ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fortuna liga – nadstavba: Boj o záchranu má favorita i outsiderov, prekvapí Podbrezová?
zdroj: TASR

Fortuna liga – nadstavba: Boj o záchranu má favorita i outsiderov, prekvapí Podbrezová?

Najvyššia slovenská futbalová súťaž sa po prvýkrát v ére nového modelu prehupne do nadstavbovej časti. V praxi to znamená, že sa o konečné umiestnenie pobije horná šestka a spodná polovica tabuľky v rámci svojej skupiny. Pozreli sme sa na to, ktorému mužstvu podľa výsledkov zo základnej časti tento systém vyhovuje a komu by skôr padlo vhod pokračovanie modelu z minulých ročníkov. V druhej časti sa zameriame na mužstvá, ktoré budú bojovať o záchranu.

Aktuálny herný systém bol jednohlasne schválený začiatkom roka 2017, ten predchádzajúci bol dlhodobo označovaný za nespravodlivý. Súčasný má priniesť lige väčšiu atraktívnosť. Ide už o šiesty systém v histórii slovenskej ligy.

Po základnej časti, ktorá finišovala uplynulú sobotu, sa tabuľka rozdelila na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenášajú aj do nadstavby. Ligovým majstrom sa stane víťaz skupiny o titul, prvým vypadávajúcim posledný celok skupiny o záchranu. Podobný herný systém fungoval v prvej lige tri súťažné ročníky od vyhlásenia samostatnosti, inováciou budú barážové stretnutia. V nich sa po skončení ročníka stretne predposledný celok súťaže s druhým tímom II. ligy a prípadne sa turnajovým spôsobom môže rozhodovať i o treťom účastníkovi Európskej ligy, ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev v skupine o titul. Vtedy sa vyraďovacím spôsobom stretne 4. - 6. tím skupiny o titul a víťaz skupiny o záchranu.

Favoriti i outsideri. Medzi dvojičkami len bodový rozdiel

Pri pohľade na výsledky spodnej šestky vo vzájomných zápasoch počas základnej časti nám vyjde skoro identická tabuľka s reálnou. Kraľuje jej Nitra, na spodku sa tlačí Prešov so Senicou a tretie sú Michalovce. Iba druhú a štvrtú priečku si vymenili Zlaté Moravce s Podbrezovou, Horehronci sa tak zrejme na nadstavbu tešia viac. Po sčítaní výsledkov nám vyšli dvojičky - na vrchu tabuľky trónia Nitra a Podbrezová (19 a 18 bodov), pod nimi duo Michalovce - Zlaté Moravce (15 a 14 bodov), no a s ďalším bodovým odstupom Senica a Prešov (9 a 8 bodov).

Husársky kúsok sa podaril hráčom Podbrezovej, ktorí vyhrali všetkých päť domácich duelov a s čistým štítom. Neinkasoval ani Nitran Hroššo, avšak zápasy s Michalovcami a Senicou sa skončili remízami. Horšie to bolo so stretnutiami na ihriskách súperov, kde Horehronci podľahli až štyrikrát, tri body získali len proti Prešovu. Nitra sa naopak zahanbiť nenechala a až na prehru v Podbrezovej bodovala vo všetkých ostatných stretnutiach vonku. Tým sa nemôže chváliť Senica, ktorá nezvíťazila ani v jednom zápase u súpera.

V tridsiatich stretnutiach sme boli svedkami len 54 gólov, čo činí v priemere na jedno stretnutie pomerne žalostné číslo. Bezgólovú remízu sme pritom videli len trikrát a pri všetkých bola Nitra - v Michalovciach a tiež doma s Michalovcami i Senicou. Ak budete chcieť vidieť góly, odporúčame duely Prešova, kde sme ich videli až 24 - pričom až osemnásť v ich sieti. O jeden menej padlo v zápasoch Zlatých Moraviec (12:11). Paradoxne, až desať z dvanástich gólov vsietili Jarábkovci na svojej pôde.

Aj keby sa teda výsledky zo základnej časti zopakovali, s tabuľkou by to prakticky nepohlo - na prvom mieste by zostala Nitra, ktorá by si vytvorila až desaťbodový náskok pred druhým ViOn-om a tretími Michalovcami. Na rozdiel jedného bodu by sa k nim dotiahla Podbrezová, no a s pätnásťbodovým mankom by skončila predposledná Senica, respektíve ešte o bod menej by mal vypadávajúci Prešov.

  Tabuľka podľa vzájomných zápasov tímov zo spodnej šestky
umiestnenie klubuvíťazstvá - remízy - prehryskórebody
1. Nitra5 - 4 - 111 : 319
2. Podbrezová6 - 0 - 411 : 518
3. Michalovce4 - 3 - 38 : 615
4. Zlaté Moravce4 - 2 - 412 : 1114
5. Senica2 - 3 - 56 : 119
6. Prešov2 - 2 - 66 : 188

Podbrezová sa z nadstavby musí tešiť, najviac gólov favoritom nastrieľali Zlaté Moravce

Dvanásť zápasov a ani jedno víťazstvo - Podbrezovej zápasy proti majstrovskej vetve absolútne nevyhovovali. Okrem domácej remízy so Slovanom a vonkajšej s Trenčínom všetko prehrala. Aj preto je v tejto tabuľke na poslednej priečke, o tri body pod Senicou a o štyri pod Prešovom. Michalovce aj v tomto meraní skončili tretie, zhodne po jedenásť bodov dosiahla Nitra so Zlatými Moravcami.

Zverencom trénera Ivana Galáda zlomila väzy nízka efektivita, za dvanásť zápasov proti top šestke síce získali jedenásť bodov a inkasovali iba jedenásť gólov, avšak skórovali len osemkrát. Päť vzájomných duelov remizovali, z toho trikrát bezgólovo - v Dunajskej Strede a v oboch stretnutiach proti Ružomberku. V zápasoch vonku pritom Nitra nevyhrala ani raz, rovnako ako Zlaté Moravce, Podbrezová a Senica. Michalovce zdolali Trenčín, Prešov zase Žilinu.

Najviac gólov hornej šestke nastrieľali hráči Zlatých Moraviec, a to šestnásť v dvanástich zápasoch. Najviac si to odniesli Dunajská Streda (5) a Slovan (4). Dokopy v zápasoch ViOn-u videli diváci až 42 gólov, rovnako ako pri Senici. Najhoršiu defenzívu mala Podbrezová, ktorá doma schytala lekciu od Žiliny (2:4) či Trenčína (1:8), rozdielom triedy prehrala i na Slovane (1:4) a v Ružomberku (0:3). Ďalšie debakle padli v domácich súbojoch Prešova proti Trenčínu (0:7) a Slovanu (1:5), Senica to schytala v Trenčíne (1:4) a v Žiline (1:7). Dokopy tímy zo spodnej šestky inkasovali v stretnutiach proti vrchnej polovici tabuľky až 145 gólov.

  Tabuľka podľa zápasov tímov zo spodnej šestky proti tímom z majstrovskej vetvy
umiestnenie klubuvíťazstvá - remízy - prehryskórebody
1. Nitra2 - 5 - 58 : 1111
2. Zlaté Moravce3 - 2 - 716 : 2611
3. Michalovce2 - 3 - 710 : 199
4. Prešov1 - 3 - 87 : 266
5. Senica1 - 2 - 911 : 315
6. Podbrezová0 - 2 - 108 : 322

Program 1. kola boja o záchranu:
sobota 10. marca, 14.00 hod.
MFK Zemplín Michalovce - 1. FC Tatran Prešov
FC ViOn Zlaté Moravce - FK Železiarne Podbrezová
FK Senica - FC Nitra

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: FC ViOn Zlaté Moravce

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk