ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Trinásť kôl za dva mesiace, šancu postúpiť majú až dva tímy
zdroj: mfkskalica.sk; fclokomotiva.sk; fkpoprad.sk

Trinásť kôl za dva mesiace, šancu postúpiť majú až dva tímy

Jarná časť druhej ligy odštartuje už túto nedeľu, avšak, iba jedným zápasom. Aktuálne poveternostné podmienky a nespôsobilé terény donútili vedenie súťaže odložiť prvé i druhé jarné kolo. Výnimkou je zápas Žiliny B s Novým Mestom, keďže ten sa odohrá na umelej tráve na štadióne pod Dubňom (11. marca o 10.30 h).

Už začiatkom týždňa sa v kuloároch šepkalo o tom, že hracie plochy na drvivej väčšine štadiónov, kde mala odštartovať jarná časť, nie sú v stopercentnom stave. Vedenie súťaže napokon preložilo sedem z ôsmich duelov, hrať sa bude len v Žiline. Predstavitelia Lokomotívy Košice, Bardejova, Spišskej Novej Vsi, Liptovského Mikuláša, Pohronia, Serede a Šamorína, kde sa cez víkend mali hrať stretnutia 19. kola, sa spolu s Komisiou pre riadenie II. ligy zhodli na tom, že na zamrznutých terénoch by hráčom hrozilo zranenie, navyše, trávnik by sa ešte viac zničil.

Netradične nahustený program

Druhá liga pritom mala odštartovať už minulý týždeň. Zápasy v poradí 18. kola boli odložené na utorok, resp. stredu 27.-28. marec. Stretnutia 19. kola sa preložili taktiež na utorok a stredu, no až na 10.-11. apríl. Všetci pevne veria, že 20. kolo, ktoré je na programe v piatok až nedeľu 16.-18. marca sa odohrá v stanovenom termíne. V prípade, že by sa tak nestalo, by sa kluby dostali pod termínový tlak, keďže súťaž má byť ukončená do 19. mája.

Stanislav Šesták
Stanislav Šesták (FK Poprad)

Na jar je v druhej lige na programe 13 kôl. Tímy čaká kvôli nečakaným posunom netradične nahustený program. Jarná časť sa odohrá za dva mesiace, jej súčasťou budú tri "anglické týždne", počas ktorých sa bude hrať kolo i v utorok, resp. v stredu. Okrem už spomenutých preložených kôl sa bude hrať v stredu 25. apríla i v poradí 26. kolo. 

Boje o postup a o záchranu

Jarná časť sľubuje zaujímavú zápletku v boji o titul, o postup do Fortuna ligy, ale i v boji o záchranu. Ako je známe, do najvyššej súťaže automaticky postúpi víťaz II. ligy, v prípade, že splní všetky potrebné kritériá pre štart vo Fortuna lige. Druhý tím konečného poradia odohrá barážový dvojzápas proti predposlednému celku prvej ligy. Môže sa tak stať, že až dvaja súčasní druholigisti si vybojujú postup. 

Vysoké ambície majú popredné tímy v tabuľke ako Skalica, Sereď, Lokomotíva Košice a Poprad. Práve z tejto štvorice by mali vzísť dvaja ašpiranti na postup. Na štvrtej priečke sa momentálne nachádza Žilina B, no rezerva sa o postup pobiť nemôže. Faktom je, že drvivá väčšina druholigistov nemá adekvátny štadión pre štart vo Fortuna lige. Za súčasných podmienok by si v najvyššej súťaži mohli zahrať len Skalica a Poprad. 

Nemenej pútavý bude v nasledujúcich dvoch mesiacoch boj o záchranu. Zo súťaže totiž vypadáva prakticky každý štvrtý tím (4 zo 16). Momentálne sú v ohrození všetky celky od siedmeho miesta nižšie. Veď siedmy Liptovský Mikuláš má pred trinástym Novým Mestom len päťbodový náskok. Jediný tím, ktorý po jeseni výraznejšie zaostáva, je Podbrezová B. "Železiari" sú na dne tabuľky iba s 11 bodmi. 

Michal Hamuľak
Michal Hamuľak (Jaroslav Suchár/SOHE Press Media)

Hamuľak vs. Šesták

Najlepším strelcom jesennej časti II. ligy sa stal so 14 gólmi kanonier Partizána Bardejov Michal Hamuľak. Ten sa v zime zahrával s myšlienkou odchodu do exotického Bruneja, záujem o jeho služby údajne mali aj niektoré celky z Fortuna ligy. Napokon sa však vrátil do Bardejova a zabojuje o korunu pre kráľa strelcov.

Hamuľak to však rozhodne nebude mať jednoduché. Na krk mu dýcha 12-gólový Stanislav Šesták z Popradu. Práve od bývalého reprezentačného snajpera sa očakáva, že na jar potiahne Podtatrancov svojimi gólmi do Fortuna ligy. Pri chuti boli na jeseň i desaťgóloví Adam Morong zo Serede a Vahagn Militosyan z Komárna. Druhý menovaný však v zime prestúpil do Nitry. Osem gólov má na konte trojica Kamil Karaš (Lokomotíva Košice), Rajmund Mikuš (Nové Mesto) a Daniel Šebesta (Skalica). 

Druholigisti v Slovnaft Cup-e

Okrem ligových povinností čaká dvojicu zástupcov druhej najvyššej súťaže aj štvrťfinále Slovnaft Cup-u. Vzhľadom na preloženie dvoch úvodných jarných kôl vstúpia FK Poprad a MFK Tatran Liptovský Mikuláš do zápasov proti favoritom bez čo i len jediného súťažného duelu v tomto kalendárnom roku.

Pohárové štvrťfinále je na program už na budúci týždeň. Poprad v ňom v utorok 13. marca od 16.00 h vyzve MFK Ružomberok, Liptáci zasa v stredu 14. marca zavítajú na pôdu bratislavského Slovana. Ďalšie dve štvrťfinálové dvojice tvoria FC Spartak Trnava - FC DAC 1904 Dunajská Streda a TJ Iskra Borčice - MŠK Žilina.

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk