Lothar Matthäus: Bayern bol v roku 1999 príliš hlúpy, aby zdolal United
zdroj: twitter

Vo finále Ligy majstrov 1999 sme viedli nad Manchestrom United 1:0. Prezident Franz Beckenbauer nastúpil do výťahu na Camp Nou. Keď o minútu vystúpil a prišiel k hracej ploche, svetelná tabuľa ukazovala stav 2:1 pre United. „Čo to je? To je vtip? Bolo to 1:0 pre Bayern, máte chybu,“ presviedčal usporiadateľa. Ten mu povedal, že United strelili dva góly. „Nie, neverím tomu. Nemohli skórovať dvakrát,“ krútil Franz hlavou. Potom si uvedomil, že United dali góly behom jednej minúty, ktorú strávil vo výťahu.

Nikdy som vo futbale nezažil horší pocit ako tú noc. Prišiel som v kariére o mnoho trofejí. Môže sa to stať, nie je to nikdy pekné. Spôsob, akým sme prišli o to finále, bol ďaleko horší. Hnevalo ma to. United sme veľmi rešpektovali. Mali skvelých hráčov, úžasného trénera. Hrával som v tej sezóne libera medzi stopérmi Kuffourom a Linkem. Na finále sme spravili taktickú zmenu. Beckham hral pri neúčasti potrestaných Keana a Scholesa v strede zálohy. Tréner Hitzfeld ma naňho nasadil. Basler nás poslal do vedenia, 90 minút sme dominovali. Ich ofenzíva neexistovala, nevystrelili na bránu.

Bayern Mníchov (Fink, Matthäus).
Lothara Matthäusa strieda Thorsten Fink. (twitter)

Mal som vtedy už 38 rokov. V zálohe som sa nabehal viac ako na liberovi. Po 75 minútach som povedal trénerovi, že sa cítim unavený. Nežiadal som ho, aby ma stiahol, no súhlasil by som. Mal som s ním dobrý vzťah, musel som mu to povedať. Desať minút pred koncom ma vystriedal. Keď sa spätne pozerám, možno to bola chyba. Pokiaľ by sa však stav nezmenil, bolo by to správne rozhodnutie. Vždy záleží od výsledku. Možno sme tým striedaním nestratili len kvalitu, možno sme prišli aj o osobnosť. Možno to bol budíček pre Manchester United, ktorý si povedal: „Hej, Lothar Matthaus viac nie je na trávniku. Teraz môžeme útočiť výraznejšie, keď im chýba osobnosť defenzívy, ich líder.“ Stiahli sme sa. Možno sme si boli príliš istí, že vyhráme. Začali sme odkopávať lopty príliš jednoducho, ponúkali sme im rohové kopy. Možno by tie dva rohy nemali, keby som bol stále na ihrisku. Možno by nestrelili tie dva góly. Možno. Nik nevie.

zdroj: Zostrih finále Ligy majstrov 1999.

Viedli sme aj v mojom druhom európskom finále v roku 1987 proti Viedni. Taktiež sme prehrali 1:2, no vtedy sme dominovali len jeden polčas. Proti United sme boli lepší 90 minút, preto to bolo horšie. Po poslednom hvizde sme boli všetci sklamaní. Nechápali hráči, nechápali fanúšikovia. Priaznivci United oslavovali, naši plakali. Išli sme hore po medaily pre porazených. Okamžite som si ju zložil. Bol som príliš sklamaný. Čo som mal robiť s druhým miestom?

Lothar Mätthaus.
Lothar Mätthaus míňa trofej Ligy majstrov a dáva si dolu medailu pre finalistov. (twitter)

Bola to moja posledná šanca vyhrať Ligu majstrov. V Bayerne som mal zmluvu do roku 2001, no pár mesiacov po finále som viac nebol pripravený hrať v Bundeslige. Odišiel som do USA. Ľudia hovoria o tom, že som nikdy nevyhral Ligu majstrov. Keby sa mi to podarilo, môj život by dnes nebol iný. Mal som dlhú kariéru, za ktorú som šťastný. Je krásne, keď dokážete vyhrať všetko, no niekedy to nie je možné. Tú noc to možné bolo, no tím i ja samotný sme boli príliš hlúpi, aby sme to zvládli. Museli sme pogratulovať Manchestru United. Bola to druhá stránka hry. Futbal je krásny šport, keď lepší tím zvíťazí. Avšak, je to taktiež šport, kde je možné odohrať zápas ako ten z roku 1999.

Zdroj: FourFourTwo