ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Tréner Kozák vysvetľuje: Prečo nominoval fortunaligistov?
zdroj: TASR

Tréner Kozák vysvetľuje: Prečo nominoval fortunaligistov?

Nevyhol sa prekvapeniam. Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie nominoval na marcový termín piatich zástupcov našej najvyššej futbalovej súťaže. Okrem Žilinčana Jaroslava Mihalíka, ktorý sa zúčastnil aj predchádzajúcich zrazov ešte ako hráč Cracovie, nájdeme na súpiske aj Michala Šullu a Borisa Sekuliča z bratislavského Slovana a tiež Ľubomíra Šatku a Erika Pačindu z Dunajskej Stredy.

V menoslove chýbajú niektoré tradičné postavy pre zranenia, dvojica Kozáčik a Kucka sa dohodla s realizačným tímom na krátkej prestávke. „Kucka ma požiadal o jednu pauzu, nakoľko si potrebuje vybaviť určité svoje osobné veci, s brankárom Kozáčikom sme sa dohodli, že aktuálny i letný termín vynecháme,“ priblížil tréner, ktorého mrzia aj zranenia ďalších svojich zverencov. „Mrzia ma najmä zranenia Weissa, Bénesa či Bera. So Štetinom sme sa rozprávali, začal aj trénovať, avšak stále má bolesti hlavy. Pri Bénesovi sme mali skoro rok času, aby sme ho do mužstva zabudovali, považujem ho za mimoriadne talentovaného chlapca, ktorý však potrebuje dostať do krvi mužský futbal, škoda, že to jeho vlečúce sa zranenia neumožnili. Bero má mierne natiahnutý postranný väz, dĺžka liečenia sa odhaduje na dva či tri týždne a stav Weissovho kolena sa zlepšuje, postupne ho zaťažuje a na letný zraz by už mohol byť v poriadku,“ doplnil Kozák.

Opäť po roku s Michalom Šullom, Pačinda sa vráti na svoj typický post

Absencie viacnásobných reprezentantov pokryjú nováčikovia – po roku sa opäť medzi tri žrde postaví Michal Šulla, ktorý v januári absolvoval sústredenie v Spojených arabských emirátoch. Teraz by mal absolvovať aj oficiálny zápas. „Niektorých hráčov sme si chceli opäť vyskúšať v januárovom termíne, čo nám, bohužiaľ, nevyšlo. Pred rokom sme so sebou brali Dúbravku, Šullu či Jakubecha a môžete vidieť, aká dlhá doba je rok v živote futbalistu - Dúbravka sa vypracoval na úroveň anglickej Premier League, Jakubech prestúpil do Ligue 1 a Šulla je jednotkou Slovana Bratislava. Pri tomto poste dávam moc do rúk Mirovi Semanovi, zjavne má na tento výber dobré oko,“ poznamenal hlavný kouč našej reprezentácie.

Miesto v nominácii sa ušlo aj kapitánovi belasých a naturalizovanému Slovákovi Borisovi Sekuličovi, rodák z Belehradu len v auguste dostal slovenské občianstvo. Najvyššiu súťaž na Slovensku hráva od roku 2011, keď prišiel do Košíc. „Nemôžem povedať, žeby sme mali na pravej strane obrany problémy, ale okrem Pekaríka som na tomto poste skúšal Saba či Gyömbéra, ktorí nie sú typickí krajní obrancovia. Preto chcem dať príležitosť Sekuličovi, ide o skúseného futbalistu, ktorý už posledné dva roky podáva stabilné a kvalitné výkony,“ zhodnotil Kozák výkony dvadsaťšesťročného slovanistu.

Po odchode Jána Ďuricu zrejme vytvorí stopérske duo Martin Škrtel s Milanom Škriniarom, o svoju pozíciu sa však pobije aj stopér Ľubomír Šatka, ktorému sa uplynulý víkend podarilo dokonca vsietiť premiérový gól na klubovej úrovni v seniorskej kariére. „Fortuna liga nie je jednoduchá súťaž a spolu s Hukom vytvorili v DAC skvelú stopérsku dvojicu, nedostávajú góly a Šatka je lídrom celej defenzívy. Nastupoval už aj v mládežníckych výberoch, pôsobil i v zahraničí, následne sa adaptoval na Slovensku a chcem mu dať priestor aj na seniorskej úrovni,“ vyjadril sa k dvadsaťdvaročnému Ilavčanovi.

Poslednými do partie fortunaligistov bude dvojica krídelníkov Žilinčan Jaroslav Mihalík a tiež líder DAC Erik Pačinda, ktorý sa v poslednom období ukazuje skôr na hrote útoku. „Hráva síce na tomto poste, ale nie je to jeho primárna pozícia. Skôr sa lepšie cíti v krídelných priestoroch, než na hrote,“ reagoval smerom k 28-ročnému Košičanovi. „Je to ľavák, ktorých v národnom mužstve prakticky nemáme a ak áno, tak veľmi málo. Erik dozrel futbalovo i ľudsky, za svoje posledné predvedené výkony si zaslúži miesto v nominácii národného tímu,“ zložil kompliment Kozák.

Do Bangkoku, kde si v rámci štyroch dní zmeriame sily s dvomi exotickými súpermi, cestujú aj tradičné opory ako Hamšík, Škrtel, Pekarík či Hubočan, nechýbajú ani hráči z najlepších líg ako Duda, Škriniar, Lobotka či Mazáň, ale aj futbalisti zo vzdialenejších svetadielov ako Albert Rusnák z amerického Salt Lake City či Filip Kiss zo saudskoarabského Ettifaqu. Podľa trénera dostanú príležitosť všetci v kádri. Kompletnú nomináciu na turnaj v Thajsku nájdete TU.

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk