostatočne pochabá." (twitter)

Liverpool sa v lete dočkal príchodu svojho vysnívaného hráča. Salah bol blízko k prestupu už v čase, keď uprednostnil Chelsea. The Reds získali hotového hráča hladného ukázať všetkým v Anglicku, že sa mýlili. Začiatkom februára strelil dvadsiaty ligový gól za Liverpool. Stačilo mu na to 25 zápasov, čím prekonal zdieľaný rekord Fernanda Torresa a Daniela Sturridga. V polovici marca má na účte 28 ligových a 36 súťažných zásahov. Spomedzi európskych strelcov je najlepší pred Messim (25) a Cavanim (24). Po víkendovom koncerte, keď Salah pri výhre Liverpoolu nad Watfordom 5:0 strelil štyri góly a na zvyšný prihral, čelil tréner The Reds Jürgen Klopp otázke, či je Salah na rovnakej úrovni ako Messi: „Je na dobrej ceste. To nás teší, no nemyslím, že Mo alebo ktokoľvek iný chce byť porovnávaný s Messim. Ako vždy v živote, pokiaľ máte schopnosti, musíte ich potvrdzovať konštantne. Messi to robí už 20 rokov. Darí sa to aj Salahovi, čo je pre nás dobre. Chlapci milujú hrať po jeho boku.“ Pokiaľ Salahovi v Liverpoole konštantnosť výkonov vytrvá, môžu z toho v najbližších rokoch profitovať obe strany. Liverpool - čakajúci na titul už dlhých 28 rokov - aj Salah - potenciálny budúci držiteľ Zlatej lopty.

zdroj: Doterajších 36 gólov Salaha v Liverpoole. (youtube)

Najnovšie z klubu: Basel FC

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk