ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stanislav Griga sa po vyše dvadsiatich rokoch vracia do Žiliny: Chcem pomôcť
zdroj: TASR

Stanislav Griga sa po vyše dvadsiatich rokoch vracia do Žiliny: Chcem pomôcť

S prekvapujúcou správou v pondelok večer vyrukoval klub MŠK Žilina. Úradujúci fortunaligový majster sa rozhodol rozšíriť realizačný tím. Na výpomoc si privolal niekdajšieho trénera slovenskej reprezentácie Stanislava Grigu. Jeho úlohou bude vyšperkovať útočníkov z akadémie "šošonov" a pomôcť im presadiť sa v A-tíme.

Stanislav Griga je rodákom zo Žiliny, no tamojší klub viedol pred viac než dvadsiatimi rokmi. Vtedy boli ešte "šošoni" v druhej lige a práve on ich vytiahol medzi slovenskú elitu. Jeden z najlepších strelcov žilinskej histórie bude v klube vykonávať funkciu špecializovaného trénera pre útočíkov. „Na Slovensku všetci vieme pomenovať hlavný problém, hoci momentálne to s mládežníckym futbalom vyzerá fajn, nevieme vychovať útočníka už roky. Aj keď len v malom množstve, ale rád by som pomohol. Žilina je vo všetkom o krok vpred, preto sme sa na začiatok dohodli na výpomoc jeden až dvakrát do týždňa, kde by som sa vyložene špecializoval na útočníkov," rozhovoril sa pre mskzilina.sk Griga, ktorý vo futbale nepracoval takmer dva roky. Naposledy pôsobil v roku 2016 v MFK Zemplín Michalovce.

Dnes už 56-ročný kouč v minulosti strieľal góly okrem Žiliny i v pražskej Sparte, Dukle Praha, Feyenoorde či v Rapide Viedeň. Dres Československa si na seba obliekol 34-krát, zaznamenal 8 presných zásahov. Na prácu s mladými a talentovanými útočníkmi sa teší. „Neberiem to ako úplný návrat k futbalu, ale teším sa na to, pretože som bol celý život útočníkom. Futbal sa uberá smerom, kedy sa aj jednotliví tréneri špecializujú presne na svoju oblasť. Máme už kondičných, mentálnych trénerov, trénerov brankárov. Postupne sa budú tréneri špecializovať na obranu i na zakončenie, čo už aj sčasti v Žiline funguje. Vždy si zoberiem útočníkov a všetko sa bude odohrávať v šestnástke. Zakončenie, streľba, výber miesta, práca chrbtom k bráne, prvý dotyk, voleje, hlavičkovanie, technika. Všetky veci, ktoré útočníkom v globále chýbajú, musia ich ovládať a potrebujú na nich pracovať. Žilina už tých talentovaných hráčov má, čo je výborné, preto to chceme s vedením ešte zintenzívniť a posunúť hrotových útočníkov na vyšší level," približuje náplň svojej práce Griga.

zdroj: Facebook/MŠK Žilina

Rodák spod Dubňa sa s vedením klubu dohodol, že v prípade zaujímavej ponuky svoju novú funkciu opustí. Dnes teda nevie, či sa útočníkom v Žiline bude venovať do konca aktuálnej sezóny, alebo niekoľko rokov. Napriek tomu verí, že jeho práca prinesie želané ovocie. „Verím, že sa aj ďalší bývalí útočníci zapoja do procesu a pomôžu k výchove nových hroťákov. Toto je prvá, žilinská lastovička. Plody práce sa neukážu za mesiac ani polrok, najavo to môže vyjsť o pár rokov. Keď sa posunieme aj o maličký krok, tak je to super, že sa niečo začalo. Vyložene sa teším na trénovanie s mladými, ambicióznymi útočníkmi, kde budem mať radosť z ich napredovania. Vôbec však nebudem vstupovať trénerom do herného systému, spôsobu hry. Budem sa sústrediť vyslovene na finálnu činnosť útočníkov v šestnástke. Verím, že to bude fungovať," dodal Griga pre klubový web "šošonov", čím dal jasne najavo, že klubovým trénerom nebude kafrať do remesla.

„Dlhodobo vnímame v slovenskom futbale nie najoptimálnejšiu situáciu z hľadiska vývoja a individuálnej prípravy útočníkov. Naskytla sa nám príležitosť spolupráce s uznávaným útočníkom, zakončovateľom Stanom Grigom, ktorý je navyše zo Žiliny a často navštevuje naše mesto kvôli rodine. Našli sme optimálne riešenie, aby sa mohol individuálne venovať hrotovým útočníkom. Na úrovni „A"-tímu aj mládeže máme niekoľkých talentovaných útočníkov, ktorí sú aj v reprezentačných výberoch. Preto chceme spraviť maximum pre ich správny útočný vývoj, aby dbali na detaily prípravy charakteristické pre útočníkov. Očakávame od Stana, že svoje skúsenosti a pohľad na prácu odovzdá našim hráčom. Venovať sa bude predovšetkým mládeži, spolupráca s „A"-tímom je nateraz otvorená, vzhľadom na špecifický režim prvého tímu. Chceme však postupne prenášať individuálnu prípravu hrotových hráčov aj v „A"-tíme. Ako som povedal, trápi nás trochu vývoj hroťákov, preto sme oslovili jedného z najväčších slovenských odborníkov z pohľadu skúseností," okomentoval spoluprácu so skúseným lodivodom športový manažér MŠK Karol Belaník.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk