ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ďalší fortunaligisti v reprezentácii?
zdroj: TASR; fcdac.sk

Ďalší fortunaligisti v reprezentácii?

Tréner Ján Kozák príjemne prekvapil, keď na marcový medzinárodný turnaj Kings Cup v thajskom Bangkoku nominoval až piatich hráčov z našej najvyššej súťaže. Hráči ako Šulla, Sekulič, Šatka, Mihalík či Pačinda majú na to, aby v ťažkej konkurencii obstáli a zvýšili tak renomé Fortuna ligy. Navyše, v prípade ich úspechu sa dvere do národného tímu môžu otvoriť i ďalším hráčom zo slovenskej ligy.

Nemôžeme si nič nahovárať, tí najkvalitnejší slovenskí futbalisti pôsobia v zahraničí. Za hranice odchádzajú zväčša už v mladom veku a domov sa chodia maximálne rozlúčiť s profesionálnou kariérou. Nájdu sa však i výnimky. Vo Fortuna lige pôsobí gro slovenskej reprezentácie do 21 rokov, no nájdeme v nej i niekoľko skúsenejších hráčov, ktorým zahraničný angažmán v minulosti buď nevyšiel, alebo oň neprejavili záujem. 

Jedným z nich je i Erik Pačinda, dlhoročná opora Košíc a dnes Dunajskej Stredy. Agilný 28-ročný krídelník v minulosti skúšal šťastie vo francúzskom FC Tours, kde však neuspel. "Je to ľavák, ktorých v národnom mužstve prakticky nemáme. A ak áno, tak veľmi málo. Erik dozrel futbalovo i ľudsky, za svoje posledné predvedené výkony si zaslúži miesto v nominácii národného tímu," zložil mu kompliment tréner Kozák, ktorý 28-ročného krídelníka či útočníka dobre pozná práve z čias MFK Košice.

V kalendárnom roku 2018 neodohrá Slovensko ani jeden kvalifikačný zápas. Na programe sú prípravné stretnutia a očakávaná Liga národov. Samozrejme, i v týchto dueloch pôjde o veľa. Ako hovorieva tréner Kozák, dnes už priateľské zápasy neexistujú. Napriek tomu sa núka priestor pre nové mená. Novú krv, ktorá by mohla oživiť národný tím po nešťastnej kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta do Ruska. Predsa len, čas sa zastaviť nedá a za dlhoročné opory reprezentácie pomaly ale isto potrebujeme hľadať náhrady.

Nástupcov Ďuricu, Hubočana, Škrtela, Pekaríka či Kucku hľadáme v prvom rade v zahraničných ligách, no i v tej našej sa nájde niekoľko hráčov, ktorí majú potenciál na to, aby si na seba obliekli najcennejší dres. Ktorí fortunaligisti by sa mohli pridať ku pätici Šulla, Sekulič, Šatka, Pačinda a Mihalík? 

Tomáš Huk
Len 23-ročný stopér spolu s Ľubomírom Šatkom diriguje defenzívu Dunajskej Stredy. A darí sa mu to veľmi dobre, veď žlto-modrí inkasovali v doterajšom priebehu sezóny len 20 gólov, menej sa podarilo inkasovať už len prvej Trnave. Huk bol súčasťou mládežníckych výberov Slovenska, pôsobil i v Hapalovej "dvadsaťjednotke", no na stopérskom poste dostávali prednosť Škriniar a Niňaj. Napriek tomu je dostatočne skúsený, už ako sedemnásťročný nakukol v drese MFK Košice do najvyššej súťaže. V metropole východu pôsobil do februára 2016, kedy sa upísal DAC-u. Na konte má dokonca už i dva reprezentačné štarty, tréner Kozák mu dal šancu v minuloročnom "Ligovom výbere" v zápasoch proti Ugande a Švédsku. Odchovanec košického futbalu v minulosti nastupoval na poste štítového záložníka, dnes operuje v srdci obrany. Jeho výkonnosť každým týždňom rastie a je pravdepodobné, že čoskoro zamieri do zahraničia. Ján Kozák ho veľmi dobré pozná, preto je možné, že po ňom v blízkej budúcnosti opäť siahne. 

Tomáš Huk
Tomáš Huk (TASR)

Boris Godál
V máji oslávi už 31. narodeniny, Slovensko nikdy nereprezentoval. Odchovanec trenčianskeho futbalu je v zadných radoch istotou. Aj vďaka nemu Trnava v doterajšom priebehu sezóny inkasovala len 17 gólov a smeruje za vysneným titulom. Vzhľadom na svoj vek už Godál pravdepodobne nie je pre reprezentačných trénerov najzaujímavejší, no v prípade núdze by mohol mužstvu pomôcť. Okrem Trnavy a Trenčína, v ktorom ako jeho odchovanec strávil desať rokov, hrával dobre stavaný stopér i v poľskom Zaglebie Lubin. Tréner Spartaka Nestor El Maestro sa o ňom vyjadril, že je v tejto sezóne najlepším hráčom Fortuna ligy. 

Boris Godál
Boris Godál (TASR)

Michal Škvarka
Pracant v žilinskom strede poľa, ktorý si vďaka svojmu profesionalizmu vyslúžil v MŠK i kapitánsku pásku. Dvadsaťpäťročný záložník, podobne ako Huk, dostal pred rokom šancu v "Ligovom výbere". Prakticky celú doterajšiu kariéru strávil pod Dubňom, s výnimkou hosťovaní v Michalovciach a Zlatých Moravciach. Za rok 2017 bol vyhlásený za najlepšieho hráča Fortuna ligy pred kanoniermi Jakubom Marešom a Rangelom Jangom. "Šošonov" v minulej sezóne doviedol k majstrovskému titulu. Je dostatočne skúsený na to, aby urobil ďalší krok vo svojej kariére. Dvere do reprezentácie by mu možno pootvoril úspešný prestup do zahraničia, úplne zavreté ich ale nemá ani z Fortuna ligy.

Michal Škvarka
Michal Škvarka (TASR)

Peter Gal-Andrezly
Dvadsaťsedemročný krídelník bol kedysi považovaný za jeden z najväčších talentov košického futbalu. Na jar roku 2009 absolvoval polročné hosťovanie v FC Middlesbrough, následne bol na skúške v Charltone Athletic. Vrátil sa ale späť do Košíc, kde zotrval až do konca roka 2013. Nasledoval angažmán v českom Znojme a v lete 2014 prestup do Podbrezovej. V debutovom zápase v drese "železiarov" Gal-Andrezly rozhodol o triumfe svojho tímu nad Trnavou, víťazný gól strelil už v dvanástej minúte. V januári 2016 zamieril do Ružomberka, ktorého farby háji dodnes. Spolu s Erikom Danielom a Dominikom Kružliakom je najväčšou oporou Liptákov. Svojimi rýchlymi nohami, šikovnými kľučkami a nebezpečnými centrami robí vrásky na čele nejednému ligovému bekovi. Hoci má Slovensko kvalitných krídelníkov, hru tímu by v istých momentoch možno dokázal Gal-Andrezly oživiť.

Peter Gal-Andrezly
Peter Gal-Andrezly (TASR)

Samuel Mráz
Rodák z Malaciek má pred sebou svetlú budúcnosť. Dvadsaťročný útočník po prestupe zo Senice do Žiliny dokazuje, že góly strieľať dokáže. Slovensko sa dlhodobo borí s problémom na hrote útoku a práve 184 centimetrov vysoký zakončovateľ by mohol byť v budúcnosti spásou našej reprezentácie. V lige je s 11 gólmi tretí najlepší strelec, no ašpiruje na korunu pre kráľa kanonierov, keďže jeho rivali Mareš a Janga v zime súťaž opustili. Samozrejme, Mráz ešte má čo dokazovať. Ak sa chce čo najskôr dostať do reprezentačného "áčka", musí najprv gólmi potiahnuť nielen Žilinu, ale i "dvadsaťjednotku", ktorej je aktuálne členom. Tréner Kozák a jeho kolegovia ho ale určite pozorne sledujú.

Samuel Mráz
Samuel Mráz (TASR)

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk